Vyplutí z Miami

Vyplutí z Miami

V Čechách procházím  dva pohovory v anglickém jazyce se zástupcem zprostředkovatelské agentury z Čech a po 2 týdnech se zástupcem americké společnosti Carnival cruise line. Po úspěšném absolvování pohovorů čekám 6.měsíců (někdy se může stát, že během dvou týdnu jste na lodi) na kontrakt, který je potřeba pro získání zvláštního víza na práci na výletní námořní lodi. Po osobním návštěvě na americké ambasádě konečně odlétám do USA.

Plný očekávání přijíždím z hotelu klimatizovaným autobusem do přístavu v Miami na Floridě, kde kotví pět výletních zaoceánských lodí. Pozorně si prohlížím jednu za druhou a hledám loď se jménem Triumph od společnosti Carnival cruise line, na kterou se nalodím na 8.měsíců na pozici restaurační číšník. Vidím Triumph a jde se na to.

Po výstupu z autobusu mě pohltí teplo v Miami. V Čechách je lyžařská sezóna v plném proudu. Procházím pečlivou přístavní policejní prohlídkou. Jdu pár kroků a objeví se příď lodi Triumph ve své plné kráse společně s kapitánským můstkem. Nádhera. Už jen pár metrů a jsem na lodi. Co pak mě tam asi čeká?

Tržnice na Jamajce

Tržnice na Jamajce

Vcházím do lodi, opět kontrola od ochranky a jsem směrován na vyřizování papírových záležitostí do prostorů pro posádku. Vyplňuji formuláře, potkávám první Čechy a Slováky, odebírají mě pas, dostavám identifikační kartu, která slouží i jako klíč od pokoje a jdu se ubytovat. Pokud čekáte apartmán, tak jste na omylu. Musíte se uspokojit s opravdu malým kouskem soukromí, které ještě obýváte s někým ze všech koutů světa. Kolegu na pokoji tipuji na Inda podle fotek a doplňků u postele a za pár hodin mám pravdu. Když ke dvěma postelím nad sebou, klimatizaci, malému umyvadlu, skříni, stolku u zdi, televizi a telefonu přidáte toaletu se sprchou, kterou používají i dva kolegové ze

Je libo čerstvý kokos?

Je libo čerstvý kokos?

sousedního pokoje, tak to docela stačí na osm měsíců pobytu. Kdo čeká na okno a čerstvý vzduch, tak ho opět zklamu. Mám pokoj u trupu lodi, při usínání poslouchám uklidňující šplouchání mořských vln.

Zpět ale k prvnímu dni. Hlad dává o sobě vědět, mířím do jídelny posádky a výběr z čerstvé zeleniny a ovoce, studeného a teplého bufetu a dezertů je velký. Každý z posádky si  tady povídá ve svém rodném jazyce a když je plno, tak o nějakém klidu při jídle se nemohu zmínit. Vše je opět umocněno minimálním prostorem, jsme přeci mezi posádkou. Sedím v restauraci pro zaměstnance, poslouchám uvítání na lodi, seznamuji se z bezpečnostními předpisy a vyrážím ve skupině na poznání bludiště. Hotel na vodě o 13 patrech, dlouhý něco kolem 200 metrů, který pojme 2500 hostů a 1100 členů posádky. Ještě dostávám restaurační uniformu. Jelikož mám ještě chvilku čas, tak jdu do jídelny, kde potkávám Čechy a Slováky a ptám se na informace ohledně práce a života na lodi.

Made in Jamajka

Made in Jamajka

Po příchodu na pokoj se seznamuji s kuchařem z Indie, který za týden končí kontrakt. Zkouším sprchu, oblékám večerní uniformu, která padne, jak ušitá na míru a je nejvyšší čas se jít představit novému šéfovi. Po setkání začínám v restauraci obsluhovat zaměstnance společnosti a o obsluze hostů v restauraci si mohu zatím nechat zdát. Každý většinou začíná, jak se říká od píky a to platí i tady na oceáně. Seznamuji se s kolegy – číšníky opět z celého světa a jdeme připravovat restauraci pro zaměstnance z lodi – doktoři, zdravotní sestry, kadeřnice, prodavačky, fotografové, ochranka, tanečníci a tanečnice, zpěváci, muzikanti, hlídači dětí, masérky, instruktoři pro posilováni, baviče, krupiéry z kasina, organizátoři túr, recepční. Podle zaměstnanců si můžete udělat menší představu, jaké služby mohou hosté na palubě lodi, či v přístavu během dovolené využít. Nebudu ale předbíhat. Během obsluhy si všímám v malém kulatém

V Mexiku jako doma :)

V Mexiku jako doma :)

okně v jídelně, že v plné rychlosti odplouváme do Karibiku. Vůbec necítím odjezd z přístavu. Během úklidu po večeři a prostírání na snídani ještě probíhají klasické zdravotní problémy při prvním pobytu na moři, kde se vše opravdu pravidelně lehce houpe. Jde jen o zvyk, pak je to bez problémů. Večer okamžitě usínám, nejsem ještě aklimatizovaný na místní čas.

První  den na lodi je nezapomenutelný. Vše je nové  a  nepoznané. Neznáte budoucí kolegy a nadřízené, nevíte  nic o  přístavech, které budete navštěvovat po dobu 8 měsíců. Jaké máte možnosti trávení volného času, pokud nějaký bude. Splní se vše očekávání, se kterými se  na loď přijíždí? Jste plný otázek a jen čas Vám na vše odpoví.  Záleží na každém, jak si vše prožije a zařídí. Hlavně je potřeba myslet na dostatečný spánek a vydatnou stravu.

Odpolední siesta

Odpolední siesta

Pokud se plavíme celý den, tak volno není možné. S volnou snídaní, obědem, nebo večeří je možno počítat pouze, když loď kotví v přístavu. První 4 měsíce jezdím z Miami 7 denní plavbu do jižním Karibiku s přístavy San Juan – Porto Rico, St. Thomas a St. Maarten a poté opět z Miami další 7 denní plavbu do západního Karibiku s přístavy Cozumel – Mexiko, Grand Cayman, Ocho Rios – Jamajka. Jeden den ze sedmi dnů se mění hosté v Miami, poté podle itineráře vychází střídání třech dnů, kdy se pluje celý den a další třech dnů, kdy se kotví. Někdy se stane, že během 7 dnů je pouze volný oběd například na Ocho Rios. Ostatní přístavy se musí poznávat během volna mezi obědem a večeří. Pokud se dostane volná večeře na Cozumelu, příjezd ráno a odjezd půlnoc, tak se dá mluvit o velkém štěstí, protože to znamená neuvěřitelných 9 hodin volna od 14 do 23 hodin. Volný čas vždy závisí na rozpisu služeb, na počtu personálu, na příjezdu a odjezdu lodi z přístavu a samozřejmě i na štěstí, které je na zaoceánské lodi určitě potřeba.

San Juan, Portoriko

San Juan, Portoriko

První týden obsluhuji u zaměstnanců, potom každý přechází na 1 měsíc do jídelny posádky – kuchaři, číšníci, pokojské, barmani, technici, třídiči odpadu, pradleny. Většinou se dohlíží na doplňování teplých a studených bufetů, příborů a talířů, pečiva, ovoce, dezertů a zmrzliny. Po uplynutí měsíce přecházím zpět do restaurace pro zaměstnance na 2 měsíce. Většinu jídel mají na teplém a studeném bufetu, ale máme i spousty extra objednávek z kuchyně. Musím se zmínit i o jídelně pro kapitánský můstek. Většinou se nabízí stejné menu, jako pro posádku, nebo zaměstnance. Pouze při gala večerech se podává extra menu v jídelně pro kapitánovu společnost pozvanou z řad zaměstnanců a posádky. Někdy se stane, že kapitán u svého stolu v největší restauraci večeří společně s velmi významnými hosty. Dvakrát týdně kapitán lodi prochází jídelnu posádky, zkontroluje bufetové stoly, prohodí pár slov s někým z posádky a jde si plnit své námořnické povinnosti.

Dej mi dolar a můžete si mě vyfotit

Dej mi dolar a můžete si mě vyfotit

Tři měsíce mám za sebou a jdu roznášet objednávky na pokojovou službu po dobu 3 měsíců. První dny se musím vyznat doslova v bludišti pater, schodišť a výtahu. Nejvíce roznášek je samozřejmě vždy ráno a při odjezdech s přístavu okolo 15 – 16 hodiny. Pokojová služba je k dispozici zdarma celých 24 hodin a zahrnuje  přípravy rautů, společenských akcí konaných po celé lodi , ale i starost o vozíčkáře. Rozpis závisí i na aktivitě jedince při plnění svých povinností na předchozím pracovišti. Samozřejmě nejžádanější je roznáška po pokojích. Kdo si plní povinnosti, tak má možnost si přivydělat dolary navíc formou spropitného. Kontakt s hosty znamená každodenní nezapomenutelné zážitky.

V polovině kontraktu se mění plavby. Z Miami míříme přes Charleston a Norfolk do New Yorku a odtud je 14 denní rotace, která zahrnuje dvě 5 denní plavby do Halifaxu a Saint John v Kanadě a jednu 4 denní plavbu pouze do Halifaxu.

Sant Marten

Saint Maarten

Spočítat nachozené kilometry po lodi si opravdu netroufám. Služby byly rozepsané na ranní, odpolední a noční. Noční služba je pro mě nejlepší, protože v přístavu je více volného času. Probdělé hodiny se dospí další den při plavbě na moři.

Poslední 2 měsíce pracuji v samoobslužné restauraci v dopoledním čase, kde si hosté vybírají z velkého a pestrého výběru jídla. Jedná se převážně o stereotypní úklid stolů. Mám ale štěstí a po 3 týdnech mi šéf mění pozici na dočasného restauračního číšníka u hostů do konce kontraktu. Začíná konečně obsluha u hostů na zaoceánské námořní lodi a poznávám většinu z toho, co budu potřebovat pro kurz na začátku druhého kontraktu. Osm měsíců je za mnou a jedu si do České republiky zaslouženě odpočinout na 10 neplacených týdnů.

Nassau, Bahamy

Nassau, Bahamy

Každý přístav během osmi měsíců nabízí jiné možnosti trávení volného času. Určitě Vás i zajímá volný čas na lodi. Ideální místo je na špičce lodi, kde je super relaxace na  lehké protažení těla na čerstvém vzduchu. I za teplých pozdních večerů v Karibiku je potřeba zapomenout na pracovní povinnosti při sklence červeného vína v milé společnosti. Posilovna mě moc nelákala, tělo po odpracovaném dnu je dost utahané. Spánek na pokoji byl ten nejlepší lék na únavu. Někdy zajdu do vzdělávajícího centra pro posádku, zlepšit angličtinu, nebo využít jiné naučné programy. Večer je možno zajít do baru pro posádku za lidové ceny, nebo dvakrát do měsíce na párty spojenou s diskotékou. Hodně oblíbené je jednou do měsíce bingo, odkud si vždy jeden šťastlivec odnese pěknou částku dolarů. Je i možnost využít organizovaného výletu. Katamaran s občerstvením zakotví na pláží a je volná zábava, opalovačka, šnorchlování, beach volejbal, pohoda. V přístavech se chodím potápět, podle času zajdu na nějakou tu památku, nebo poznávám místní život. Na lodi musím projít kontrolou a hlavně se identifikační kartou odhlásit. Při návratu na loď je potřeba se opět přihlásit.

Ideální relaxace bylo šnorchlováni na Cozumelu, kde je dokonce možno spatřit vrak letadla z druhé světové války, poté Grand Cayman a hlavně St. Thomas a St. Maarten, který je rozdělen na francouzskou a holandskou část. Poslední zmiňovaný ostrov nabízí nezapomenutelné krásné písečné pláže. San Juan a Halifax představuje ohromné vojenské pevnosti El Moro a Citadela. Jamajka a Cozumel je ideální na poznaní typického místního života. Chce to jen více odvahy a drzosti, ale je potřeba být stále na pozoru. Většinou jsem chodil do místních hospodůdek – v Mexicu se místní hombre se sombrérem na hlavě chce prát, ale je tak posilněn alkoholem, že se nedokáže zvednout ze židle. Na San Juan nacházím rockový klub, kde hrají místní kapely. Na Saint John nakupuji dárky v rozsáhlé historické tržnici. A jedna perlička na konec. V New Yorku jsem během 4.měsíců byl pouze jednou venku z lodi na 5 hodin !!!!

Saint Thomas, Orient Beach

Saint Thomas, Orient Beach

První den v New Yorku. Do odjezdu lodi plné nových hostů zbývá 15 minut. V prostorách posádky se rozhlasem vyhlašují dva kuchař z Indie a Nepálu, kteří se nevrátili. Odjíždíme na čas a večer se dovídáme o jejich útěku z lodi (pro některé Indy a Nepálce bylo v této době jinak velmi těžké dostat se do New Yorku) Ochranka otevře jejich pokoje a nachází minimum věcí. Kdo ten den končí  kontrakt z členů posádky, tak jim pronáší kufr přes ochranku společně se svým kufrem a za přístavem si vše předají. Mnoho štěstí!

Text a foto: Jarda Hajný

__________

O týden později vyšel ještě druhý díl Jardy povídání o práci na luxusní zaoceánské výletní lodi. A pro kompletnost, článek o práci na rybářské lodi na Zélandě tu máme taky :-)


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , ,