Grázl: Ahoj Michale!

Michal: Ahoj :-)

Grázl: Tak úplně na začátek.. Co tě vedlo k tomu oživit závod starý téměř padesát šest let?

Michal: V posledních letech jsem absolvoval různé maratóny doma i v zahraničí a zjistil jsem, že doma nám  závod formátu Budějovic chybí, což byl asi jeden z impulsů. Další byl, jak se tak kolem vody o závodu Budějovice – Praha při různých příležitostech někdo zmiňoval, tak jsme starým borcům záviděli. A tím posledním bylo, že jsem loni seděl, jak už to tak bývá, na pivu s naším současným hlavním sponzorem, který říkal, že by takovou akci jako byly Budějovice stálo zato obnovit.

Budějovice - Praha - příprava na zkušební jízdu

Budějovice - Praha - příprava na zkušební jízdu

Grázl: Vím, že spousta informací je na webových stránkách akce (http://www.sportzbraslav.org/budejovicepraha/index.php ), ale mohl by si shrnout co, kdy, kde a za kolik?

Michal: Závod se koná 6. – 8.8.2010 na řece Vltavě. Trasa mezi Českými Budějovicemi a Prahou je rozdělena do tří etap – z Budějovic na Zvíkov, ze Zvíkova na Skalici a ze Slap do Prahy. Celková délka závodu je 183km. Startovat je možné v různých kategoriích, které byly zvoleny tak, aby bylo možné ve všech bojovat o umístění v celkovém pořadí. A pak jsou tam i kategorie pro turistické lodě, aby se závodu mohl zúčastnit opravdu každý. Startovné je 300 Kč pro singlové lodě a 500kč pro debly. Pro ty, co chtějí být součástí akce, ale netroufají si na celou porci kilometrů je tu krátký závod, který je na trati poslední etapy, tedy snesitelných 32,5km. Na krátký závod je startovné 100Kč pro singlové lodě a 200Kč pro debly.

Budějovice - Praha - závod s tradicí od roku 1922

Budějovice - Praha - závod s tradicí od roku 1922

Grázl: Jaký myslíš, že bude rozdíl v současném závodě oproti těm původním?

Michal: Tak hlavní změnou je úplně jiný vodní terén. Zatímco dřív se jelo po tekoucí vodě přes peřeje a jezy, nyní je celá trať na stojaté vodě. A lehká změna je také ve formátu závodu, kdy se nejprve jezdilo non-stop, potom 4 etapy ve dvou dnech a my jsme zvolili tři etapy ve třech dnech.

Grázl: Zorganizovat takovouhle akci je docela fuška.. Pomáhá ti někdo, ať už organizačně nebo finančně?

Michal: V organizačním týmu jsme tři . Pomáhají nám různě kamarádi okolo a také se spoléháme na pomoc kanoistického oddílu SK Zbraslav. Samozřejmě nám finančně i materiálně pomáhají naši sponzoři.

Grázl: V případě, že bych chtěl jet, tak co pro to musím udělat?

Michal: Nejlépe navštívit náš web – http://www.sportzbraslav.org/budejovicepraha, přečíst si propozice, vybrat si kategorii a pak se přihlásit. No a potom by myslím nebylo špatné trochu potrénovat, je to přece jen dost dlouhé…

Budějovice - Praha - start zkušební jízdy

Budějovice - Praha - start zkušební jízdy

Grázl: Když nebudu mít svou vlastní loď je možné si ji v rámci závodu půjčit?

Michal: Tuto možnost jsme chtěli zprostředkovat, ale bohužel se nám to pro letošní ročník nepodaří. Nicméně ti, kteří by chtěli startovat a nemají svou loď se na nás mohou obrátit a my jim v rámci našich možností se sháněním vhodné lodě pomůžeme.

Budějovice - Praha - závod s tradicí od roku 1922

Budějovice - Praha - závod s tradicí od roku 1922

Grázl: Je tenhle závod ojedinělý nebo máš v plánu aj další ročníky?

Michal: Tak přejeme si, aby závod přežil první ročník a vznikla nová prázdninová akce pro setkání vodáků různého věku a lodních kategorií.

Grázl: Pojedeš taky nebo budeš pouze jako ta „hybná páka“ a organizátor?

Michal: To ještě nemohu slíbit, plán je startovat na K1, ale možná že budu muset zůstat pro letošek pouze u organizace.

Grázl: Před pár lety organizoval myslím Honza Šup tzv. Vltavu Nonstop. Měl nějaký vliv na rozhodnutí oživit tenhle závod i fakt, že se Vltava Nonstop už nekoná?

Michal: S účastníky několika non-stop závodů, co se u nás v posledních letech konaly jsme mluvili a poznatky přenesli na Budějovice. V prvních myšlenkách byl non-stop závod, ale právě zkušenosti lidí s minulými závody nás přiměli k rozdělení na několik etap. Non-stop závod má také své kouzlo, nicméně je opravdu dost tvrdý, a je tedy jen nemnoho lidí schopných takovou akci absolvovat. My jsme se rozhodli pro větší „otevření“ závodu. A to, že se Vltava non-stop nekoná je také motivace podobnou akci zase na Vltavě jezdit.

Budějovice - Praha - zkušební jízda - přenáška Hluboká

Budějovice - Praha - zkušební jízda - přenáška Hluboká

Budějovice - Praha - závod s tradicí od roku 1922

Budějovice - Praha - závod s tradicí od roku 1922

Grázl: Díky moc za další vodáckou akci. Ještě poslední otázka na závěr.. Nerad jí dávám, ale bonton si to žádá… Chtěl by si někomu poděkovat (na příklad za pomoc s přípravou atp.?)

Michal: No, já bych chtěl poděkovat lidem, co neváhali a již jsou přihlášení. Doufám, že jich ještě bude mnohem víc. A pak samozřejmě všem našim sponzorům.

Grázl: Díky moc za rozhovor a ať ti to vyjde co nejlépe :-)

Michal: Díky a ahoj

_________

Zpráva od Michala po víkendové testovací jízdě, během které byly pořízeny barevné fotky. Černobílé pochází z kroniky KVS.

„Ahoj, tak prohlídka trasy byla docela úspěšná – dali jsme na K2 z Budějovic skoro na Podolsko, necelých 50km, ale dorazili bychom to snadno. Byl jsem docela příjmně překvapenej, že to nahoře chvílema docela teče, tak to alespoň první půle 1.etapy bude zábavnější, než jen dřina po hladké vodě. Tempo tak 40min na 10km. Ale byl to debl.“

Budějovice - Praha - zkušební jízda - nasedání Hněvkovice

Budějovice - Praha - zkušební jízda - nasedání Hněvkovice

Foto: kronika KVS


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , ,