Celkově se jednalo o 29. ročník závodu na této trati. Závod prošel od loňska několika drobnými změnami – cíl první etapy se přesunul na Vltavu, říční 165.km ke kempu Na Husárně. Dále se o 1 km proti proudu posunul celkový cíl v Praze – Braníku. Také došlo k drobným změnám nad jezem i v korytě pod Budějovicemi, způsobenými splavňováním úseku pro velké lodě.

Etapový závod Budějovice - Praha

Etapový závod Budějovice - Praha

Etapový závod Budějovice - Praha

Etapový závod Budějovice - Praha

V pátek 12.8. se na startu v Budějovicích sešlo 34 posádek. Po startovním výstřelu provedeném primátorem města České Budějovice Jurajem Thomou vyrazily na trať. Na trati 1. etapy na ně čekalo 70 km s pěti přenáškami jezů a přehrad, také několik málo kilometrů proudící vody mezi jednotlivými přehrazeními řeky. Na přenášce Hněvkovické přehrady,  zhruba v polovině první etapy, byla pro závodníky připravena bohatě zásobená občerstvovací stanice, s jídlem a pitím pro doplnění vydané energie. Pod přehradou v Kořensku čekala závodníky dvě ohromná vodní díla Orlík a Slapy, s mnoha kilometry těžkého pádlování po stojaté vodě a nebezpečím v podobě zrádných vln od větru na rozlehlých vodních plochách. Již od startu se rozhořel tvrdý boj mezi singl kajakáři, kteří vytvořili čelní skupinu, ze které postupně všichni odpadávali, až zbyl pouze vítěz první etapy Petr Jambor z USK Praha. Jeho čas, dosažený v prvním dni, byl 5 hodin 25minut. Přenocování mezi páteční a sobotní etapou se odehrálo v malebném prostředí kempu Na Husárně.

V sobotu v 8 hod ráno proběhl start do další etapy. Před závodníky bylo dalších 70km. Po necelých 20km je čekalo překonávání přehrady VD Orlík, kde byly lodě sváženy lodním výtahem, což způsobilo vítané cca 20 minutové přerušení pádlování s možností občerstvení a znovu nabrání sil. Po opětovném odstartování závodníci vyrazili dále. Při čekání na výtah se lodě opět sjeli do větších skupin, což způsobilo mnohem soutěžnější pojetí jízdy než předchozí den v polovině etapy. Po krátkém, cca 9 kilometrovém pádlování, následovala přenáška přehrady v Kamýku, kde závodníky čekala občerstvovací stanice. Překonání cca 300 metrů po betonové cestě šlo zrychlit přepravou lodí pomocí k tomu určených vozíků na kolejích, což borci na turistických kanoích či mořských kajacích hojně využívali. Jako první do cíle etapy dorazil opět Petr Jambor, poté co zase uštval strojovým tempem všechny pronásledovatele.

Etapový závod Budějovice - Praha

Etapový závod Budějovice - Praha

V neděli ráno se závodníci po 3 kilometrovém nesoutěžním přesunu a přenášce Slapské přehrady opět postavili na start. V 9 hodin byl intervalovým způsobem vypuštěn na trať vedoucí závodník, kterého následovali ostatní v odstupech daných součtem rozdílů časů dosažených v předchozích etapách. Po odjetí 8 borců v čele pořadí, následoval hromadný start zbytku pole, doplněného o borce absolvující krátký závod, kopírující trasu třetí 31,5 km dlouhé etapy. Na tento se přihlásilo dalších 14 lodí. Po zhruba dvou hodinách pádlování čekala na vodáky poslední překážka, kterou byl jez v Modřanech. Tento bylo možné, jako jediné přehrazení řeky, překonat propustí. Tato rychlejší a riskantnější varianta znamenala pro několik závodníků nedobrovolné opuštění lodi při jejím zvrhnutí.

Etapový závod Budějovice - Praha

Etapový závod Budějovice - Praha

První v cíli v Praze – Braníku a celkovým vítězem se stal na singl kajaku jedoucí Petr Jambor z USK Praha, který tímto potvrdil své kvality reprezentanta České republiky v maratonu a medailisty ze světových soutěží. Není zcela jasné, zda celkovým časem 12:18:11 nedosáhl absolutního historického rekordu trati, neboť historické prameny nehovoří zcela jasně, a jako rekord uvádí rozdílně čas 12:18:00 nebo 13:18.00. I v prvním případě se k němu velmi přiblížil, což je obdivuhodné při vědomí, že historický čas byl dosažen na proudící řece bez přehrad.

V kategorii turistických debl kanoí dorazila do cíle jako první posádka Dukly Praha, vedená legendárním kanoistou Jiřím Vrdlovcem. V celkovém pořadí obsadili 12. místo a nechali tak za sebou řadu „ papírově“  rychlejších lodí.

Mrkněte na těsně po závodě vytvořený videosestřih z letošního ročníku:

Krátký závod ovládl ještě věkem juniorský závodník Ondřej Malý, z pořádajícího oddílu SK Sport Zbraslav. Z lodí, co se postavili na start v Budějovicích, nedorazily do cíle 4 posádky, které byly nuceny pro různé obtíže boj s náročnou tratí vzdát. Ostatní posádky se s tratí popraly statečně a užily si pádlování po celé střední Vltavě. Počasí závodu oproti loňskému ročníku přálo, za příjemných teplotních podmínek, slunečných dní a větru do zad se 2.ročník vydařil.

Text: Michal Odvárko (hlavní organizátor)

Foto a video: Martin Humpolec

Výsledky závodu České Budějovice – Praha:

dlouhý závod – 1. Petr Jambor ( USK Praha ) 12:18:11, 2. Martin Kucián ( MH Pardubice ) 12:26:36, 3. Michal Burián ( KKJ Týn nad Vltavou ) 12:54:40, 4. David Kotrč ( SK Sport Zbraslav ) 13:05:18, 5. Tomáš Pavlík ( USK Praha ) 13:07:03, 6. Pavel Šára ( Loko Braník ) 13:08:58

C2 turista -1. J.Vrdlovec – V.Odvárko ( Dukla Praha ) 15:25:53, 2. T.Vaněček – Z.Herzán ( TJ Dynamo ČB – Prosport Olomouc ) 16:19:12, 3. O.Venta – S.Hamák ( Sokol Pražský ) 18:13:15

Krátký závod – 1. O.Malý ( SK Sport Zbraslav ) 2:09:06, 2. J,Liška ( SK Sport Zbraslav ) 2:11:15, 3. V. Lagner ( Bohemians Praha ) 2:15:15

Více info na http://www.sportzbraslav.org/budejovicepraha/

Fotogalerii z akce najdete na našem Facebooku. Pokud v galerii poznáte sebe nebo nějaké své kamarády, budem moc rádi, když je označíte. I pro přehled ostatních, ať vědí kdo na které fotce kde je. Děkujem za spolupráci!

Budějovice – Praha v médiích

Krom české televize, která si na závodě točila sama, naše H2Omaniaks production ve spolupráci s Nova Sportem a agenturou KPS natáčeli materiál pro 20ti minutový pořad. Data, vysílací časy a reprízy:

24.8.2011 středa 18:00 Cyklistika a vodáctví: Mistrovství Evropy v horské cyklistice v Dohňanech a vodácký závod České Budějovice – Praha.
25.8.2011 čtvrtek 12:00
26.8.2011 pátek 09:10
30.8.2011 úterý 19:10


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , ,