O nic víc se vlastně nerozepisuji a největší špěky z natáčení si nechávám na vyprávění u piva, nicméně se v tomto díle zaměřím na dva aspekty, které dělají Canyon Canyonem – peřeje a geologie.

Nad Nankoweap se stahují mračna.

Nad Nankoweap se stahují mračna.

U řeky je poměrně živo. Foto Smolík.

U řeky je poměrně živo. Foto Smolík.

Na 65,5 míli zleva přitekl Little Colorado, který neodvratně zakalil vodu hlavního toku. Nedaleko soutoku ústí pravostranný boční Crash Canyon, který připomíná nedaleký střet dvou letadel v roce 1956. Obě posádky s celkem 128 pasažery tragedii, dosud nejhorší v dějinách USA, nepřežily. Kromě toho se tu nachází (dnes nevyužívané) solné a azbestové doly. Marble Canyon, který jsem popsala minule, se postupně rozevřel, aby se po nějakých 8 mílích opět zavřel v Granite Gorge.  Nejen, že se opět trochu změnily barvy na stěnách ;-) , ale také začala legrace díky první ˝osmičkové˝ peřeji Hance.

Oběd na soutoku s LCR. Foto Smolík.

Oběd na soutoku s LCR. Foto Smolík.

Pedro a Honza. Blíží se peřej Hance (8).

Pedro a Honza. Blíží se peřej Hance (8).

Časem jsem si zvykla na všechno. I na to, že jsem na malou musela do řeky a na velkou do plechové bedny, že jsem ráno vyklepávala boty a oblečení kvůli případné havěti. Sedmičkové peřeje jsme už neřešili. Z těch těžších jsem měla docela respekt. Při prohlídce Hance Rapid dokonce začalo pršet. Všichni jsme ji naštěstí zvládli bravurně i přes to, že díky dešti nebylo skoro vidět. Rozhodně nám to zvedlo sebevědomí, ale zároveň nás děsila myšlenka na ty další, podle kilometráže obtížnější peřeje. Na 88 míli se nachází Phantom Ranch. Je to místo, kam vede telefonní kabel a odkud začíná snad ten vodácky nejzajímavější úsek v celém Grand Canyonu. Naši ostražitost vyzkoušela nejprve peřej Horn (8) a necelé 3 míle za ní Granite (8). Krátkou denní štreku jsme ukončili nad Hermit (8), kde jsme měli odpočinkový den. Každý ho strávil po svém. Já s Andělem jsme šli po Hermit Trail na Rim vyzvednout kajak  ;-)

Úchvatná Granite Gorge.

Úchvatná Granite Gorge.

Phantom Ranch a jediný telefon přístupný z řeky. Foto Mojo.

Phantom Ranch a jediný telefon dostupný z řeky. Foto Mojo.

Při nasedání nad Hermit rapid, v novém nepoškrábaném kajaku, se mi hlavou honily různé myšlenky. Něco podobného jsem zažila asi když jsem poprvé nasedala v Loučovicích na Vltavu. Zkusila jsem si pár záběrů, abych zjistila, jak že se ta loď vlastně chová. ˝To poznam až ve vlnách˝, řekla jsem si, a obrátila jsem špičku po proudu. První jízdu jsem trochu ošidila, tak jsem si peřej dala znovu. Jela bych ji furt dokola až do večera a vůbec by mi to nevadilo. Byla krásná a byla na ní první rozplavba raftu R4 ;-) Kousek za ní, na 99 míli, je první devítková peřej zvaná Crystal. Všechny rafty se ji snažily víceméně šidit. Kajakáři volili většinou cestu prostředkem mezi rozbitými vlnami a krutoválcem. Zábavné bylo také pozorovat, jak si vedou americké posádky, které jsme občas potkávali (hlavně nad peřejemi, kde jsme je vždy dojeli). Vydatný úsek jsme zakončili v kempu, kde se v břidlicové skále G.W. Parkins podepsal v roce 1903. Řeku splouval nejspíš v plechové bárce, podobné, jako je ta zachovalá na protějším břehu. Nechala ji tam jedna expedice v roce 1915 a říká se jí Ross Wheeler. Tyhlety dávné splouvače prostě obdivuji.

Ostravská posádka na Granite Rapid (8).

Ostravská sekce na Granite Rapid (8).

Údolí se probouzí do nového dne. A my šplháme dál po Hermit Trail ;-)

Údolí se probouzí do nového dne. A my šplháme dál po Hermit Trail ;-)

Dnešní podoba Canyonu plyne z následujících událostí: usazení první série vrstev, jejich přeměny v metamorfovanou horninu, zvrásnění vrstev díky pohybům litosféry a dlouhé období eroze. Obdobným procesem prošly další vrstvy usazenin, díky kterému vznikl nesourodý masiv. Toto se mělo odehrát někdy před 2,5 miliardami let. Původní sedimentační vrstvy jsou patrné díky erozi a tím, jak řeka prohloubila své koryto.

Veslovací rafty zcela mizely ve vlnách Hermit Rapidu (8).

Veslovací rafty zcela mizely ve vlnách Hermitu (8).

První devítková peřej Crystal Rapid, řada je na Ečiho. Foto Smolík.

První devítková peřej Crystal Rapid, řada je na Ečiho. Foto Smolík.

Aby to nebylo tak jednoduché, na sedimentační vrstvy se zespoda mačkala ještě magmatická hmota. Tlakové a teplotní podmínky udělaly své. Nestejnorodost odpovídá hlavně různým druhům podloží od vápence přes žulu, pískovce až po různé druhy břidlic. A proč jsou horní vrstvy tak červené? Je to díky velkému podílu oxidu železitého ve vápenci. Řeka se tím vším začala prokousávat už před 7 miliony let díky dalšímu pohybu litosféry a údolí Colorada je nyní hluboký až 1,6 km. V odplavování materiálu rozhodně nepřestane, dnes se to odhaduje na 8000 tun denně. Kolik si myslíte, že toho odnesla k Hoover Dam? Pokud vás to bude víc zajímat, Interet je toho plný.

Fantomas zdolává Crystal Rapid.

Fantomas zdolává Crystal Rapid.

V příštím díle se budu věnovat hlavně průzkumu bočních kaňonu, protože Grand Canyon není jen o tom hlavním údolí. Máte se na co těšit.

Foto: Terka, Smolík, Mojmír

Zdroje: L´Internaute Science, DGGG Université Laval, maminka


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , , , ,