Tasmanský čert - Tasmánie 2010Tentokrát vyplouváme opravdu až po dvanácté :o )

V tomto díle budou opět „chytré“ odstavce, o jeskyni, o které  píšu níž v deníčku – Kuti Kina Cave. Archeoloogové a vědci z Australské Národní Univerzity (ANU) objevili známky kontinuálního obydlení v letech 13 000 až 18 000 před naším letopočtem. Tedy ještě předtím, než bylo vynalezeno kolo. V té době byla jižní polární ledová čepice pouhých 1000km jižně pod Tasmánií (dnes je to zhurba 5-6  tisíc km, kousek to odtálo..)

Když vědci vykopali a prozkoumali jeden čtvereční metr z „podlahy“ jeskyně, našli 40 000 úlomků z kamenných nástrojů a 250 000 úlomků a kousků kostí, většinou z klokanů, kteří byly nejčastěší potravou tehdy. Odhaduje se, že jeskyně Kuti Kina Cave obsahuje až 10 milionů artefaktů. Jdnes je jeskyně ve vlastnictví tasmanské aboriginské komunity.

Franklin river - pohodový pádlování


Věci ani dnes nevážeme, páč by nemělo být dnes nic, co by to vyžadovalo, dnes dovolenková voda s nějakou tou jeskynní kultůrou. Cestou si užíváme léta, tepla a slunce. Skoro jako letní Vltava, akorát tady kromě nás nikdo neni :-) Po dvou hodinách plavby hledáme další jeskyni – Kuti Kina Cave, kde by měly být i nějaké staré Aboriginské malby. Po chvíli boje ji nalézáme, dáváme oběd na pláži a po-o berem čelovky a hurá do jeskyně.

Jeskyně Kuti Kina Cave


Je to ale jen tak 20 metrů dlouhá stezka do jeskyně k naučné tabuli (!! Známka civilizace!!). Uvnitř žádné malby nikdo z nás nenachází, jen jeskynní kobylky. Na oplátku, že jsme neviděli v jeskyni malby, jsme si alespoň vyfotili logo Unesca, do kterého je jeskyně zapsaná :-) Teď ale vážně, uvnitř přeci jen byla cítit taková zvláštní atmosféra, domorodci tu bydleli ještě v době, kdy Tasmánie byla připojená k Austrošce!

Jeskynní tasmanská kobylka


Horší je to ale s hledáním dnešního spacího místa, plánovaný „kempík“ se nám nedaří najít (ani po značné době prolézání okolním hustým pralesem), u jeskyně místo na spaní není a tak jedeme dál. Za zatáčkou kempíme na parádním ostrově s plážema a dokonce ještě svítícím sluncem, o kterém nikde není ani zmíňka, nádhera!

Text a foto: Rodeista


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také