Trať závodu vedla peřejemi tehdejší nespoutané Vltavy. Na závodníky čekaly nástrahy v podobě Bučilských či Svatojánských proudů a nelze opomenout téměř tři desítky šlajsen. Byla to zkouška vytrvalosti a umění posádek. V roce 1960 ho nemilosrdně ukončilo napouštění Orlické přehrady.

České Budějovice – Praha po 50 letech

Nyní takřka po 50 letech byl závod obnoven.  Trať oproti historickým závodům samozřejmě doznala změn. Závodníkům se do cesty postavily hráze vltavské kaskády a trať byla zkrácena o pár kilometrů. Startovalo se od Lannovy loděnice v Českých Budějovicích, cíl byl u loděnice Sparta v pražském Braníku.

Ke klasickému „Dlouhému závodu“ rozloženého do 3 dnů přibyl vložený 30-ti kilometrový „Krátký závod“ kopírující poslední etapu „Dlouhého závodu“ od Slapské přehrady do Prahy.  V závodu nemohla chybět kategorie „turist“ pro širokou vodáckou veřejnost. Na startu „Dlouhého závodu“ se v Českých Budějovicích v pátek brzy ráno sešlo 27 odhodlaných posádek.  Na „Krátký závod“nastoupilo dalších 10 lodí.

Stupně vítězů

Celkovým vítězem se stal na kajaku jedoucí Radim Junek z KVS Praha, věkem ještě patřící do juniorské kategorie. V kategorii turistických debl kanoí dorazilo do cíle první duo Pavel Procházka a Jaroslav Míka z RK Týn nad Vltavou. Krátký závod s přehledem vyhrál Martin Kolanda z KV.

Celkové výsledky najdete na stránkách pořadatelů.  Historický rychlostní rekord, který od roku 1928 drží dvojice kanoistů Jaroslav Černý-Otto „Oták“ Hrabal, letos překonán nebyl. Takže je pro příště co dohánět ;-)

Koukněte na krátký film, který představuje obnovený závod v novém kabátu.