Konečně se opět hlásíme z Norska s článkem, fotkama a prvním videjkem a taky s krátkou recenzí další vodotěsné kamery a foťáčku na helmu. Zatim moc nebyl čas, buď jsme raftovali, nebo nefungovalo připojení k internetu nebo kajakujem :-) Kromě raftování – tedy práce – a kajakingu na Sjoe máme za sebou výlet a pádlování na Dagali a ve Vossu (chystáme další články a fotky)

Letos tu máme na testování vodotěsné kamery a minifoťáky GoPro Helmet Hero Wide zapůjčené od firmy Sportkamery.cz. Každopádně ještě než začnu psát o kameře, zpět k pádlování – v kameře mám gigovou kartu, což vystačí asi na půl hodiny záznamu. A tak nás napadlo, že bychom mohli dát playrun na Sjoe bez zastávek co nejrychleji a že by ta půlhoďka mohla vystačit na natočení celé jízdy. Vystačila, playrun, tedy od mostu v Heidalu dolu k fotbalovému hřišti – 10km – jsme jeli rovných 20 minut.


Celé video včetně raftových názvů jednotlivých míst (se zrychlenými pomalejšími pasážemi) můžete zkouknout o chlup níž. Historky, který na raftu k jednotlivým místům lidem povídáme tu však prozrazovat nebudem :-)

Sjoa playrun - movie (8min 12s) Made by H2Omaniaks production
(kamera: helma Rodeisty; střih: Rodeista)

A teď k samotný kamerce. Pro klasické použití na zájezdech pro videjka na webu plně postačí GoPro, chceteli supr kvalitu, větší rozlišení a profi kameru, pak jednoznačně VIO (nebo novou GoPro s HD rozlišením?). Ale i cena obou kamer odpovídá požadavkům – VIO Pov 1.5 za něco málo přes 13 000 kč a GoPro Helmet Hero Wide za necelých 6 000 kč. Ovšem já tu teď budu psát o té levnější verzi.


První, co každého zaujme z technického popisu a nejspíš i z pohledu na testovací fotky a video je super širokoúhlý objektiv, kamera zabírá skvělých 170 stupňů, což se mi hodně líbí. Je to jako byste fotili v podstatě s rybím okem a do záběru při točení se takhle vejde podstatně víc, než u jiných kamer.


Kamerka vypadá jako mini foťák agenta 007 v mini vodotěsném pouzdru (vodotěsné do 30m – tedy vhodné i k potápění – aktualizace 3.10.2010 – dnes již do 60m). A je to tak, kromě filmování kamera umí i fotit fotky v rozlišení až 5MPx (na 2GB SD kartu se vejdou necelé 2000 fotek). Možná vás napadne, naco je focení, když kameru mám připevněnou na hlavě – i nato výrobce myslel – je totiž možné nastavit automatický mód focení a kamera vyfotí snímek každé 2 nebo 5 sekund. Takhle až do zaplnění karty. Nezvyklá, ale hodně užitečná a zajímavá možnost. Pár fotek pořízených na raftu můžete vidět o chlup výš, případně v plném rozlišení a bez úprav stahujte tady (všechny neupravované ukázky byly pořízeny za ošklivého počasí, mrholení a mlhy).


Ale zpět k video módu, točí v rozlišení 512 x 384 při 30fps včetně zvuku (mikrofon integrován v těle kamery). Musim říct, že mě mile překvapilo, že i když rozlišení videa je menší, tak obraz příliš nekostičkuje i při zvětšení na celý monitor. Opět asi lepší, než abych popisoval, jak kamera točí, stáhněte ukázku pouze vytaženou z kamery, bez jakýchkoli úprav. Na 2GB SD kartu se vejde 56 minut záznamu.


Další dle mýho názoru velká výhoda je napájení na mini tužkové baterie AAA, takže celkem dostupný zdroj energie. Samozřejmě je možné použít i nabíjecí AAA baterky. Ovšem co kamera nemá, je náhledový displej, má pouze hledáček a malý černobílý LCD k nastavování jednotlivých módů. Optický hledáček však plně postačuje, vzhledem k širokoúhlému objektivu v podstatě nehrozí, že byste netrefili záběr tak, jak potřebujete.


Kamera včetně baterií a pouzdra váží 160 gramů, ale po chvíli ani nevíte, že jí máte na hlavě připevněnou. Jediné co by se snad kamerce dalo vytknout je, že nepodporuje paměťové karty větších velikostí než právě 2GB. To by se ale mělo změnit s vydáním nového firmware – pro aktuální info sledujte web sportkamery.cz.


Co se týká výdrže baterií, ve studené vodě na nabíjecí AAA baterie s kapacitou 1000 mAh mi bez problému vydržela točit celý 20ti minutový sjezd. Výrobce udává, že za ideálních podmínek (tedy teplota kolem 20ti stupňů a nové lithiové baterie) bude výdrž 2 hodiny. Této doby se podaří dosáhnout asi jen s těží, ale vozit sebou náhradní AAA nabíjecí baterie není problém a případě vybití je prostě vyměnit (nejspíš i spolu s paměťovou kartou :-) )


Co říct závěrem? Superširokoúhlý objektiv a možnost automatického focení mi přijdou jako opravdu zajímavé a užitečné funkce. Kamera v pouzdře působí dost odolně a v balení dostanete kupu dalších držáků, úchytů a pásek k připevnění snad úplně kdekoli (helma, řídítka, oblá plocha, rovná plocha, …) Pro motorkáře je určena verze GoPro Motorsports, samotná kamera je uplně stejná, ale sada držáků se liší právě úchyty vhodnými na motorky (časem i tuto verzi snad otestuju na motorce – po návratu do ČR). A v současné době je také verze Go Pro HD- točící s perfektním HD rozlišením.

Děkujeme firmě sportkamery.cz za zapůjčení kamerek na testování. Na webu sportkamery.cz najdete také podrobné technické info a samozřejmě si jí zde můžete i koupit nebo vyzkoušet.

Text: Rodeista

Foto: H2Omaniaks production, sportkamery.cz


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , ,