a každým rokem se lámou nějaké rekordy. A není to jen tím, že černé skládky nemizí. Například loňských 25 tun odpadu na Sázavě se překonalo prodloužením trasy. Uklízelo už z Havlíčkova Brodu. Jen na tomto novém úseku nasbírali dobrovolníci téměř 4 tuny!

Vše dokumentovalo regionální zpravodajství ČTOdpadu tedy evidentně neubývá. Naopak mě až rozčiluje názor místních obyvatel, kterým život mezi smetištěm a skládkou nedělá problém, že si to vodáci stějně příští rok znovu příjdou uklidit. Jak taková země, jako je ta naše, s velmi vyspělou popelářskou sítí, může mít tak ošklivě zanešené břehy a koryta řek. Přece nejsme na Korsice, aby se do řeky házelo vše, co dosloužilo, ať už bagr nebo chemický odpad.

Kromě běžného odpadu se občas najde i celá lednička.To, že odpadu neubývá, má i své kladné stránky. Co by si všichni ti školáci, Aneta Langerová a další dobrovolníci počali, kdyby nebylo co uklízet? Schází se už poměrně ucelený kolektiv lidí, kteří si na to kolikrát i berou volný pátek. A nemluvím o vydatných večírcích. Každý účastník si na této akci našel to své.

Vodní stav dopřál i příjemnou jízdu na kánoíchOsobně se mi na té akci nejvíce líbilo uklízení jako takové. Nevěřila jsem, jak si přitom dokážu vyčistit hlavu, relaxovat, soustředit se na to, jestli se objeví něco podivného tvaru nebo barvy, co do přírody nepatří. Počasí bylo velmi agresivní a slunce spálilo každého, kdo jen vykoukl z hustého lesa nebo z vrbiček. Ruce se mi v gumových rukavicích neskutečně potily a některé odpadky jsem nacházela po čuchu.

Divili byste se, jaká vzácná zvířata dokáží žít v těchto podmínkáchVody teklo mraky, brodila jsem se vrbičkami, abych se k tomu jednomu jedinému papírku na nejvyšší větvi vůbec dostala. Jednou jsem dokonce uklouzla a zahučela do vody až po krk. Do toho měli raftaři a sjezdaři závody, takže při každém průjezdu závodníka se moje loď ,plná krámů ,nebezpečně zakymácela. Prostě dřina a to mě na tom bavilo. Takže příště neváhejte a přijďte si to také užít.

Další fotky najdete na mé Picase anebo kdekoliv jinde :-)

Foto: Blup


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také