Podívejte se na filmové prostředí kolem sebe a zamyslete se. Opravdu vám připadá v pořádku, že u nás existuje pouze amatérská a profesionální (velkorozpočtová) filmová scéna? Čím je Česká republika tak zvláštní, že nepotřebuje kategorii nezávislých tvůrců? A opravdu ji nepotřebuje?


Jsou mezi vámi lidé, kteří se učili filmovat mnoho let. Někdy se dokonce učili od stejných učitelů, jako studenti filmových škol. Čím je dané, že člověk z filmové školy, třebaže se ani po zbytek života filmem zabývat nebude, je považován za profesionála, zatímco samouk za amatéra? Napadlo vás, že by se The Pythons vůbec do vysílání našich televizí nedostali, kdyby to nebyli Angličané? Přemýšleli jste o tom, že by Tarantino byl u nás  ještě stále považován za amatéra?

Dokonce i OSA podporuje zvláštním ceníkem pro amatéry vznik uzavřené společnosti, která nemůže předvádět své filmy mimo své uzavřené akce. Ne tohle není normální! Vzniká tu intelektuální gheto a monopol na vzdělání. Něco co v umění (kterým film bezpochyby je) nemá co dělat. Proto vám říkám: Přestaňte točit amatérské filmy!

Natáčení pořadu Pětka v pomeranči pro ČT


Pokud to s filmem myslíte opravdu vážně, zasaďte se o to, aby u nás vznikla skutečná nezávislá filmová scéna se vším co k tomu patří. Ano znamená to, že budete potřebovat skutečnou produkci, znamená to, že budete dodržovat nejen autorská práva na hudbu, ale i na scénář, scénu, obrazové zpracování… Znamená to že budete muset pro každé natáčení podepisovat smlouvy s herci, hudebníky, kameramanem a dalšími. Ale za to už budete vždycky vědět, že vaše práce má hodnotu. Hodnotu práce všech, kdo se na vašem filmu podíleli. Protože nejen hudebníci, ale vy všichni spolutvůrci filmu máte právo na ochranu svých autorských práv.

Jakmile pochopíte, že vám za to film stojí, přestaňte být amatéry a začněte tvrdě prosazovat svá práva nezávislého filmaře. Protože film má právo být svobodný, stejně jako každé jiné umění.

Za o. s. UnderFilm
Petr Tomek
Prosinec 2008

Rozhodli jsme se začít taky fungovat trochu oficiálněji a tak jsme z H2Omaniaks udělali organizaci a k 1. 10. 2009 vzniklo Občanské sdružení H2Omaniaks. Nebo krátce “H2Omaniaks, o.s.”


Pokud vše klapne podle plánů, příští rok by měly vzniknout hned tři větší dílka s pohyblivýma obrázkama. Zélandem jsme nabrali troufám si říct celkem hodně zkušeností, ještě více potom při pokecech a hodnoceních odborníků, profíků a kamarádů z televize a uvidíme, co bude dál. Takže, ať žije nezávislá filmová tvorba!

PS: Není to jen o tom, mít velikou kameru, tak jsem jí prodal ;-)

Foto: Archiv H2Omaniaks

Připravil: Rodeista


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také