(english text you can read at matej-holub.blogspot.com) Jak už si většina vodáků všimla, letošní sezóna je v plném proudu a s ní i extrémní závody v kajak krosech. První z nich se po několika letech opět konal na světoznámé Brandenberger Ache v Tyrolských alpách nedaleko Innsbrucku.

Naše česká sestava ve složení Matěj Sottner, Bety Brabcová a já (Matěj Holub) se vydává  ve čtvrtečních podvečerních hodinách na cestu skrz ucpanou Prahou díky panu Obamovi a Medveděvovi. Okolo 11 dorážíme do města Kramsach, kde je v místním kempu hlavní organizační stan a většina závodníků. V pátek ráno se probouzíme do slunného dne a jdeme se zaregistrovat. Dostáváme čísla, trička, nějaké ty tekutiny a hlavně poukázku na tři večeře.

Kaiserklamm Trophy 2010


Po registraci na nic nečekáme a rovnou vyjíždíme na spodní úsek řeky, kde by se měla jet kvalifikace. Jedná se asi o 500 metrovou trať obtížnosti WW 2 – 3.  Bohužel nám organizační tým sděluje, že si trať nemůže již nikdo projet, protože voda klesla pod kritickou hranici 50 cm, což znamená jediné a to, že si trať musíme pouze prohlédnout ze břehu. Pořádně zkoumáme některé peřeje, protože kamenní je tam opravdu hodně. Při obhlídce trati potkáváme druhou českou partu a to Honzu „Zajíce“ Láska a Viktora Legáta.

Kaiserklamm Trophy 2010


Okolo 12 hod je již vše připraveno a tak všichni vyráží na start, je zde postavena startovní rampa s  časomírou a každý jede dvě jízdy, které se sčítají. Přestože trať nebyla nějak komplikovaná o zajímavé situace nebylo nouze. Už nasedání z 5 metrů vysoké rampy a za ní následující metrový průjezd mezi kamením prověřuje závodníky dostatečně. Závod probíhá plynule bez větších komplikací, díky čemuž máme během 3hodin odjetou kvalifikaci. Nakonec obsazuje Zajíc 2. místo asi 9 setin před Viki Legátem, dále na 19.místě končí Matěj S., za kterým jsem o 4 setiny dopádloval já. Naše jediná bojovnice mezi dívkami Bětka končí na 5. místě. Takže celá česká výprava postupuje do finálového krosu.

Kaiserklamm Trophy 2010


Koukáme na hodinky a protože nejsou ještě ani 4 odpoledne, vyjíždíme společně k soutěsce Kaiserklamm, kde se má druhý den jet kajak kros. Viktor nám nakonec dělá pěší dohled, protože zápasí s nemocí. My ostatní si dvakrát dáváme tento asi 1 km dlouhý úsek WW 4 – 5. Sice je opravdu málo vody, ale to nic neubírá na kouzlu tohoto hlubokého kaňonu.

Kaiserklamm Trophy 2010


Máme dopádlováno a vracíme se zpět do kempu, kde dáváme teplou sprchu a následnou skvělou večeři v místním stanu, vepřová žebírka opravdu dostatečně zasytila i největší jedlíky. Následuje večírek, kterým docela dobře odrovnáváme hlavního organizátora Geryho a sebe vlastně taky. Nejlíp je na tom asi Matěj S., který raději druhý den přenechává řízení svému drahouškovi Bětce.

Kaiserklamm Trophy 2010


Ráno jsme trošku pomalejší a tak přijíždíme na start, když už závod běží. Dostáváme nezbytné info, že se opravdu jede po 4  závodnicích na trati a co je nejdrsnější, že se jede celá soutěska – jeden kilometr WW 4 – 5 aspoň zaručuje spoustu podívané. Zajíc a Viki bezpečně vyhrávají první i další jízdy až do finále. Já a Matěj S. spolu startujeme hned v první rozjížďce, ze které oba bezpečně postupujeme dál, sice si dávám nejužší místo pozpátku, ale i tak mám dostatečný náskok. Další jízdu již bohužel Matěj S. nezvládá podle představ a končí na 3.nepostupovém místě. Já nakonec před závěrečným skokem vybojuji druhé místo a postupuji dále. Končím však ve čtvrfinále, v kterém si dávám eskymáka a tím ztrácím kontakt s druhým Ronem Fischerem.

Kaiserklamm Trophy 2010


Ještě před samotným mužským finále se na trať vydávají holčičky. Bětka pěknou jízdou postupuje do finále, kde však v jedné pasáži trochu bojuje a končí tedy na 4. místě za vítězkou Helgou Lehner, druhou Anne Hübner a třetí Ameli Lehner. Mužské finále je boj na ostří nože. Zajícovi i Viktorovi se daří start, takže drží první a druhou pozici. Bohužel v první větší peřeji Viktor eskymuje a  propadá se na 4. místo. Zajíc stále vede a udržuje svůj náskok.


V esíčku před nejužším místem však nečekaně eskymuje a ztrácí několik vteřin, v nájezdu do další peřeje bohužel nemá dostatečnou rychlost a dostává se moc doleva, kde ho válec ošklivě lopuje na pravý břeh. Za ním přijíždí hlavou dolu Jacobus Stenglein a poté Zajícovi na hlavu přistává Ital Thomas Waldner. Všichni tři zvedají po pár vteřinách v laguně a pokračují dál. Zajíc se bez jediných zbytků sil propadá na 4.pozici a Viki se snaží předjet ostatní dva. Bohužel se mu to až do cíle nedaří a tak je pořadí jasné. První dojíždí Jacobus, druhý Thomas a třetí Viktor.

Kaiserklamm Trophy 2010


Závod je zakončen výbornou párty s živou hudbou, pitím a opět super večeří. Party končí v ranních hodinách a my druhý den odjíždíme spokojeně směrem domů s konstatováním, že na Kaiserklamm-trophy 2011 určitě dorazíme.

Foto: Mates (Matěj Holub) a Matěj Sottner

__________

Více info o tomto závodě najdete na webu pořadatelů- www.kaiserklammtrophy.com. Závod patří mezi podporované akce. Také už se blíží závod tento víkend na české Kamenici – více v pozvánce na Hydru.

__________

Kaiserklamm Trophy 2010 – Qualification- movie (2min 59s) Made by Olaf Obsommer and 1596Media.

Kaiserklamm Trophy 2010 – Finals - movie (6min 24s) Made by Olaf Obsommer and 1596Media.

Olaf thanks, good job!


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také