Aktuálně: Bohužel tato kamera ani její novější modely již nejsou v prodeji, ale doporučuji pročíst test kamerky Go Pro Hero, kterou nyní používáme na cestách a hlavně na vodě poměrně často.

Dočtete se tu ale i co bych na ní příště vylepšil. A pro ty, co kamera vůbec nezajímá – můžete aspoň mrknout na videjko z Laussa fálu ;-)

Tak nejdřív to videjko, původně stříhaný pro Panasonic. Nicméně, ta kamera je opravdová, žádná maketa..!

Laussa fál – test kamerky natvrdo - movie (1min 48s) Made by Rodeista & Blup (kamera: Rodeista, Blup, Zdenda, Suči, Luky; střih: Rodeista)

Je to nový model digitální videkamery, která je odolná vůči pádu z výšky 1,2 metru a vodotěsná do 1,5m (i slané) vody. Odolnost proti pádu jsme přímo netestovali, nicméně kamera působí dostatečně bytelně a odolně. Vyšší odolnost by měl také zajišťovat vložený rám ze syntetické pryskyřice, který působí jako tlumicí vložka a chrání hlavní obvody a objektiv.

Vodotěsná videokamera


Teď k tomu jak natáčí, podrobné parametry z katalogu najdete na konci článku, sem chci napsat spíš praktické postřehy. Uplně stačí natáčet na střední kvalitu, v té na 4GB SDHC kartu natočíte cca 1h a 45minut. A jak je natom výdrž baterky? Myslim, že výdřž je odpovídající velikosti, na nabití jsme natočili bez problému půl hodiny. Většinou víc, nicméně, záleží na teplotě, takže při máchání ve studené vodě se vybíjelo pravděpodobně rychleji. Nyní ale první malá výtka- nabíjet bohužel nelze jinak, než nabíječkou přímo v těle kamerky (tzn. baterku bez kamerky nenabijete). V základním balení dostanete nabíječku (tedy zdroj) do sítě (opět, cestovatelé by určitě ocenili i nabíječku na 12V, ale měnič do auta už má taky kde kdo). Baterka i s paměťovou kartou je schovaná pod vodotěsnými dvířky na spodní části kamerky. Dvířka a těsnění na pohled vypadá dost šetrně a “nevodotěsně”, nicméně, neměli jsme s ní nejmenší problém.

Vodotěsná videokamera - baterie a paměťová karta


A to v návodu píšou, že do peřejí kamera určená není – od nás kamera pravidelně dostávala rány od vln a válců takový, až jí sklapnul LCD displej (kterej je mimochodem 2,7 palcovej, širokoúhlej a otevírání i otáčení je příjemně tuhé – hned tak se sám nezaklapne)

SDR SW 20


Další dle mého názoru dost velká vychytávka je tlačítko, respektive dvojice tlačítek, pro spuštění/ukončení nahrávání. Kromě klasicky umístěného na zadní části kamery – pro palec při držení jednou rukou, je druhé tlačitko na pravé straně z boku vedle objektivu. To se sakra hodí, když zrovna nejste v pozici, kdy můžete kameru držet normálně, ale potřebujete jí držet zvrchu – tlačítko vychází opět akorát pod palec. Týhle vychytávce dávám 12 bodů z deseti, ač se to nezdá, hodí se to. Na zadním konci této strany pak jsou druhá vodotěsná dvířka, tentokrát s konektory k připojení k TV, k PC přes USB2 a ke zdroji – nabíječce.

Vodotěsná videokamera - konektory


No a ještě jsem nezmínil zoom, ten je desetinásobný, optický, supr věc. Bohužel kvuli odolnosti je v kameře použita jen digitální stabilizace. Při opřené ruce můžete točit klidně na plný zoom, i digitální stabilizátor to pobere. Ovšem jak ruku nebudete mít opřenou, nebo budete hodně zoomovat z kajaku nebo z raftu, záběr je dost roztřesenej. Takže naše zkušenost po téměř dvou měsících intenzivního testování a používání dvou kamerek – pokud si ruku nemůžete opřít, radši moc nezoomovat. Většinou pak záběr za moc nestojí.

A konečné a celkové hodnocení? Je to super věc! Je pořád po ruce, když je třeba, dá se přivázat na kajak nebo na helmu a záběry jsou supr. Kvalita záběrů sice není na pouštění na plátně v kině, ale v televizi nebo na web je kvalita naprosto dostačující. V kombinaci ještě s velkou tříčipovou kamerou můžete točit “vostošest”. Malou kamerkou pohotově, klidně i z kajaku nebo raftu, nebo třeba ve vlhku pod vodopádem a velkou pak tak jak to znáte – když třeba jdete prohlížet. Čím víc úhlů pohledu a čím víc záběrů, tím lepší video :-) Třeba příští model bude mít i obtický stabilizátor obrazu a externí nabíječku s konektorem na 12V ;-) Za cenu kolem 8000kč si myslim, že dostanete to, co se k pádlování a k vodním sportům (ale samozřejmě i k moři pro děti ;-) ) dooost hodí. (zde dokonce jen za necelých 8 tisíc!)

Teď ty parametry:

POUŽÍVANÁ MÉDIA / FORMÁT
médium SDHC (secure digital high capacity) / SD (secure digital)
formát MPEG2

SNÍMACÍ PRVEK
počet prvků CCD
velikost – úhlopříčka 1/6″
celkové rozlišení v pixelech 800 000
reálné rozlišení v pixelech 400 000 (4:3), 350 000 (16:9) pro video / 410 000 (4:3) pro foto
Procesor Pure Colour Engine

OPTICKÁ ČÁST
objektiv Panasonic
rozsah zoomu 10x
digitální zoom 10x / 700x
ohnisko – rozsah 2.3 – 23 mm
ohnisko – rozsah (přepočet na kinofilm 35 mm) 44.1 – 441 mm (4.3), 44.4 – 444 mm (16:9) pro video / 43.4 – 434 mm (4.3) pro foto
světelnost F1.8 – 2.4

KAMEROVÁ ČÁST
záznam – poměr stran 16:9 / 4:3
minimální osvětlení 6 lux (při 1/25s), 2 lux (režim Nočního snímání)
ostření AF / manuál (tlačítky) včetně ostřící lupy
vyrovnání bílé barvy auto, manuální vyvážení, vnitřní osvětlení, venkovní osvětlení, pod vodou (s IR senzorem)
rozsah závěrky pro video 1/25 s – 1/8000 s
rozsah závěrky pro foto 1/25 s – 1/500 s
clona auto / manuál
programové automatiky sport, portrét, nízké osvětlení, bodové osvětlení, přesvětlené scény
kompenzace protisvětla
LCD panel – úhlopříčka / rozlišení 2.7″ 16:9 / 123 000
mikrofon stereo zoom mikrofon s potlačením šumu (Dolby Digital AC3/2ch)
větrný filtr
rozlišení pro statické snímky VGA
záznam datumu a času automatické
stabilizátor obrazu E.I.S.
quick start (0.6s)
střih/úprava záznamu přímo v kameře

OSTATNÍ FUNKCE
PRE-REC funkce
POWER LCD extra (LCD panel se 170° pozorovacím úhlem H/V a schopností snadno měnit jas až o 80% v závislosti na světelných podmínkách – např. malý jas v divadle, vysoký jas v létě na sluníčku)

PAMĚŤOVÁ KARTA
slot pro paměťové karty SDHC, SD
statický snímek / formát / JPEG
statický snímek – max. rozlišení 640×480 (4:3)
nahrávání videa / velikost MPEG2 / XP, LP, SP
délka záznamu na 32GB SDHC kartu (přibližná) XP 6 hod 40min, SP 13 hod 20 min, LP 26 hod 40 min
Datový tok XP 10Mbps/VBR, SP 5Mbps/VBR, LP 2.5Mbps/VBR
PICT BRIDGE standard pro přímý tisk

ROZMĚRY / VÁHA
šířka 33.8 mm
výška 63.4 mm
Houbka 115.4 mm
Hmotnost 224 g (bez aukumulátoru a SD karty)

STANDARDNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ
AC síťový adaptér / nabíječka / (vestavěná v těle přístroje)
akumulátor (Li-Ion 3.6V)
řemínek na ruku
AV kabel (multi konektor)
krytka objektivu automatická lamelová
USB kabel
software Motion SD STUDIO 1.3E

Chcete-li vidět víc videí s kamerkama v akci, mrkněte na seriál videoreportáží “Norway 2008″ v rubrice “aktuality z cest”.

Nejlevněji tuto kameru seženete zde

Foto: Rodeista


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , ,