Více info o závodě najdete u nás v rubrice podporujeme nebo přímo na webu českého Xalps teamu. Online pohyb Honzy můžete sledovat zde.

21.7.2009 Další den závodu Redbull Xalps za námi

Podle předpovědi počasí čekal dnes závodníky letový den. Ihned po ranní hygieně v nejbližším potoce a snídani skládající se především z ovesného müsli, kakaového Lipánka, banánu a kávy se Honza vydal na pochod, aby nastoupal do místa odkud by se dalo odstartovat. Čekal ho výšlap po Edelwaiss strasse.
xalps

Jedno z pravidel hovoří o tom, že závodníci nesmí k pochodu používat dálnice a tunely, které spojují jednotlivá údolí. Doprovodné vozidlo se suporterem (David Bzirský) tedy normálně pokračuje dál, avšak závodník musí tunel obejít. Toto pravidlo se stalo osudným dvěma závodníkům, kteří si zřejmě neuvědomili, že ač velice krátký tunel Hochtor je tunel spojující údolí Ferleitental a Molltal slovenský závodník Péter Vrabec a Ital Leone Antonio Pascale tímto tunelem prošli a dostali tak od rozhodčích 6ti hodinovou penalizaci. Tato skutečnost a ještě zhoršující se zdravotní stav vlivem obrovského vyčerpání, natolik zlomila psychiku Itala   že v 16:29 hodin ze závodu odstoupil. Dalším smolařem letošního závodu je Christian Amon (AUT), který  pro obrovské problémy s achillovou šlachou  musel ze závodu odstoupit.

Xalps 2009

Jakmile se Honza vydrápal nad již zmiňovaný tunel, rozhodl se zde odstartovat. Nepříjemná bolest Honzovy pravé nohy od puchýře na patě mu momentálně stěžuje chůzi, takže je důležité neudělat žádný zbytečný krok navíc. Po vydařeném startu ze zasněženého  úžlabí  Hochtor 2 576 m Honza pokračoval směrem k vrcholu Grossglockneru, který musí závodníci projít nebo obletět tak, že protnou 6-ti kilometrovou kružnici se středem na Grossglockneru.

Xalps 2009

Termika v těchto místech a v dobu Honzova průletu bohužel nebyla tak silná, takže Honza byl nucen přistát na travnatém  svahu nad Karl-Volkert Haus  a s padákem v ruce vystoupal ještě několik desítek metrů, aby si byl jist, že tuto kružnici a opravdu protnul. Závodníci mají tyto údaje uloženy v GPSce na které je záznam pohybu vidět.  Potom už Honza neváhal, znovu odstartoval pokračoval  údolím Molltal směrem na Lienz. Podmínky pro let nebyly zcela ideální, místy se začaly tvořit bouřkové mraky, které nakonec donutili Honzu přistát nedaleko městečka Stampfen a odtud pokračoval dál již pěšky.

Honza  pochodoval přes jemu dobře známý Lienz, ve kterém se každoročně odehrává závod Dolomittenmann a ve kterém získal mnoho pěkných umístění. Z Lienzu se pak  vydal směrem na Sillian, který leží na rakousko-italských hranicích a po dlouhé noční chůzi nakonec skončil kousek před ním. Jelikož se blížil den prvního vyřazování posledního závodníka a nervozita vrcholila, byl naplánován  budíček na 6 hodin ráno. Těsně před usnutím ještě proběhla kontrola pozic ostatních závodníků. Nikomu z přítomných není jasné, jak se mohlo  podařit uletět Christianu Mauerovi neuvěřitelná vzdálenost (cca 130 km), ale je vidět, že dobře zná místní podmínky a že je to opravdu „Pan Pilot“!

Text a foto: xalpsteam.cz


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také