Tento ročník proběhl, o proti dosavadním, netradičně a to jen ve třech dnech od pátku do neděle.

Ovšem uklizené území bylo dokonce o 30 kilometrů delší než v předchozích letech, neboť se tentokrát jelo až z Kácova. Celkových 84 km řeky bylo rozděleno na 5 uklízecích úseků. Každý úsek byl ještě rozdělen na 3 denní etapy po cca 7 km. Na každém úseku pracovalo přes 40 nadšenců, nebo chcete-li dobrovolníků, kteří neváhali skočit do studené vody jen aby Sázavu zbavili všech věcí, které ji hyzdí. Celkově přiložilo ruku k dílu 450 lidí Čech  i zahraničí například z blízkého Slovenska a dokonce i vzdáleného Izraele. Pilně se zapojila i zpěvačka Aneta Langerová.

Čistá řeka Sázava 2009Po pár kilometrech jízdy se lodě začaly plnit a podle jejich obsahu jsme jim začali přezdívat železářství, pneuservis nebo prádelna. Ano čtete dobře prádelna. Jedna posádka totiž našla a naložila litinový mandl. Nejednou, když jsme důkladně vysbírávali křoviny sahající do vody, na nás vykoukla ondatra.

Čistá řeka Sázava 2009Žádná loď nepřijela do cíle dílčí etapy s prázdnou. Když už měl člověk pocit, že není co sbírat, rázem se objevilo šťavnaté sousto, které nemohlo zůstat na místě. Podobně byla na třetím úseku objevena plechová, vegetací zarostlá pramice.

Čistá řeka Sázava 2009Místní domorodec poskytl krumpáč a lopatu a už se klubala na denní světlo. Po hodinovém zápolení s těžkým břemenem byla naložena na svozový vůz.

Čistá řeka Sázava 2009Jiní zas objevili pozůstatky lidí z „doby plastové“. Na jednom místě blízko železniční tratě naplnili 4 pytle nejen PET lahvemi.
Vždy někteří z dobrovolníků šli podél řeky a vysbírávali místa vzdálenější od břehu. Když našli něco rozměrného dotáhli to k vodě tak, aby to některá z popelářských lodí mohla snadno naložit a odvézt. Za tři dny bylo sesbíráno na 84 kilometrovém úseku celkem 21t odpadu všeho druhu. Počasí první dva dny sice trochu trucovalo, ale v neděli vysvitlo slunce a bylo hej. Stále platí: „ Konec dobrý, všechno dobré“.
Ani po večerech nebyla nouze o zábavu, v Choceradech jsme si pěkně vyblbli na místním hřišti.

Čistá řeka Sázava 2009Velký dík patří dobrovolníkům, kteří dřeli jak šrouby a pokaždé vylézali z lodí zabahnění od hlavy k patě. Dík patří úsekovým vedoucím, instruktorům, zásobovacím týmům a zejména hlavní organizátorce Báře Čmelíkové, že vše dobře naplánovali, zorganizovali a byli vždy připraveni ve všem vyhovět. Dík si také zaslouží i sponzoři z řad místních firem a obyvatel, kteří vařili a pekli vybrané lahůdky aby těm báječným lidem, kteří jen tak pro radost a dobrý pocit uklízejí „jejich“ řeku, nedošly síly.

Čistá řeka Sázava 2009Možná to bude některým znít divně, ale už teď se těším na příští ročník, ačkoliv bych radši, kdyby takové akce být nemuseli. Potkal jsem tam zajímavé lidi napříč věkovým spektrem od 15-ti let výš, kterým není jedno, že se na březích řek povalují odpadky.

Foto: Břeh

Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také