Letos jsme drobet změnili místo, kde máme náš „Hannah raft guides camp“. Nyní bydlíme asi o 4 km dále v kempu na křižovatce na Randsverku. Minulý kempík byl sice hezčí, ale co se týká přístupu a ochoty majitelů, je to nesrovnatelné. Zároveň tu jsme také více vidět, jezdí sem více Čechů a jsme vidět přímo ze silnice i z parkoviště a odpočívadla, které je tu vedle. Což je pro náš „byznys“ super :-)

Naše raftová základna v Norsku - Hannah base camp :-) Foto: Tom

Naše raftová základna v Norsku - Hannah base camp :-) Foto: Tom

Hned po příjezdu nás na Sjoe přivítalo pár změn a příjemná velká voda. Nejzásadnější změnou je pozměněné koryto po zimních povodních (více infopopisech řek) a s tím spojená „nefunkčnost“ vodočtu. Takže co loni platilo, letos neplatí vůbec. Jojo, nikdy nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Například v nájezdu do soutěsky („ledový vánek“) jaksi přibyl obrovský 10×5 metrů šutřík přímo uprostřed řeky, kam žene všechna voda… Při první jízdě jsme opravdu nechápali, kde se tam vzal…

Rafting na Sjoe - letos máme fakt aprílové počasí, 5Krát denně leje a 5krát svítí slunce. Foto: Tom

Rafting na Sjoe - letos máme fakt aprílové počasí, 5krát denně leje a 5krát svítí slunce. Foto: Tom

Jinak je u raftingu asi vše při starém, kdo tu za námi někdy byl, zná to divadýlko, kdo ne, může alespoň trochu nahlédnout pod pokličku téhle naší letní „dřiny“ shlédnutím filmu Práce snů. Ale rafting je jen jeden z důvodů, proč tu jsme. Proč ještě? Protože Norsko.

Ještě jeden klasický pohled na údolí Sjoy. Konkrétně na "Studený koleno" s "Beer machine".. Foto Tom

Ještě jeden klasický pohled na údolí playrunu na Sjoe. Konkrétně na "Studený koleno" s "Beer machine".. Foto Tom

Samozřejmě máme s sebou kajaky, takže dokud byla relativně velká voda, jezdili a blbnuli jsme, co to šlo. Assengjuvet (Grand Canyon na Sjoe), úsek nad naším komerčním playrunem, je za velké vody opravdu pecka. Zvlášť střední pasáž s cca 500 metrů dlouhou těžkou vodnatou peřejí je opravdu obrovská. Na první seznámení bychom každopádně velkou vodu nedoporučovali, protože i za nižší vody tu jsou válce a díry, které by hned tak nemusely pustit. Za té velké vody jsou ale větší a nejsou vidět.

Za velký vody se dá dát přes některé vlny celkem slušný polet. Foto: Břeh

Za velký vody se dá dát přes některé vlny celkem slušný polet. Foto: Břeh

Stejně jako to říkáme lidem na raftu před posledním místem – „pokud bychom tady zaplavali, vyjímečně můžete pustit pádlo, stočte se do klubíčka a počkejte, ono vás to po chvíli vybublá.“ (chvíli ticho) … „Dýl jak 10-15 minut nám to tam ještě nikdy nikoho nedrželo. A raftu se nechytejte, ten tam bude minimálně ještě dva dny poskakovat.“ A přesně tohle je na raftingu to, co nikdy neomrzí. Každá skupinka reaguje jinak, někdo to prokoukne hned, někdo později, někdo vůbec a je potřeba ho strašit opatrně.. Celkově od mé první sezony tady jsem playrun mohl jet komerčně odhadem tak 240krát. Ale baví pořád.

Překlad slova Sjoa do češtiny znamená Třpytivá. A sem tam taková opravdu je :-) Foto: Tom

Překlad slova Sjoa do češtiny znamená Třpytivá. A sem tam taková opravdu je :-) Foto: Tom

Letos zatím jednoznačně nejlepší nová historka je Břehovo povídání o tom, jak se v jedné zatáčce s černýma skalama dřívě těžilo černé uhlí – byla zde totiž vyjímečně žíla černého uhlí dostupná hned na zemském povrchu..

Náš jednoruký hrdý singlíř, který se pomalu ale jistě mění v kajakáře ;o) (konečně trochu dostal rozum!) Foto: Břeh

Náš 1ruký hrdý singlíř, který se pomalu ale jistě mění v kajakáře ;o) (konečně dostal možná rozum!) Foto: Břeh

Blázinec, kde jsou pozavíraní především guidi místních společností, kteří mají o 2 měsíce delší sezonu než my a tudíž z toho neustálého opakování a ježdění dokola zmagoří v průměru o 4-5 let dříve než my, je klasicky úspěšnou historkou. I letos tyto pozavíraní guidi chodí na dvorek a zpoza vysoké zdi s plotem, která je vidět při plavbě, hází na své ještě raftující kolegy dlažební kostky = však proto také vozíme helmy!

Nejezdim na fotky, skoro. Ale ve chvíli, kdy zalezlo slunce a Břeh fotil ze špatné strany, vyletěl jsem skoro až do kosmíru! Foto: Břeh

Nejezdim na fotky, skoro. Ale ve chvíli, kdy zalezlo slunce a Břeh fotil ze špatné strany, vyletěl jsem skoro až do kosmíru! Foto: Břeh

Spadlého Golfa do Golfského proudu v roce 1993, u kterého při plavání ještě předloni bylo vidět, jak bliká blinkrama (a samozřejmě je nutné plavat na zádech nohama napřed, protože jinak hrozí zaseknutí nohy do otevřeného okýnka ve dveřích spolujezdce) nebo starého indiánského nebožtíka a kámoše Vinnetoua Wilmarkena, který se tu odebral do věčných lovišť, když Sjou sjížděl na otevřené kanoy, snad ani není třeba připomínat… ;-) (to ví opravdu málokdo, že v Norsku byli indiáni. Ale přišli přes severní pól v době, kdy ještě Aljaška byla ledem spojená s Lofotama. Však také Ti indiáni, kteří to cestou vzdali, jsou dnešní eskymáci!)

I loop se dá skákat, válec na konci playrunu zůstal naštěstí dost podobný jako dřív. Foto: Kuba

I loop se dá skákat, válec na konci playrunu zůstal naštěstí dost podobný jako dřív. (loopik byl! :) ) Foto: Kuba

Víc už neprozradím, co kdyby to tu našel i někdo, kdo s námi někdy v budoucnu bude raftovat, neměli bychom co vyprávět při jízdě pak :-) Pokud to čte někdo z těch, kteří si jízdu s námi už zažili, budiž jim to malým připomenutím.

Krajinky cestou na Glittertind. Foto: Tom

Krajinky cestou na Glittertind. Foto: Tom

Kromě kajakování už jsme letos stihli dát taky jeden pěší výlet v horách – na druhou nejvyšší horu Norska Glittertind (2464m.n.m.). Sice půdovní plán byl mít hezké počasí a nafotit pár katalogových fotek Hannahu, Rock Pointu a Icebreakeru, ale člověk míní a počasí mění. Takže bylo hnusně.

A to už je vrchol na dohled. Právě díky týhle kupě sněhu je Glittertind o pár metrů vyšší než nejvyšší hora Norska Galdhopiggen. Foto: Tom

A to už je vrchol na dohled. Právě díky týhle kupě sněhu je Glittertind o pár metrů vyšší než nejvyšší hora Norska Galdhopiggen. Foto: Tom

Alespoň, že chvílema bylo i trochu míň hnusně.. Ne, tady může být jakýkoli počasí, ale vždycky je tu krásně. Záleží jen na úhlu pohledu.

Jezírko s kouskem modré oblohy. Už jen ten los v pozadí chybí. Nebo alespoň stádo sobů.. Foto: Tom

Jezírko s kouskem modré oblohy. Už jen ten los v pozadí chybí. Nebo alespoň stádo sobů.. Foto: Tom

Cestou zpět jsme stihli dvakrát utéct dešti a jednou, zrovna u tady toho parádního jezírka, se ukázal i kousek modra!

Je tu prostě krásně. I když občas je tu spíš krásně hnusně :o) Foto: Tom

Je tu prostě krásně. I když občas je tu spíš krásně hnusně :-D Foto: Tom

Letos neraftujeme v košilích a kravatách jako loni, letos máme slušivé, voňavé, příjemné a vychytané funkční merino hadříky od novozélandské firmy Icebreaker, které tímto moc děkujeme! Gramáž legin „Leggings“ a triček „LS CreweBF260 se pod naše suché obleky od firmy Hiko (Jobline) jeví jako ideální. A hlavně, opravdu zatím nesmrdí! A to je nosíme na vodu denně… „Ovečkové“ ponožky „Hike lite a Hike trek“ a trenky „Boxer wFly“ tenhle set parádně doplňují. Kde jinde bychom mohli funkčnost Icebreakeru ocenit více než právě v chladném Norsku, kde si opravdu nikdo z nás nemá náladu ani chuť prát ;-) Více o spolupráci maniaků s Icebreakerem se dočtete na Icebreaker-outlet.cz (doplněno výběrem našich fotek, v části Icebreaker v ČR -> Aktuality)

RedBull energy :)

RedBull energy :)

Můžu snad jen lehce naznačit, že příští článek se ovečkama bude zabývat poněkud více. Hlavním hercem bude Kuba. Očekáváme, že tento článek vzbudí podobné bouřlivé ohlasy, jako loňské Honzovo bajkování a sjíždění skálosvahů s heslem „Guid nikdy necejtí bolest“.

Tě šplouch z Norska, ať vám leje!

PS: Nezapomínejte na možnost soutěžit s námi o benzínový vařič Coleman Featherstove! A kdo jste ještě nečetli naše tištěné H2Omaniaks NEWS, které letos vyšly nákladem 6500 kousků a zde v Norsku je rozdáváme spolu s ochutnávkou luxusního sušeného hovězího Beef Jerky, můžete číst i zde PDF verzi (avšak ta je bez ochutnávky, bohužel Adobe zatím nepodporuje vložení masové přílohy, ochutnávku si musíte případně sami koupit v )


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , ,