Saint John

Saint John

Teorie střídá praxi v restauraci a všichni máme obavy ze závěrečného testu. A hlavně nikdo z nás neví, na jakou loď nás společnost pošle po úspěšném absolvování. Všichni skládáme zkoušku a při předání certifikátů netrpělivě čekáme na jméno budoucí lodi.. Dostávám Celebration, nejmenší a nejstarší loď společnosti. Pocity jsou smíšené. Karty jsou rozdány a všichni z kurzu se přesouváme do hotelu v Miami. Je potřeba se rozloučit a oslavit volné dny. Během dvou dnů si balíme kufry a odlétáme do přístavů na západním či východním pobřežím USA, nebo do Karibiku, se nalodit na další kontrakt.

Letím do Jacksonville, druhého největšího města na Floridě po Miami. Oproti Triumphu je Celebration opravdu drobeček. Pouze 1452 hostů a 660 členů posádky. Opět procházím klasickým prvním dnem na lodi. Samozřejmě mě zajímá v jaké restauraci budu pracovat a s kým. Začínám v nejmenší restauraci pro hosty a kolega mi bude o deset let starší zkušený Arnul z Kolumbie. Jak to bývá zvykem, potkávám opět Čechy a Slováky. Na loď se dostávám zrovna před Vánocemi a Novým rokem, tím pádem je loď plná. To ještě nevím, že budeme mít stále plno.

Každá loď má své pro a proti. Je potřeba si vše ujasnit. S  velkou lodí se podívám do více přístavů, to mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, ale zase ty naběhané kilometry z kuchyně ke stanici s hosty jsou za den rekordní. Když máte stanici umístěnou ve větší dvoupodlažní restauraci vzadu a eskalátory zrovna nefungují,  tak se máte s kolegou, co ohánět, aby si hosté nestěžovali. S malou lodí navštěvuji stále ty samé přístavy. Vzdálenost z kuchyně umístěné ve stejném patře jako je stanice je menší a tím je možnost se více věnovat hostům. Na velké lodi je potřeba si mnoho

Kresba na zdi domu v Halifaxu

Kresba na zdi domu v Halifaxu

potřebných věcí k obsluze opatrovat některé i schovat. Stává se, že před příchodem na stanici občas něco chybí. Na malé lodi se více známe a táhne se za jeden provaz. Vždy ale vše záleží s kým děláte a kdo tomu šéfuje. Možná je pěkné dělat na velké lodi, ale když není sezóna, tak loď není plná a není koho obsluhovat. Na malé lodi je většinou plno a tím pádem jsou stanice obsazeny hosty.

Hosté jsou většinou americké národnosti od 5 do 95 let věku. Skupiny, nebo početné rodiny oslavující narozeniny, či různá výročí. Dále mladé a starší páry. Během školních prázdnin studenti užívající si od rána do rána nejoblíbenější americkou dovolenou. Samozřejmě u stolu mám hodně náročné hosty, ale i pohodové, se kterými je dlouhé rozloučení. Někdy  překvapí hosté, kteří nevědí, jaký správný založený příbor použít na servírované menu. A pak i hosté znalí restauračního bontonu a gastronomie.

Ranní příjezd do New Yorku

Ranní příjezd do New Yorku

Začínám po oběde v samoobslužné restauraci, následuje hodinová pauza před hlavními večeřemi. Po večeřích je kratší pauza a jde se na půlnoční bufety. Jednou za plavbu je připraven gala bufet, který zabere 100 hodin přípravy, ale pro hosty pouze 1 hodinu konzumace. Podle rozpisu služeb mám v přístavech volný oběd. Každý den dělám okolo 8 až 10 hodin. Někdy i více hodin z důvodu speciálních úklidů v restauraci před americkými přístavy. Hygienické předpisy jsou na zaoceánské lodi velmi přísně dodržovány.

První měsíc je vždy nejnáročnější. Orientace ve velké kuchyni a rychlé vyřízení extra objednávek je potřeba zvládat v co nejkratší době. Čím dříve mají hosté vše na stole, tím jsou spokojenější a já taky. Je dobré mít perfektní pracovní vztahy s kolegou na stanici.

Plavby z Jacksonvillu jsou opět ve 14 denní rotaci. První plavba je 4 denní do Freeportu a Nassau na Bahamách a další dvě jsou 5 denní opět do Nassau a na americký Key West. Ve Freeportu navštěvuji pouze přístav, v Nassau je velmi draho na nakupováni. Velké lákadlo pro turisty představuje hotel Atlantis, který patří mezi 7 nejluxusnější hotelů světa. Nacházím i bezplatné tenisové kurty, ideální místo na lehké protáhnutí těla. Key West představuje nejjižnější část USA. Všude plno obchodů, restaurací, barů, muzeí a hlavně turistických agentur, které lákají na spousty vodních aktivit v okolí.

V New Yorku

V New Yorku

Utíká to utíká, hosté se nám u stolů střídají a pomalu se blíží konec druhého 6 měsíců dlouhého kontraktu. Pokud jste vydrželi se čtením až do tohoto řádku, tak přijměte pozvání na článek popisující dovolenou na výletní námořní lodi, za chvilku odplouváme.

Dovolená snů pro někoho znamená pobyt na výletní námořní lodi a pro někoho zase vyrazit s přáteli za humny s minimem věcí. Osobně se přikláním k druhé variantě. Jak pak asi taková dovolená snů vypadá?

Pohodlně se posaďte, loď už čeká zakotvená v přístavu. Přijdete s kufrem do odbavovací haly a odevzdáváte zavazadlo.Čeká vás rychlá emigrační kontrola, potom průchod rentgenovými dveřmi a stojíte ve frontě na nalodění. U přepážky dostáváte plánek lodi a   identifikační kartu, která slouží jako klíč od pokoje a se kterou můžete platit po celé lodi. Ještě váš usměv do kamery a fotka přechází do identifikační karty. A jste na lodi. Vcházíte do lobby lodi a jste okouzleni výzdobou a čistotou. Ihned jste směřováni podle čísla pokoje do výtahu a po pár minutách jste na pokoji.

Bahamy

Bahamy

Dovolená může začít. Na stole jsou k dispozici informace ohledně prvního dne. Pokud máte hlad, je k dispozici bufetová restaurace, kde se kuchaři předvedou na Italském menu. Podle počasí si můžete vybrat, zda sedět venku nebo uvnitř. Všichni pasažéři jsou naloděni, nejvyšší čas odplout na širé moře. Samozřejmě je to velká sláva a každý si tento okamžik chce užít na horním otevřeném deku. Barmanům začíná spousty práce mícháním různých koktejlů a fotografové nesundají prst ze spouště. Po odjezdu je nutné seznámit pasažéři s bezpečnostními předpisy. Je vyhlášen lodním rozhlasem cvičný generální poplach. Hosté se vracejí do kabin pro záchranné vesty a od členů posádky jsou směřováni na stanoviště, odkud se přestupuje do záchranných člunů. Po poplachu začíná konečně dovolená se spoustou možností jak na palubě, tak i v přístavu.

Ještě se zmíním o podávání večeří a poté již k té spoustě možností trávení volného času. Místo, čas a stůl na večeři najdete na již zmiňované kartě. U vchodu do restaurace si vás obsluhující vyzvednou a dovedou ke stolu. Po usazení se představuje obsluha, která bude každý večer servírovat vybrané menu. Určitě si objednejte víno z pestré nabídky a nepospíchejte s konzumací. Další večer budete mít láhev opět k dispozici. Menu obsahuje studené, teplé předkrmy, polévky, zeleninové saláty, hlavní jídla – jehněčí, hovězí, telecí, vepřové, kuřecí, krutí, rybí speciality, těstoviny, bezmasá jídla, nízkokalorická jídla, dezerty, zmrzlinu, kávu. Opravdu velký výběr. Po večeři následuje uvítací show s představením.

Pláž v Jacksonville na Floridě

Pláž v Jacksonville na Floridě

A nyní již k možnostem trávení volného času. Bary, kluby, malé sály s představením, kasino, internet, golfový simulátor, obchody, tři venkovní bazény, tobogán, dětské brouzdaliště, sauna, běžecká dráha, stolní tenis, aerobik, jóga, výřívka, masáže, kompletně vybavená posilovna, živá muzika a tři druhy kapel a orchestrů, večerní představení se zpěváky a baviči, knihovna, bingo, aukce moderního umění, ochutnávka vína, prohlídka hlavní kuchyně, taneční hodiny, kadeřnický salón, semináře ohledně životosprávy, hlídání dětí pro všechny věkové skupiny s programem, program pro mládež.

Pokud po těch všech možnostech máte chuť na dobroty, tak po celý den je k dispozici pizza, zmrzlina a pokojová donášková služba. Snídaně, obědy a večeře jsou servírovány v hlavních restauracích. Možnost volného výběru jídel

Pojedete..?

Pojedete..? :-)

máte v samoobslužných restauracích, kde ve večerních hodinách je k dispozici bufetová nabídka. Jednou za plavbu, většinou během společenského večera, je připraven velký půlnoční gala bufet. Přehlídka toho nejlepšího, čím se kuchaři, cukráři a pekaři mohou pochlubit.

Pomalu doplouváme do přístavu a nastává nejvyšší čas jít se připravit na objednané aktivity, o kterých je možnost se den předem informovat na informační schůzce během plavby na moři. Katamaranový výlet, šnorchlování a potápění, jízda na mořském kajaku, folklorní vystoupení, návštěva památek, rybaření, horská kola, vyhlídkové letadlo, golf, plážové a městské výlety, koupání s delfíny, nakupování, rafting, návštěva muzeí, výlet helikoptérou, jízda na koni…

Co napsat závěrem? Záleží na každém, jestli se vypraví a zkusí si vše prožít, z pozice posádky, nebo z pozice hosta. Pokud se vydáte, tak mnoho pracovních úspěchů, nebo spousty nádherných zážitků na dovolené snů!

Text a foto: Jarda Hajný

__________

První díl Jardy povídání o práci na luxusní zaoceánské výletní lodi čtěte tu. A pro kompletnost, článek o práci na rybářské lodi na Zélandě tu máme taky :-)


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , ,