Tasmanský čert - Tasmánie 2010Překonáváme první dnešní „přenášení“ přetáhnutím raftů po šutrech sifonády “Ol´ Three Tiers”. Už nás ani nějako mocnepřekvapuje, co to tu ta voda zase vyvádí. U soutoku s potůčkem “Nicholls River” s krásnou velikou lagunou zvanou “Ganymede´s Pool” dáváme oběd a válečku a po obědě a odpočinku na slunci přijíždíme ke stupni “The Trojans”.

Fotogenický skok The Trojans. Akorát fotit a zároveň točit uplně nezvládám a tak se mi na fotky uplně nevejde celý raft :/


“The Trojans” je hodně fotogenický asi 2m vysoký skok, parádní na kajakový boof doleva. Na raftech moc boofovat nejde, ale i tak si sjezd všichni moc užívaj. I já, ze břehu s kamerou položenou na šutru a foťákem v ruce a na druhý raft zkoušim fotit i točit zároveň. Příště už to dělat nebudu :-) Voda padající přes hranu stupně nasvícená sluncem má krásnou zlatou barvu.

Franklin river - některé části kvůli nízké vodě opět jezdíme s odlehčeným raftem


Následují další drobnější peřejky střídané klidnou vodou až dojíždíme snad již k poslednímu velkému přenášení “The Pig Trough” – tedy “prasečí koryto”. Klasicky děláme vše proto, abychom rafty nemuseli vykládat a tak první ze dvou sifonových stupňů přetahujem po skalách vlevo. V laguně mezi stupni převážíme většinu na druhý břeh, kde se dá bezpečně obejít druhý stupeň. Matěj s Honzou jdou stáhnout rafty škvírou vlevo pod stupeň (která by mimochodem na kajaku byla sjetelná).

Franklin river - pohodička


Chystám si foťák, abych měl z přenášení taky nějaký fotky a nejen záběry. Ale Matěje raft se seká ve škvíře a voda ho tlačí ke dnu – je skoro celý zatopený, jen vrchní část loďáků kouká nad vodu. Nechávám foťák foťákem a pod druhým stupněm přeplavávám a vylézám po skále ke klukum.

Dvě cesty, ale ani jedna nám neni dobrá :)


Všechna voda, co tekla škvírou, nám teď valí přes raft a není možný s nim pohnout. Po chvíli domlouvání a vymýšlení navrhuju, že nej řešení by bylo vyfouknout levej zadní buřt, kterej je nejvíc zaklíněnej o skálu a tím by přitékající voda měla raft vypláchnout ven. S Honzou držíme raft lanama, Matěj otvírá špunt, vylézá na skálu k nám a po chvíli se raft pomalu odsouvá dál až se úplně uvolní a padá dolů ze stupně na konci škvíry.

Plán?


Lanem ho stahujeme ke břehu a házíme Gaze, která čeká na druhém břehu, kde se dá nasednout. Joo, tady se pozná, kdo měl dobře zabaleno a kdo ne :-) ) Druhej raft už máme staženej dolů bez problémů.

Franklin river -


Po dalším pádlování dojíždíme k očekávaným Newland Cascades, což je celkem dlouhý úsek WW3-4 složený ze 6 hlavních slajdů a stupňů těsně za sebou. Bohužel nám na čistý průjezd schází pár čísel vody. A mě na dobrý záběry a fotky schází slunce, který asi tak před půlhodinou zalezlo za kopec. I tak je to ale fajn, spád má celý úsek opravdu slušný.

Franklin river - Newlands cascades ke konci - opět jsme je jeli odlehčený, někteří fotili. Ale to světlo...


Hned pod peřejí kempíme napravo na jakýchsi kamenných terasách pod převisy naproti “Shower Cliff Cavern” – což je skalní stěna porostlá mechem a trávou, po které stéká voda. Vypadá to moc zajímavě. Krásné místo na spaní, i když ze začátku jsme trochu váhali, jestli je to opravdu to z popisu v knize. Zrovna moc rovinek na položení karimatky tu nebylo, trošku jsme se nechali zhejčkat, proti první noci, kdy jsme spali s nakroucenou páteří a žebrama mezi oblázky.

A luxusní spaní v pravo v té černé díře pod převisem, každej měl svuj


Nakonec to ale bylo spaní víc než luxusní, před západem slunce jsme ještě dosušili navlhlé věci z loďáků z Matějova raftu (teda hlavně Gaga s Romanou, nám ostatnim vlhkost zvládly vysát spacáky) a po západu si každej zalezl do svý škvíry pod skálou.”

Text a foto: Rodeista


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také