Náš "Hannah kemp" v Norsku

Náš "Hannah punk kemp" v Norsku

Naší letošní guidovskou sestavičku na Sjoe tvoří Grázl, Škvorák a já. Už cesta byla oproti minulým rokům jiná, protože Honza jel na svym enduru a v srpnu místo návratu do ČR s námi pofrčí s moto partičkou až na Nordkap. Po příjezdu do kempíku Jotunheimen Feriescenter jsme rozložili základnu, nafoukali rafty, připravily oblečení pro lidi na komerční raftování a v klidu šli umřít po dlouhé cestě. Přivítalo nás neuvěřitelné počasí, slunce, teplo a modrá obloha.

Hannah nám na letošek půjčil moc fajn stany, takže nejen že máme jako každý rok každý svůj + jeden velký jako základnu, kuchyň, kancelář a jídelnu, ale Honza ve svém stanu parkuje i motorku a v Kubově „předsiňce“ (spíš předsíni) je sušárna. Jen auto a rafty jsou stále venku pod širým nebem. Jediná nevýhoda oobr stanů je, že se přímotopy vytápí o kousek déle, místo za minutu je v nich teplo jako doma v pokoji až za 5 minut ;-)

Fotogenická cesta v parku Rondane k řece Store Ula

Fotogenická cesta od horního parkovištěv parku Rondane k řece Store Ula

Po příjezdu jsme měli ještě pár dní čas na rozježdění se na raftu a i nějakej ten kajaking jsme stihli. Potkali jsme se s partičkou Janka, Kečupa, Jirky, Rosťáka, Kačenky a Evičky a vyrazili s nimi na Rondane na Store Ulu. Tu fotku s kajaky, jak jdeme někam do dáli a voda neni vidět, máme každý rok. Ale je tam tak krásně, že si každý rok uděláme novou :-)

První peřejky ještě nahoře uprostřed plání

První peřejky ještě nahoře uprostřed plání

Ale uprostřed roviny té náhorní plošiny teče malý a celkem nevinný potůček s pár lehčími místy. Po nasednutí tentokrát ani nedřeme, máme spíš asi víc vody, než je obvyklé. Což na slajdy a na horní úsek rozhodně není na škodu, jen vodopády zůstávají otazníkem. Jediný vodopád, který otazníkem není, je „Nevěstin závoj“ – nesjízdný vodopád asi 1-2km po nasednutí (záleží kde se nasedne..). Nesjízdný, ale fotogenický.

Nesjízdný vodopád Nevěstin závoj asi 1-2km po nasednutí na pláni

Nesjízdný vodopád Nevěstin závoj asi 1-2km po nasednutí na pláni

Za vodopádem se řeka zařezává do soutěsky mezi skály, ale nic zásadního v ní není. Jen takové příjemné rozhýbání před slajdy. Ještě před tím ale je jeden skok.

Skok před začátkem slajdů

Skok před začátkem slajdů

Vodní stav máme fakt slušnej, tentokrát ani Honzovi za pádlem nelítaly jiskry :-)

Jeden z hlavních důvodů, proč se Store Ula jezdí - dlouhé slajdy

Jeden z hlavních důvodů, proč se Store Ula jezdí - dlouhé slajdy

Jen druhý válec napravo u skály byl celkem poctivej a některé dokázal i slušně přibrzdit. Ale rychlost ze slajdu byla taková, že jsme ho všichni prostřelili v pohodě.

Celou dobu na slajdech je potřeba se tlačit na levou stranu

Na slajdech je potřeba se tlačit na levou stranu

Obvykle dost kamenitý stupeň hned pod slajdem

Stupeň hned pod slajdem

Za slajdy následuje ještě pár kolmých prahů a za nedlouho už dojíždíme k mostíku, za kterým je kombinace vodopádů. První 3 sjízdné, 4. spíš ne, 5.jo a pak řeka padá do šutrů, sifonů a dalších nepříjemností.

Za vodního stavu, který jsme měli, byly pod jednotlivými skoky místo lagunek spíš bublající výřivky odtejkající rovnou do dalších skoků. Po váhání se rozhodl jet pouze Janek a Kačenka.

První z vodopádů na konci Store Uly

První z vodopádů na konci Store Uly

Hned následující druhý skok a po něm je ještě třetí 8mi metrový

Hned následující druhý skok a po něm je ještě třetí 8mi metrový

Zvlášť po skoku třetího vodopádu nebylo moc prostoru na chyby, ale ani na eskymování, protože hrana patnáctimetrového skoku byla dost blízko a času na zastavení moc nezbývalo.

Janek dal všechny tři v pohodě, Kačence třetí vytrhl pádlo z ruky. I přes to, že hned krysila, moc času nezbývalo a odlovili jí metr nad hranou 4. vodopádu.

Kajak pokračoval dál, ale po menší záchranné akci se i ten podařilo vytáhnout. Abych nepsal jen o „cizích“ kryskách, už jsem taky jednu celkem poctivou stihl, na řece Ulvaa v údolí Raumy, ale o tom až někdy příště ;-)

Záchranná akce Kačenky kajaku pod vodopády na Store Ula

Záchranná akce Kačenky kajaku pod vodopády na Store Ule

Výlet uskutečněn díky práci (raftování) na řece Sjoa pro CK Smart travel.

Foto: Ulča (kemp Rodeista)


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také