Krátce:

  • - 1x power LED Cree XR-E 3W (vyráběny v USA)
  • - dosvit až 170 metrů
  • - výdrž dle nastaveného výkonu 45 – 75 hodin na dodané NiMH nabíjecí baterie AAA – 900mAh (jak je to v reálu s výdrží se dozvíte v dalším článku, až s H7R něco nasvítíme. Údaje o výdrži se bohužel liší na krabici čelovky, webu výrobce i webu prodejce, který nám čelovky poskytl na test – firma Conrad. Může to být i tím, že je to již několikátý model tohoto typu, který stále vylepšují)
  • - svítivost 160 lumenů
    Kompletní balení čelovky

    Kompletní balení čelovky

  • - plynule zaostřitelná kvalitní optika od úzkého kuželu pro svícení do dálky až po široké rozptýlené světlo
  • - plynule měnitelná intenzita svitu od cca 15% do 100%
  • - všechny kontakty pozlacené
  • - odolná proti stříkající vodě

Po otevření krabičky jsem čekal čelovku v igeliťáku, ale vykouknula na mě další úhledná krabička, neoprenové pouzdro a papírový návod, všechno parádně napasované do krabice. V neoprenovém pouzdru s logem Led Lenser se ukrývala čelovka i se třemi AAA dobíjecími NiMH akumulátory s kapacitou 900 mAh, v menší černé krabičce potom síťový dobíjecí adaptér s kabelem.

Na první pohled čelovka H7R zaujme svým vzhledem a zpracováním

Na první pohled čelovka H7R zaujme svým vzhledem a zpracováním

Ještě než jsem začal prohlížet samotnou čelovku, kabel u adaptéru byl dalším překvapením – na jedné straně má klasický USB konektor, na druhé potom jacka, který se připojuje do konektoru v čelovce. Tak tohle je víc než milé překvapení, znamená to, že můžu dobíjet nejen přes dodaný adaptér, ale taky přes počítač či notebook, nebo třeba v autě (s univerzální 12V nabíječkou původně určenou na mobily s USB konektorem). Samotný adaptér pak má oddělávací zástrčku do zásuvky,bohužel v balení je zástrčka pouze jedna a to pro české zásuvky. Když už je možné koncovky měnit, určitě by nejeden cestovatel uvítal ještě pár dalších adaptérů do světa.

Dobíjecí konektor na pásku čelovky

Dobíjecí JACK konektor na pásce čelovky

Možnost nabíjení baterií přímo v čelovce má ještě jednu nespornou výhodu, klasické nabíječky jsou většinou pro 2 nebo pro 4 akumulátory. V čelovce nabijete přesně ty tři, které čelovka potřebuje. Tudíž neni potřeba tři vybité baterky doplňovat ještě nějakou čtvrtou a tim si míchat dohromady akumulátory v různých stavech a vybitích… A hlavně pokud nemáte nabíječku ani baterky už doma, nečeká vás další investice, případně nemusíte na cestách tahat tisíce krabiček, nabíječek atd..

Díky použitým AAA akumulátorům je i krabička s energií velmi lehká

Díky použitým AAA akumulátorům je i krabička s energií velmi lehká

Samotná světluška Led Lenser H7R

Po vyndání čelovky z neoprenového pouzdra mě opět čekalo překvapení – velikost, nebo spíš maličkost, čelovky a její muší váha (120g). Působí spíš jako módní doplněk, luxusní hodinky…nebo jako čelovka Led Lenser H7R ;-) Plastové bateriové pouzdro ja na pásku na temeni hlavy, vepředu tedy máte jen svítící modul částečně plastový a částečně kovový (i kvůli chlazení výkonné diody), který jde ve čtyřech polohách naklápět od 0 do 90 stupňů. Čtyři polohy by se mohly zdát málo, ale úplně to stačí, zatím jsem se nesetkal se situací, kdy by mi přednastavené pozice nevyhovovaly. Protože je čelovka lehoučká, má jen jeden pásek okolo hlavy, druhý napříč zepředu dozadu k pouzdru s akumulátory není potřeba.

Možnost naklopení do 4 poloh od 0 do 90 stupňů je dostatečné

Zaostřovací "páčka" a možnost naklopení do 4 poloh od 0 do 90 stupňů je dostatečné

Zepředu na čelovce najdete varovný znáček v trojůhelčníku, které jsou třeba na laserech. Není tam pro nic za nic, na plný výkon by případné posvícení do očí mohlo být dost nepříjemné, zvlášť se zaostřeným úzkým kuželem světla. Na horní straně je zapínací/vypínací tlačítko. Má pouze tyto dvě funkce, žádné další módy se tu nepřepínají, jak bývá zvykem u jiných výrobců. Na spodní straně pak je páčka, kterou se pohybuje čočkou a tím se zaostřuje nebo naopak zvětšuje světelný kužel. Všechno na sobě přesně sedí tak jak má, takže nyní na začátku testování můžeme zpracování rozhodně pochválit.

Velikost, teda maličkost, čelovky Led Lenser H7R

Velikost, teda maličkost, čelovky Led Lenser H7R

Na bateriovém pouzdru pak je ještě jeden ovládací prvek – opět páčka, kterou se reguluje intenzita svícení, od nějakých 15ti % až do 100%. To mi přijde jako celkem hodně praktická věc, protože na svícení ve stanu není potřeba žádná extra záře, takže stačí svítit na minimum, naopak kdybych s ní třeba běžel noční orientační běh nebo jel na kole, rád si posvítim co nejvíc. Dohromady s pozvolnou regulací čočky tak vzniká opravdu hodně kombinací jak jasu, tak velikosti osvícené plochy.

Páčka na ovládání intenzity svícení na bateriovém pouzdře

Páčka na ovládání intenzity svícení na bateriovém pouzdře

Udávaný dosvit 170m zní zajímavě, ale dosvit jakékoli čelovky je podle mého hodnota, kterou nejde brát moc vážně. Co to znamená? Že na zdi 170m od zdroje světla ještě bude (sotva) viditelné světlo? Nevím, každopádně když jsem s ní svítil na plný výkon )tzn. se zaostřenou optikou na úzký kužel) z balkónu z 5 patra, tak kdyby někomu něco spadlo dolů, mohl bych jim z toho 5. patra v klidu svítit třeba na hledání klíčů dole v trávě. Na baráky odhadem 100 metrů od nás za silnicí jsem ještě stále v pohodě a dost viditelně dosvítil. Naopak s čočkou nastavenou na rozptýlení světla není problém nasvítit celý stan nebo třeba obývák.

Tolik k představení téhle na svůj výkon neobvykle malé a vychytané lampičce na čelo nebo třeba na helmu. Pokud bych měl shrnout první dojmy, tak čelovka působí opravdu luxusním, ale zároveň maximálně funkčním a užitečným dojmem. Kdybych měl čelovce něco ještě vytknout, tak je to asi to, že nemá žádný nouzový blikací režim.

Čelovku k testování poskytla firma Conrad, na jejichž webu si jí můžete objednat za 2080kč.

Foto: Rodeista

Další testy, představení zajímavých věcí a recenze najdete v rubrice Testy & Recenze. Info o možnostech spolupráce najdete zde, podrobnosti mailem, skypem, telefonem či osobně na schůzce.

Doplnění #1: 7.12. 2010 – velmi podrobný test najdete na svetoutdooru.cz

Doplnění #2: 6.2. 2011 – firma Conrad je nadšena z naší spolupráce a propagace této čelovky, mají vyprodáno, k dalšímu naskladnění by mělo dojít 23.2., řešíme další spolupráci.  A my jsme stále více nadšeni z této čelovky, která „strčí do kapsy“ kdejakou dražší a větší svítivou kolegyni. Poměr velikost + hmotnost/výkon těžko překonatelné. Velmi se osvědčila například i na noční běžkování- maličká, lehká a přitom velmi výkonná s výborně rovnoměrně rozptýleným světlem.


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , ,