Zhruba před měsícem začala internetem kolovat zpráva, že v ČR se chystá velký snowkajakcrossový závod. V posledních letech se konalo pár menších i větších podniků u nás i v zahraničí, kde ČR měla tituly vicemistra, vícemistryně a v loňském roce dokonce i mistryně světa. O akci, která se bude konat letos u nás v Krkonoších si budeme povídat s hlavním organizátorem, Martinem Kráčalíkem.

Grázl: Ahoj Martine!

Martin: Ahoooooj!

Grázl: Tak asi nejdřív by pro méně znalé stálo za to vůbec vysvětlit, co to snowkajakcross je, nemyslíš?

Martin: Je to totální adrenalinový odvaz, kdy se sněhovým korytem řítí kdosi na kajaku a stejně jako na vodě ho ovládá pádlem. Ke zbrzdění šílené jízdy slouží kromě pádla taky bazén, který je uprostřed trati plné klopených zatáček. Na jejím konci a tedy i v cíli je znovu bazén. Naší prioritou je samozřejmě bezpečnost závodníků a diváků, proto celou délku trati chrání vysoké sítě.

Grázl: Pověz nám, o co se bude konkrétně jednat, jaká je představa, plány a kdy se to celé uskuteční?

Martin: Snow kajak cross startuje 27. března v Herlíkovicích. V každém heatu jedou vždycky čtyři závodníci, stejně jako v kajak crossu. První dva v cíli pak postupují dál, ve finále se tak potká čtveřice nejrychlejších. Bude to zábava pro ty, co jedou a samozřejmě parádní show pro diváky. V korytě, kde není moc místa, dochází k mnoha strkanicím a kolizím a tak do poslední chvíle nebývá jasné, kdo vlastně vyhraje.

Snowkajakcross 2011 - plakát

Snowkajakcross 2011 - plakát

Grázl: Jak tě to celé vůbec napadlo?

Martin: Nápad zorganizovat tenhle závod u nás jsem dostal před pár lety v rakouském Obertraunu, kde jsem podobnou show viděl. Loni se mi to bohužel nepovedlo dotáhnout do konce, takže letos to prostě muselo vyjít. Teď vrcholí poslední přípravy, ale nepochybuju o tom, že to klapne. Jaký bude mít tenhle šílený závod úspěch v Herlíkovicích, to je otázka i pro nás, protože na to jsme sami zvědaví. Věříme ale, že za pomoci všech, kteří si do Krkonoš přijedou zařádit nebo se třeba jen podívat, bude výsledek víc než jen dobrý.

Grázl: Akcí podobného ražení se koná již celá spousta, čím bude tahle vyjímečná?

Martin: Je pravdou, že už nějaký čas registruji, že se sem tam někdo spustí na kajaku po sjezdovce nebo že partičky šílenců podobného ražení jezdí lesem freeride. Závod v Herlíkovicích bude výjimečný nejen délkou trati, která má asi 450 metrů, ale taky její stavbou a skladbou. Tím mám na mysli velké klopené zatáčky, skokánky a  dojezd do deset metrů velkého bazénu přímo na parkovišti. Na startu se objeví  kajakáři reprezentanti, běžkaři, lyžaři ale taky známí herci a moderátoři. Zlatým hřebem bude  Lukáš Pollert s Petrem Urbanem, kteří už trať otestovali na saních a jsou připraveni dát si ji i na „deblu“. Kromě samotného závodu je na programu skicrossová,  snowboardová a lyžařská exhibice, ve které se ve sněhovém korytě předvedou špičky svých disciplín Tomáš Kraus, Michal Novotný a Dušan Kožíšek.

Na vedlejším svahu, kde je kotva, se diváci můžou těšit na exhibice na paraski a taky speedflying v podání našeho akrobatického pilota Tomáše Ledníka, který se v obrátkových branách pokusí o slalom na padáku. Jediné, co by mohlo celou akci pokazit je počasí. Proto jsme ale zvolili konec  března, kdy už bývá teplo, takže doufám, že na lehátkách podél trati se budou povalovat kočiny a u Jager baru bude fronta až dolů ke kase.

Nebudou chybět ani další známé osobnosti – A. Háma, P. Anděl, M. Koukal, V. Hradílek, K. Mrůzek…

Grázl: Počkej, počkej.. Exhibice na prkně a běžkách.. A to je chudáky naženeš i do toho závěrečného bazénu? Jsem rád, že nic neumim natolik abych mohl exhibovat :-) Co na to kluci řikají? Pokud o tom teda ví?

Martin: Co na to říkaj? No v zásadě nic. Nedostali k tomu vlastně ani příležitost. Jak mi potvrdili účast, tak jsem jim to hned vypnul, aby právě nedošlo na zbytečné úvahy a aby si to ještě nerozmysleli. A hlavně jsem jim raději všechno neřekl ;-)

Grázl: Mohl bys nám alespoň trochu nastínit náročnost závodu, popsat trať atp.? Prostě vše, co by mohlo zajímat přichodivší bezmozky?

Martin: Hned na startovní rovince si závodníci budou muset poradit s jedním decentním skokem, na trati pak se třemi klopenými zatáčkami a v cíli je čeká desetimetrový bazén s hloubkou 80 cm. Podél trati budou ochranné sítě, v zatáčkách navíc bezpečnostní sítě, jaké známe ze závodů ve  sjezdu. Znovu opakuji, naší prioritou je bezpečnost, proto má každý ze závodníků povinně helmu (nejlépe integrální), vestu, plastový kajak a pádlo. Doporučoval bych páteřák a všechny možné ochranné prvky – náloketníky, rukavice apod. Startuje se po čtyřech. Každá skupinka bude mít dopředu daný pevný čas startu.

Grázl: Pověz mi.. Bude k dispozici záchranka, horská služba připravená na prahu služebny a dostatek sádry v okolních nemocnicích? :-)

Martin: O bezpečnost, lépe řečeno o případnou první pomoc se bude starat Horská služba. K dispozici bude i rychlá záchranná služba z Vrchlabí. Tyhle dvě složky, které jsou součástí centrálního záchranného systému, se v případě úrazu starají o případný další transport, komunikují také s leteckou záchrannou službou. Věříme, že závod se obejde bez zranění, ale připraveni musíme být na všechno. Organizátoři samozřejmě akci zabezpečí tak, aby se veškeré riziko stáhlo na minimum. Bez odřenin se to ale nejspíš neobejde. A sádru? Tu mám doma v rohu. Zůstala mi ještě z doby, kdy jsem byl po operaci achilovky, takže ji můžu přibalit, ať máme nějaké to kopyto přichystáno ;-)

Grázl: Jak jsi vybíral terén pro takovýhle závod?

Martin: To byl docela oříšek a sám ani teď v podstatě nevím, zda to, co jsme vybrali – Herlíkovice, jsou vážně tím nejlepším místem. Není se moc od čeho tady v česku odpíchnout. Nikdo to vlastně pořádně nedělal, takže zkušenosti nejsou moc veliké. To, co se letos objevilo na Moravě, tak se jelo na docela mírném svahu, takže jsem sám popravdě zvědav, jestli jsme dobře zvolili  právě ty Herlíkovice. Vše ale zatím nasvědčuje tomu, že ano. Dobrá dostupnost a dispozice areálu, dobrej tým techniků, zkušení šejpaři, kvalitní a dostačující zázemí, to všechno byly plusy pro zvolení právě Herlíkovic pro tuto akci. Takže věříme, že se osvědčí a za rok to uděláme na stejném místě.

Grázl: Nemáš pro nás nějakou veselou příhodu z přípravy závodu?

Se skůtrem v patách...

Se skůtrem v patách...

Martin: A jeje, už je to tady… :-) Vybavuji si dvě. Jel jsme pro kamaráda do Pece, který nám pomáhá s přípravou závodu, s tím, že jej naložím a pojedeme do Herlíkovic vyzkoušet, jak to na tom kajaku pojede. Bylo krásné únorové slunečné ráno. Projíždím Pecí, všude plno lyžařů a já s kajakem na střeše. Vjíždím do města a u cesty stál kamarád z Rychtrovek a jak uviděl moje auto, které mělo ještě na střeše kajak, tak se začal šíleně smát a chytat se za hlavu. Následně mi přišla SMS se slovy, zda náhodou nejedu vyměnit vozíky na bobové dráze v Peci za kajaky, že prej to tam jezdí pomalu.

A druhého fórku se zase ujali kluci z Horské služby, když jsme u 4-sedačkové lanovky v Herlíkovicích zkoušeli s kajakem a skůtrem, jak to pojede dolů. Samozřejmě, že jsme byli středem pozornosti všech místních lyžařů. Zrovna jeli kolem kluci z HS a neodpustili si vtipnou připomínku: “ Nespletl sis náhodou trochu místo nástupu? Labe je ještě o kousek níž, tady je sjezdovka a po ní se jezdí na lyžích… To budeme mít zase práce dneska…“

Grázl: Máš už nějaké zkušenosti s organizací takovýchto velkých závodů?

Martin: Pořádáme každoročně Adrenalin Cup v Beskydech, a jiné menší podobné akce, takže tato bude pro nás jako procházka růžovou zahradou ;-)

Grázl: Drsný závod, zvučná jména sponzorů, to zavání přinejmenším osmi kamerama na trati i mimo ní, on-line přenosem jako na Sick Line a celkovým sestřihem na některé z našich prestižních TV stanic, nemám pravdu?

Martin: To zase tak úplně ne, ale budeme z toho ve spolupráci s Českou televizí dělat 30min dokument, který poběží na ČT4. Budeme to točit na 4kamery a jeden chip a nově chceme vyzkoušet také náš vrtulník na dálkové ovládání také s chipem.

Grázl: Když se budu chtít přihlásit, tak co pro to musim udělat?

Martin: Podmínkou je dosažení věku 18 let. Pokud je někomu míň, potřebujeme souhlas jeho zákonného zástupce. Registrovat se je možné samozřejmě on-line na www.snowkajak.cz. Registrační poplatek je 200 Kč. Zaregistrovat se ale dá i přímo na místě za 250Kč.

Grál: Tak díky za rozhovor, ať se daří!

Martin: Skol a Ahóóój v neděli na startu…

POZOR! Nově Warm up párty je v sobotu večer! Viz info zde.

Akce je samozřejmě i na všemocném Facebooku – zvěte přátelé, přihlašujte se, rozesílejte, šiřte… Na závod se ale samozřejmě nezapomínejte hlásit i na ofiko webu.


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , ,