Jedná se o jarní úklid řeky Sázavy a jejích břehů. Úklid provádějí dobrovolníci, kteří jedou na lodích nebo jdou podél řeky a do připravených pytlů sbírají vše, co do řeky a okolí nepatří, a s čím si příroda neumí poradit sama. Jedná se především o plastové obaly, PET lahve, folie, torza lodí, kol, kočárků, zahradního nábytku a dalších „odpadků“. Jak se podobné věci na březích ocitly? Něco odhodí do řeky neukáznění „milovníci přírody“, něco turisté, chataři či rybáři, něco jim prostě jen uplave a něco přinese velká voda při záplavách. Projekt je nekomerční aktivitou založenou na dobré vůli a snaze všech zúčastněných.

Čistá řeka Sázava 2009: Právě jsme vytáhli starou plechovou pramici, kterou jsme museli nejdřív vydolovat z letitého bahna.


Pokud si myslíte, že by bylo ve vašich silách pomoci řece Sázavě od civilizačních nánosů, je několik možností:

1) Věnovat řece Sázavě svůj volný čas a zapojit se do úklidu aktivně přímo z lodě nebo ze souše.
2)  Přispět jakýmkoliv materiálem, který je nezbytný pro realizaci projektu (pytle, nářadí, rukavice, plastové nádobí, hygienické potřeby atd.), potravinami pro dobrovolníky (ovoce, zelenina, sušenky či upečení bábovky).
3) Poskytnout či pomoci se zajištěním některých služeb pro dobrovolníky (stravování, ubytování, hygienické zázemí, atd.).
4) Nebo přispět jakkoli velkým či malým finančním příspěvkem na sbírkové konto projektu: 1249-326666339/0800.

Vybrané peníze budou použity na zajištění noclehů a stravy pro dobrovolníky, zajištění instruktorů pro bezpečnost pracujících na řece, dopravu věcí, materiálu a mnoha dalších věcí potřebných ke zdárné realizaci projektu.

Čistá řeka Sázava 2009: Přestávka na oběd. Koláče a buchty, které nám upekli dobrovolníci přišli k chuti.Čištění řeky v letošním roce bude probíhat od pátku 16. dubna do neděle 18. dubna 2010 a to současně na těchto úsecích:
Úsek Havlíčkův Brod – Budčice v režii o. s. Sázava 21
Úsek Budčice – Kácov v režii MAS Lípa pro venkov
V režii Posázaví o.p.s.:
1. úsek Kácov-Posadovský mlýn (zastávka ČD Střechov nad Sázavou) – Malovidy (zastávka ČD)
2. úsek Malovidy (zastávka ČD) – Sázava (Pod vrbou)
3. úsek Sázava (Pod vrbou) – Zlenice (U Kormorána)
4. úsek Zlenice (U Kormorána) – Týnec n. S. (Bisport)
5. úsek Týnec n. S. (Bisport) – Pikovice

Zaujala Vás tato akce?  Neváhejte a hlaste se u Denisy.  Dobrovolníci, ale stejně tak i ti, kteří chtějí přispět nějakým materiálem či službou, se mohou již teď, ale nejpozději do 31. března, hlásit u manažerky projektu pro rok 2010 Denisy Cibulkové, a to:
- mailem: cibulkova@posazavi.com
- nebo na telefonu: 733 710 012

Čistá řeka Sázava 2009: Uklízelo se z vody i ze břehu.


Další informace naleznete na www.posazavi.com.
Jak bylo v předchozích ročnících najdete na:
H2Omaniaks:  2007 a 2009
Hydromagazin: 2006, 2007 a 2009


Foto: Břeh


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také