Pavle, vytvořil si s Petrem Kašparem film Návrat ke kořenům. Rozhodli jste se jej poskytnout divákům zdarma po internetu. Z čeho film vzniknul a proč tato forma distribuce?

Film vzniknul z materiálů, které jsem natočil během svého pádlování a pobytu v Kanadě. Strávil jsem tam čtyři měsíce. A distribuce zdarma přes internet je po dohodě s Pítrsem. Má obrovské zkušenosti se svými filmy a po dohodě a zvážení situace jsme se rozhodli pro tuto cestu. Když už to dalo tolik práce, tak je škoda to schovávat doma v šuplíku.

To jsi celou dobu v Kanadě pádloval?
Samozřejmě že ne. Vydali jsme se tam s tím, že nejdřív pojezdíme po tamních řekách s partičkou kamarádů odsud z Prahy. A pak jsem si tam našel práci a tři měsíce pracoval a o víkendech jezdil na vodu.

Kde všude jsi pádloval?
Nejlepší oblast pro kajaking je okolo Vancouveru, tedy v Britské Kolumbii. Takže tady jsme začali na místních klasikách Chekamus, Soo Clahan atd… Kamarád Kubos, který žije ve Vancouveru nás vzal i na legendární Skookum creek. Potom jsme se vydali do oblasti Rocky Mountains a Kootneys.

Co si dělal, když jste se rozdělili a kluci odletěli domů?

Těsně před tím se k nám přidal další kamarád z Čech Petr Herštík. Padli jsme si do oka, pokecali a já mu řekl, že bych tam rád zůstal a pracoval. Pomohl mi. Opustil jsem kluky a jel na druhou stranu hor do Calgary. To je od Vancouveru 2000 km. Nevěděl jsem do čeho jdu, ale řekl jsem si, že to nějak dopadne.

A jak to dopadlo?
První tři dny jsem bydlel v Calgary v Heštíkově autě, protože jsem neměl kde jinde. To byla legrace. Všichni šli spát do baráku a já za tím barákem do auta. Ale pohoda. Pak se objevila práce a bydlení. Nakonec jsme bydleli všichni dohromady.

Pracovali jsme na stavbě jako kameníci a obkládali domy kameny. Byla to dřina. Tahat kamení, maltu a dělat holku pro všechno. Ale mě to nevadilo, byl jsem spokojenej a plnil jsme si sen o Kanadě. A každý víkend jsme se vydávali do hor pádlovat. Nebýt Herštíka, nevím jak by to dopadlo. Skončil bych někde u popelnic. Došli by mi peníze a čekal bych na letenku domů.

Tak to je ve stručnosti příběh a co film?
Kdybych věděl, co to bude obnášet, tak bych se do toho snad ani nepouštěl. Nechtěli jsme dělat nic vážného, na to ten materiál nemá. Navíc já nejsem žádnej mistr kameraman. Chtěl jsem vodáckej film. Nejdřív jsem se snažil svým amatérský způsobem, ale to nevedlo k ničemu. Pak se do toho vložil Pítrs a nabralo to úplně jiný směr. Patří mu za to ohromný dík a smekám před ním.

O filmu:

Film Pavla Faustuse o pádlování v Kanadě. V Britské Kolumbii prožil 4 měsíce života, cestování a pádlování s tamními kajakáři, kteří se vydávají objevovat ty nejtěžší řeky Kanady.

Kamera: Pavel Faustus (Kanada), Petr Kašpar (ČR) Scénář: Pavel Faustus Střih a režie: Petr Kašpar Hudba: AIRFARE, Chooza

Připravil: Petr Jílek, WW8


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , ,