No a jelikož je to singlíř a navíc, jak už jsem se zmínil, si z ME v rakouském Lienzu přivezl zlatou placku, jsem se tohohle cucáka zeptal na pár věcí, co zajímaly mě a třeba budou zajímat i vás :-)

Grázl: Ahoj Lukáši:
Lukáš: Ahoj Kubo

Grázl: Nedá se nic dělat, ale jako čerstvému mistru Evropy ti musím položit pár otázek. I když je mi jasný, že tě oslovují i věhlasně známá periodika, tak snad nepohrdneš aj našim drobnym uskupením. Asi první otázka, jaká se dá vůbec položit.. Kdy a jak si začal s rodeem na divoké vodě?

Lukáš: Hele s rodeem jsem začal asi před šesti lety u nás na našem skvělém motorovém Playspotu v Sopotnici. K rodeu mě přivedli moji dobří kamarádi Honza Špindler a Jirka Langer. Celou dobu co jezdím, tak se vlastně učím od nich, jsou to sice kajakáři, ale jsou to nejlepší kajakáři široko daleko, co znám a od nich se dá dost okoukat a to je pro mě důležité.

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

Grázl: Je o tobě známo, že patříš k partičce, co si doma za barákem postavila svůj vlastní motorový playspot. Asi je zbytečný se ptát, jestli ti to nějak výrazněji pomohlo ke zlepšení, ale řekni mi.. Jak často chodíte třeba trénovat?

Lukáš: Jj patřím k nim. Sice největší zásluha je asi na Špindlících a Langřících, ale tak nějak jsem k nim taky sklouzl do party. Trénovat na Sopáč chodíme podle toho, jak je čas, ale průměrně  tak 4x měsíčně. Trénink na Sopáči mi dává strašně moc,  protože je to těžkej playspot a hlavně je pokaždý jiný.

Ja vim, není to moc,  ale nedá se nic dělat, každý má spousty práce. To víš, my kluci z vesnice to máme těžké: ráno vstaneš,  podojíš kravku, dáš nažrat dobytku, po cestě na pole posbíráš vajíčka, no a takhle bych mohl pokračovat dál, ale to tě asi nezajímá, viď.

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

Grázl: Dokážu si to představit :-) Pověz mi, měl si někoho kolem sebe do začátků? Vim, že nejsou jednoduchý, a tak se určitě kolem tebe motal někdo, kdo tu a tam poradil, pomohl, ukázal.

Lukáš: Jj začátky jsou vždy těžké, ale já mám takové štěstí, že mám taťku singlíře, který mi dal takové ty základy. Potom se mě ujal nám všem známý Štěpán Řezník Fiedler, který mě učil všechny základy rodea: cartwheely, spiny a loopy. Za to mu moc děkuji. Potom jsem začal jezdit s klukama od nás, s Jirkou L. a s Honzou S. od kterých dodnes okoukávám všechny new school  triky!!!!! A že jich je.

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

Grázl: Kromě tréninku na Sopáči.. Jak často trénuje člověk na vrcholu evropské úrovně?

Lukáš: Kubo, nevím jak ostatní, ale já trénuju jen když mám čas nebo když mám chuť. Bohužel času teď moc nemám, takže když se teď dostanu na vodu tak 3x do měsíce, tak jsem za to opravdu rád.

Grázl: Pověz mi.. Když jsi odjížděl do Lienzu, napadla tě varianta, že by sis domů na krku vezl zlatou placku?

Lukáš: Když jsem odjížděl do Lienzu, tak mě nejdřív napadlo, že mě čeká šíleně dlouhá cesta tam a pak zas zpět. O zlaté placce se mi ani nezdálo, protože vím jak všichni singlíři jezdí a jak každej dává. Hlavně playspot v Lienzu je podle mého jeden z nejtěžších. Já jsem se tam jel hlavně podívat, jak to na mistrovství Evropy vypadá. Že vyhraju první místo a bude ze mě mistr Evropy, tak o tom jsem fakt neměl ani ponětí.

Grázl: Jak jsi vlastně vnímal celý závod ME. Prošel jsi hladce od kvalifikace až po finále nebo to bylo tak říkajíc „na hraně“?

Lukáš: Hele já jsem byl z celého závodu hrozně zklamanej, protože mě ten playspot vůbec nesedl a hlavne jsem ani moc

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

netrénoval, protože jsem měl ještě problém s rukou. To bylo taky dost vidět na kvalifikaci i na semifinále, kdy to bylo si myslím s odřenejma ušima.  Ale moji poslední finálovou jízdu jsem si opravdu užil, protože jsem jel tak, jak jsem chtěl vždy zajet  na velkém závodě a z toho mám tu největší radost. Radost, že jsem zajel fakt těžký triky a že jsem vyhrál s tak velkým náskokem.

Grázl: A teď se trochu rozpovídej. Jaké má člověk pocity když má před sebou tři finálové jízdy, dvě se mu povedou tak nějak normálně a tou třetí to zabije tak úžasně, že v zápětí slyší z amplionu:  And the winner is… Lukas Cervinka from Czech Republic with 580 points?

Lukáš: Můžu ti říct, že ten pocit byl úžasnej!! Samotnou jízdu si sice moc nepamatuji, prostě jsem tam dával trik za trikem a šlo to úplně samo a bylo to úplně úžasný. Hlavně, když jsem pak dojížděl do vracáku a  běžela ke mně hromada lidí mi gratulovat.. To bylo úplně báječný. Nebo když jsem šel k autu a každej mě zastavoval a gratuloval mi, že to byla perfektní jízda. No a potom ten pocit, když stojíš na tom nejvyšším stupni a slyšíš českou hymnu.. Prostě pocit k nezaplacení. Musím říct, ze jsem si to užil úplně maximálně a že i slza dojetí mi po jízdě ukápla, protože vyhrát takovým zbůsobem tak velkej závod, to jsem si vždycky přál.

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

Grázl: Co jsem tak koukal na výsledky, tak s tímhle bodovým skóre by jsi zazdil i nejednoho kajakáře.. Měli by se kluci asi zamyslet, co? :-)

Lukáš: No asi takhle.. Kdybych byl kajakář a zjistil bych, že mě zajel singlíř, tak bych čuměl jako blázen a asi bych se propadl hanbou. Přirovnal bych to asi k tomu jako kdyby ženská zajela singlíře ;-)

Grázl: No, pomalu se blížíme ke konci. Pověz mi ještě.. Jak jsi to oslavil a co máš v plánu dál? Předpokládám, že nám budeš ukazovat záda i na českých závodech.. Ale pozor holoubku.. Tak jednoduchý to mít nebudeš ;-)

Lukáš: Je mi jasný, že to jednoduché mít nebudu, ale to nevadí. Já jezdím na závody hlavně proto, že je tam dobrá zábava, zajezdím si tam a občas někoho potrápím. Ale hlavně v poslední době závodění beru jako zábavu a ne jako sport, a o to je to lepší.

Grázl: Ještě otázka, kterou by mi asi neodpustili tvoji sponzoři :) Řekni mi, máš někoho, kdo tě podporuje, ať už

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

ME ve freestylu na divoké vodě 2010

finančně nebo materiálově?

Lukáš: Ano, mám skvělého sponzora, který mi dává snad ty nejlepší pádla na trhu v současné době a to je Petr Panenka (Profiplast). Dále je to firma Atom Rat, která mi dává super oblečení, a hlavně rodiče, kteří mě v tom hodně podporují. Všem bych jim chtěl moc poděkovat!!

Grázl: No nic Lukine, každopíďo ještě jednou moc gratuluju a doufám, že se zase brzo potkáme na vodě.

Lukáš: Já též doufám, že se někde potkáme na vodě či na párty.

Foto: Jirka Langer, Lukáš Červinka


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také