…a tak jsem si mohla splnit jeden svůj sen – sjet peřeje Colorada v Grand Canyonu.

Ráno na Lees Ferry.

Ráno na Lees Ferry.

Naše 16ti členná skupina se sešla 1. března v zasněženém městečku Flagstaff, kterým prochází historická Route 66. Po zvykání si na místní poměry a několika drobných peripetiích jsme se přesunuli k nasedacímu místu na Lees Ferry. Tam na nás již dýchla poušť. Kaktusy, písek, rákosí a kolem nás obrovské stěny, které byly přesně tak červené, jako na obrázcích. A uprostřed toho všeho se klidně vinula řeka. Pocity ještě umocňovaly otazníky kolem obtížnosti řeky a totální izolace. Nezbylo než vypnout mobil a odrazit.

Navaho Bridges.

Navaho Bridges.

Hned záhy jsme podjeli Navaho Bridges. Netroufla jsem si tipnout, jak vysoko nade mnou jsou. Všechno tu bylo tak nějak ˝huge˝. Seděla jsem na raftu se třemi neznámými chlápky, pode mnou hloubka a děsně studená voda. Po první vydatné grilovačce a větší peřeji House Rock jsem si to také začala užívat:-)  Něco mi však neštimovalo. Stále dokola jsem si promítala film z roku 2009. Kamera sice zkresluje, ale takovéhle vlny tam přeci nebyly! Přehrada pouštěla o něco víc a dopřávala nám po celou dobu putování.

Foto Smolík.

Foto Smolík.

Po pár dnech nejen že mě bolelo celé tělo z pádlování, bolelo mě i za krkem. Kochala jsem se tou ohromující krásou různě barevných hornin navrstvených na sebe a marně jsem se snažila vybavit něco z maminčina paleonto-geologického rychlokurzu. Tomuto tématu se budu věnovat v dalším díle, kde se kolem řeky obnažují další zajímavé horniny. Z mnohých úkazů jsou pak vymleté jeskyně v různých výškách. Za zmínku stojí Redwall Cavern na 33. míli. Ta je po povodních z roku 1951 zaplněna pískem, a tak je těžké odhadnout její skutečnou velikost. Dokonce se tu plánovala přehradu, stejně jako na několika dalších místech v Grand Canyonu. Ještěže dostali rozum!

Redwall Cavern.

Redwall Cavern.

Redwall Cavern zevnitř. Foto Smolík.

Redwall Cavern zevnitř. Foto Smolík.

Naše parta se rozdělila do dvou expedičních raftů, dvou veslovacích raftů a zbytek tvořili kajakáři. Občas, když to šlo, mi Anděl půjčil veslák i v peřejích a po půl hodině jsem se utahala jako kotě. Chvíli trvá, než ustoupíte od té tupé dřiny a přestanete bojovat s vodu, protože ta vám stejně záhy vysvětlí, co jste udělali špatně. Několikrát mě vyškolil nenápadný vracák, ze kterého jsem pracně vyjížděla, anebo nějaké rozhraní, které mně vytrhlo veslo z ruky. A pokud se mi povedlo dostat se na kajak, řeka neustále zkoušela mé reakce. Takové víry a karfioly nevím, kde v Evropě zažijete, ale na nafukovacím prototipu značky RobFIN to byl rozhodně zážitek :-) Za pokoru a trpělivost vám řeka dopřeje parádní pocit z čistě najeté lajny.

Anděl na vesláku.

Anděl na vesláku.

Smolík si užíval obrovských vln na malé loďce. Foto Mojo.

Smolík si užíval obrovských vln na malé loďce. Foto Mojo.

Další dominantou Marble Canyonu je útvar Nankoweap. Vysoko ve stěně tu měli indiáni sýpky a ještě teď žasnu nad tím, jak se jim to povedlo vytvořit. Z dřevěné konstrukce nezbylo nic až na pár dřevěných příček, zazděných přímo v oknech sýpek. Toto místo má své kouzlo také tím, jaký vám dopřeje výhled. Když se odtud podíváte na řeku, vidíte, jak si klidně meandruje a přitom teče docela s kopce.

Nankoweap granaries / Indiánské sýpky.

Nankoweap granaries / Indiánské sýpky.

Výhled ze sýpek. Foto Smolík.

Výhled ze sýpek. Foto Smolík.

Denně jsme pluli kolem 15 mil a snažili se zakempovat, dokud paprsky slunce  ještě sahaly na dno Canyonu. Pokud jsem zrovna neměla službu na nádobí nebo v kuchyni, měla jsem do setmění dost času na to prozkoumat nějaký ten boční kaňon. Bohužel jsem geolog břídil, a tak jsem hodnotila kameny podle vlastního estetického dojmu. Pastvou pro oči byly i různé druhy kaktusů a jiných rostlin, které jinde na planetě asi nenajdete.

Vybalování kuchyně a dalšího eráru. Foto Smolík.

Vybalování kuchyně a dalšího eráru. Foto Smolík.

Pečlivě jsme studovali, co nás další den čeká. Foto Smolík.

Pečlivě jsme studovali, co nás další den čeká. Foto Smolík.

Další fotky a zajímavosti uvidíte v příštích dílech.

Foto: Terka, Anděl, Smolík, Mojmír


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , ,