Pro všechny rejpaly hned ze začátku upozorňuji, že jsem telefon používal v náročnějších podmínkách, ale nesnažil jsem se za každou cenu najít, kde je ona hranice jeho odolnosti. Hned po tom, co se telefon na trhu objevil, se po internetu objevilo pár testů a recenzí, které povětšinou končily kompletní destrukcí telefonu. Objevilo se také dost názorů zpochybňujících vodotěsnost telefonu CAT B15 i jeho celkovou odolnost.

Vše vysvětlím níže v textu v jednotlivých částech článku, každopádně kdo zpochybňuje vodotěsnost tohoto mobilu, měl by nejdříve hledat chybu jak se říká mezi monitorem a židlí. 2 měsíce se se mnou telefon denně máchal ve vodě – při práci jako raftový průvodce v Norsku na řece Sjoa – a do telefonu mi nateklo pouze jednou – špatně uzavřenou krytkou nabíjecího konektoru…

Ale postupně. Pro pořáděk uvádím jakousi osnovu článku, aby ti, které zajímá pouze nějaká část, věděli, že rovnou mohou skrolovat o něco níž.

1) První dojem, konstrukce, něco málo parametrů
2) Odolnost, mýty i fakta o vodotěsnosti i mechanické odolnosti
3) Android, užitečné aplikace a výkon
4) klady a zápory
5) závěr a celková spokojenost/nespokojenost

Osobně mám z telefonu upřímnou radost, splňuje přesně to co jsem potřeboval a nejspíš se to bude odrážet i v následujícím textu. Nicméně je tu i pár věcí, které bych mu vytkl a které mi chybí.

1) První dojem, konstrukce, něco málo parametrů

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 recenze

Krabička telefonu není o moc větší než samotný telefon a vše v ní sedí „jako v pokojíčku“, je žlutá, bez jakéhokoli náročného designu, pouze s logem CAT a na jedné straně s obrázkem toho, co se skrývá uvnitř. Na první pohled je zpracování telefonu na vysoké úrovni, vše hezky pasuje, design je jednoduchý, ale konstrukce robustní a v podstatě celá přední strana telefonu je displej s odolným sklíčkem Gorilla Glass (s rozlišením 480×800 px, 16 milionů barev, technologie TFT, fotykový kapacitní – nevím jak je toho dosaženo, ale funguje bez problému i když je mokrý). Pod displejem se skrývají 3 „tlačítka“. Tlačítka v uvozovkách protože to ve skutečnosti jsou jen plošky, které při dotyku fungují jako tlačítka. Na horní straně displeje pak je nalevo malé ale nekompromisní logo CAT a napravo přední kamerka. Ostatně to vidíte i na následující fotce. Váží 170 gramů a měří 125 x 70 x 15mm.

Z levé boční strany telefonu je gumová krytka konektoru miniUSB, kterou v základním balení dostanete ještě jednu náhradní. Tímto konektorem se telefon nabíjí, komunikuje s počítačem atd. Hodila by se funkce USB host (mě osobně například na cestách – byl bych schopný z paměťové karty foťáku stáhnout fotku a odeslat na internet, sdílet, kopírovat a zálohovat na flashku atd), USB host (někdy zvané také USB OTG = On The Go) bohužel telefon nepodporuje. Stále mám na telefonu tu původní krytku a drží bez problémů. A jak se ukázalo časem, tak i těsní – pokud se pořádně zavře a pokud v ní nezůstane přivřené nějaké smítko.

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - gumová krytka USB konektoru

Z horní strany se nachází další podobná gumová krytka, pod kterou se ukrývá klasický konektor na připojení sluchátek. Vedle něj pak je ještě tlačítko na zapnutí/vypnutí.

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - krytka konektoru pro sluchátka (Jack 3,5mm) a tlačítko on/off

Z pravé boční strany jsou ještě 3 klasická tlačítka – na změnu hlasitosti, zoomování, focení…a v některých aplikacích jim jde přiřadit i další funkce. Boční strany jsou vyztužené hliníkovými stříbrnými lištami, které telefonu přidávají na robustnosti a „nezničitelném“ vzhledu. Zbytek je pogumovaný.

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - tlačítka hlasitosti

Když telefon položíme na břicho (na displej), vykoukne na nás mohutné stříbrné logo CAT, objektiv 5MPix foťáku/kamerky a dírkovaný průchod reproduktoru. Toť vše. Marně bychom hledali přisvětlovací diodu, která mi na telefonu chybí ani ne tak na focení, jako spíš pohotovostní svítilna.

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - telefon na břiše (na displeji)

Bytelné na první pohled skvěle vypadající zpracování trošku pokulhává po odendání zadního krytu. Těsnění bránící vniknutí vody do klíčové části telefonu je drobounké a příliš důvěry nevzbuzuje. Ale k tomu se dostanu ještě dále v části o odolnosti. Pod ochrannými křídly těsnění se skrývá baterka s kapacitou 2000 mAh (reálně na 3-4 dny používání telefonu bez zapnutého stálého připojení na internet/wifi, se zapnutým budete nabíjet jednou denně – což je u chytrých telefonů s velkým dotykovým displejem tak nějak standartní).

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - sundaný zadní kryt

Po vyndání baterky vykoukne ještě prostor pro paměťovou MicroSD kartu (používám bez problémů 32 gigovou) a pro dvě simkarty. Ano, telefon je na dvě simky a zvládá obě najednou – dá se vám tedy dovolat na obě dvě. Naopak vy při volání si můžete vybrat, ze které že to chcete volat. Parádní věc zvlášť v telefonu této třídy – jedna simka firemní, jedna soukromá..a nemusím řešit dva telefony po kapsách.

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - šuplíky na 2 simkarty a pod nimi ještě na SDHC kartu

2) Odolnost, mýty i fakta o vodotěsnosti i mechanické odolnosti

Když už jsem popsal, jak to vypadá po odklopení zadního krytu, pojďme k odolnosti. Jak jsem už naznačil na začátku, telefon se mnou jezdil přes léto denně na vodě při komerčním raftování v Norsku. Jezdil schovaný v kapse plovací vesty a do vody padal i se mnou několikrát denně (kapsa je děrovaná, ani omylem vodotěsná ani vodě odolná) a krom toho dostával nálož v peřejích – kde voda stříká a působí na telefon větším tlakem než obyčejná klidná voda. Například v recenzích a hodnoceních na Heureka.cz se občas objeví zpráva, že i po pocákání vodou se telefonu dostane voda pod zadní kryt.

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - detail těsnění

To není nic nemožného, ba dokonce je to naprosto logické. Protože těsnění je pouze okolo prostoru baterky, simkaret a elektroniky. Takže část, kde je foťák, reproduktor nebo zámek zadního krytu, může být skutečně klidně mokrá. Ale to nám může být úplně jedno. Klíčové je, aby nebyla voda v prostoru elektroniky. A tam se skutečně nedostane, i přes to, že těsnění na první pohled nepůsobí nijak bytelně. Tedy pokud zadní kryt i obě krytky konektorů zavřete pořádně.

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - ukázka, kam do telefonu voda nesmí

Zní to jako jasná věc, ale píšu o tom úmyslně, protože zavření zadního krytu je občas trochu boj, při prvním zavírání jsem měl pocit, že je o zlomek milimetru větší a prostě se zavřít nedá. Zavřít se ale dá, je potřeba ho zavírat pomalu a postupně zaklapávat jednotlivé packy. Správné zavření se dá zkontrolovat velmi snadno – celá plocha zadního krytu by měla být v rovině s okraji telefonu, nikde by nemělo nic vyčnívat či přesahovat. Nicméně ještě před zavřením je nutné pro stoprocentní vodotěsnost očistit samotné těsnění – opět zrnka písku, chlupy či další smetí přivřené v těsnění mohou způsobit nevodotěsnost. Po zaklapnutí ještě je potřeba zacvaknout pojistku a tím se naprosto vyloučí možnost samovolného otevření.

TIP: Chcete-li si vodotěsnost posichrovat, můžete těsnění potřít silikonovou pastou. Takto se například „napomáhá“ vodotěsnosti vodotěsných zipů na suchých raftařských oblecích a funguje to výtečně. Ale není to potřeba, při správném zavření zadního krytu je telefon vodotěsný i tak.

Telefon mně od prvního zapnutí bavil, atraktivní design, funkční, velký displej, dvě simkarty…takže jsem se ho ani nějak nesnažil rozmlátit, nehrál jsem s ním fotbal ani jsem ho nesmažil na pánvi. Ale rozhodně jsem se s ním nemazlil. V mokrém prostředí byl mnoho hodin denně, občas někam upadl (neúmyslně, ale i úmyslně), občas dostal koupel v pivu (když okolí nevěřilo, že to skutečně vydrží a bude zvonit i pod vodou – tedy – pod pivem). Nic na telefonu není znát, žádný výrazný škrábanec (ani na displeji), žádné další újmy.

Takže pokud vás od případného pořízení odrazují ohlasy na heureka.cz nebo i v nějakých jiných testech, kde se píše, že vodotěsnost a odolnost nic moc, nenechte se zastrašit. Na běžné drsnější zacházení to naprosto postačuje. Pokud potřebujete telefon házet z pátého patra, přejíždět ho autem a mlátit mu do displeje kamenem (má přeci gorilla glass), pak si pořiďte jiný. Přeci jen tohle je stále smartphone. A zrovna u displeje celkem logicky platí, že čím je to větší plocha, tím je náchylnější ke zničení. Ale v běžných situacích na horách, na lyžích, na kolech, na vodě, na stavbě… mě nenapadá, co by se vám mohlo s tímto telefonem stát. Ano, pokud budete chtít, rozmlátíte ho. Nezničitelný telefon ještě zatím nikdo nevynalezl ;-)

Trocha oficiálních informací – stupeň krytí je definován certifikátem IP67 (tzn garantovaná funkčnost 30 minut v hloubce jeden metr pod vodou).

3) Android, užitečné aplikace a výkon

Nejsem rozhodně Android specialista, článků o užitečných aplikacích a o tomto operačním systému je po internetu spousty. Také nejsem skalním zastáncem ani Androidu, iOS ani Symbianu, jsem uživatel. A chci, aby to fungovalo. A tak to přesně je, zatím jsem s telefonem neměl žádný softwarový problém (rejpaly-odpůrce Androidu poprosím, aby si své narážky na tento systém nechali pro sebe :-) ).

Telefon má dvoujádrový procesor s frekvencí 1GHz, což je pro telefon dostatečný výkon, ale operační paměť RAM by mohla být větší – ta má 512MB a pokud máte nainstalováno víc náročnějších aplikací, které nějakým způsobem běží i na pozadí, je nezbytné nainstalovat také nějaký „app killer“ či „čistič RAM“ (používám Clean master). Vnitřní pamět je pak 4GB, ale jak už jsem psal výš, je rozšiřitelná MicroSDHC kartami.

O foťáku telefonu jsem psal na svém fotowebu, takže chcete-li pár tipů na kvalitnější fotoaplikace a zároveň na zhodnocení fotografických vlastností telefonu, koukněte tu. Každopádně od telefonu rozhodně větší kvalitu fotografií nečekám – mile mě překvapil. Pokud chci fotky na tisk, fotím zrcadlovkou, pokud fotky na web, Facebook atd, prostě pohotovostní foťák, naprosto mi stačí můj bagřík v kapse.

Nabízí se i zamyšlení – odolný foťák, odolná GPSka, odolný chytrý telefon, je to vlastně takové vše v jednom ;-) Jen škoda té chybějící přisvětlovací diody, nad kterou už jsem si stýskal také na začátku.

Určitě je dobré nepodceňovat viry útočící na mobilní zařízení a nainstalovat nějaký antivir (mám AVG) a další programy už jsou na každého uvážení a potřebách. Stačí chvilku listovat v obchodě google play a během pár minut zjistíte, že je vlastně kupa aplikací, bez kterých vlastně je nepochopitelné, že se dalo žít až do teď :-) Ale všeho s mírou, myslete na tu menší RAMku.

4) Klady a zápory

+ odolnost a bytelná konstrukce
+ velký jasný dotykový displej, funkční i mokrý a mokrýma rukama
+ vestavěná gps
+ kvalitní foťáček
+ atraktivní neokoukaný vzhled, který vzbuzuje pozornost

- chybějící led „baterka“
- menší RAM
- pracnější zavírání zadního krytu (ale jak často ho potřebujeme otevírat, že..)
- pro někoho možná vyšší cená, ale má-li to fungovat, nemůže to stát pár korun..

Co bych uvítal v příštím modelu:

funkci USB OTG
led baterku
větší RAM paměť

A přesně to příští model má! Jmenuje se CAT B15Q, na pohled i funkčně je úplně stejný, ale zmíněné chybějící věci přibyly (+ silnější procesor a novější Android Kit Kat)

Telefon CAT B15 recenze

Telefon CAT B15 - v menu telefonu najdete mimo jiné přímé odkazy do bazaru bagrů CAT :)

5) závěr a celková spokojenost/nespokojenost

Určitě tu nezazněla spousta věcí, které se v klasických recenzích mobilních telefonů objevují. Je to tím, že se psaním recenzí na mobilní telefony neživím a ani to nemám v plánu. Článek by měl především předat můj názor a mé zkušenosti s tímto telefonem. Pokud Vám nějaká informace v textu chybí, neváhejte a ptejte se v diskuzi pod článkem. Pokud bych to měl nějak shrnout, jsem s telefonem spokojený a pokud by se mi ho snad povedlo ztratit nebo utopit (tak jako většina ostatních telefonů totiž neplave na hladině :-) ), bez váhání bych do něj šel znova. S „normálním“ telefonem bych se totiž musel znovu učit zacházet opatrněji…

Aktuální ceny, prodejce a podrobné technické specifikace zjistíte například na heureka.cz (heureka.cz také poskytuje tento graf cen)

Můj milý Ježíšku, …. ;-)

PS: Pokud telefon chcete, ale nechcete si ho kupovat, máte šanci jeden nový kousek vyhrát! Info zde.

Srandička na závěr – 600 telefonů přejetých velkým bráškou Catterpillarem ;-)

Foto: Rodeista (www.foto-tom.cz)


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , ,