Nejdřív je nutné připomenout, že tato firma vyrábějící plastová pádla již 20 let změnila majitele. Jistě jsme si všimli nového loga slečny na mořském kajaku. Už od loňského jara patří firmě Envi-pur, která se zabývá především čistírnami odpadních vod. Původní majitel Petr Panenka se zcela přeorientoval na vlastní projekt pádel nejvyšší cenové kategorie, o kterých se dozvíte v dalším rozhovoru.

Vedením Profiplastu byl pověřen Martin Taichman. Vodákem je od malička a má bohaté zkušenosti s výrobou plastových pádel. Na vodě ho potkáte hlavně na singlkánoi a chtěl by u nás více propagovat takzvaná ócéčka, neboli open canoe. Poprosila jsem ho, aby nám přiblížil nové produkty a plány.

Terka: Ahoj Martine. Prozraď mi, co všechno se vlastně změnilo s příchodem nového majitele.
Martin: Máme firmu něco přes rok, takže jsme překopali celý sortiment, nechali jsme si některý původní tvary od Petra Panenky a rozdělili jsme to do třech základních řad.

Začíná se od holého koberce.

Začíná se od holého koberce.

Terka: Mohl bys je trochu popsat?
Martin: Zcela nová řada se jmenuje Relax. Tato pádla s polypropylenovými listy nahrazují dřívější typ Yukon, který jsme předělali a upravili designově a vytvořili jsme tak nové typy jak na kajak, tak i pro kanoistická pádla. Tato změna nám vlastně umožnila vyrábět nejen symetrický, ale i asymetrický list. Na stejném listu jsem vlastně postavili kombinaci, dětské pádlo, kajakové a kanoistické pádlo, veslo a pádlo na SUP. Další je řada Orca, což je řada vyšší třídy. Je to bytelné pádlo s pěkným záběrem, kde zůstaly osvědčený typy od Panenky, Kosatka a Delta, a doplnili jsme dvěma novými typy na moře a jezera. Celá řada se dělá jak na duralových tak sklolaminátových dřících. Nejvyšší řadou je Storm. Je postavena na listech vyráběných technologií GIT, což je polyamid plněný uhlíkem, zevnitř vyfukovaný takovým plynem. Tyto listy jsou osazeny na duralový dřík nebo na směs sklolaminátu, kevlaru a karbonu.

Terka: Když se podívám na pádlo pro SUP, ty jsi použil ten samý list jako u zbytku řady. Proč jste nevyrobili list dnes nejrozšířenějšího kapkovitého tvaru?
Martin: Protože tam je jisté omezení právě touto technologií. V případě, že bychom se chtěli držet té klasické jak vy říkáte kapky, tak na to nemáme dost širokou formu. Abych dosáhl určité plochy, tak jsem musel relativně zachovat tvar kanoistického pádla.

Stánek je postaven a může se jít dělat byznys.

Stánek je postaven a může se jít dělat byznys.

Terka: Neplánujete vyrobit SUP pádlo s technologií GIT?
Martin: Budeme o tom uvažovat, protože se tento sport rozšiřuje i na divoké vodě a tam by to mělo smysl. Pro turistiku na jezerech a klidné vodě to smysl nemá, protože to pádlo je zbytečně bytelné a drahé.

Terka: Trochu opustíme výrobu pádel. Ty plánuješ dovážet do ČR plastové kanoe značky Mohawk. Čím tě jejich lodě tak zaujaly?
Martin: Firma Mohawk vyrábí takovou tu střední třídu otevřených plastových kánoí, které nejsou úplně nejlevnější. Je zajímavé, že vyrábí jak kanoe na rovnou tak na divokou vodu. Navíc je tady několik lidí v ČR, kteří jezdí na singlu a chtěli by si něco takového pořídit. V podstatě to budou první open canoe na řeku, které se budou dovážet do ČR.

Byznysovalo se jak o život.

Byznysovalo se jak o život.

Terka: Kdy si budeme moci tyto OC pořídit?
Martin: Určitě bychom chtěli mít první dodávku v ČR v březnu příštího roku.

Terka: Myslíš si, že se tento typ lodí uchytí na našich řekách?
Martin: Tak je tady určitá skupina lidí, která na těchto lodích jezdí. Mají upravený tvar nebo jsou po domácku postavený. V případě, že se přiblížíme k ceně kajaků, věřím, že si tyto lidi začnou kupovat profi lodě a budou na tom jezdit.

Terka: Už teď se na ty lodě těším. Moc Ti děkuju za rozhovor a přeju hodně úspěchu.
Martin: Díky a ahoj.

Foto: Blup, Břeh


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , ,