Overland trek byl mimo jiné zařazen mezi 10 NEJ treků světa (treky dal dokupy server iExplore.com). Jo, zase nej..který myslim že neni možný jakkoli určovat.. :-) Měří 85km a minimální doba, za kterou se chodí jsou 4 dny. Ale doporučuje se si na něj nechat alespoň týden, protože po cestě je kupa odboček kam se ještě zajít “podívat”, tzv. “side walk”. Chodí se pouze jednosměrně od Craddle Mountain k jezeru St Clair a je nutné si dostatečně včas zabookovat permit, zvlášť v případě větších skupin.

Permit stojí 160 AUD (údaj z roku 2010) a kromě toho, že tímto “regulují” počet turistů na cestě a nejdete v zástupech, máte “v ceně” huty a kempíky, které jsou cestou. Hlavní sezóna, kdy se chodí je od listopadu do dubna. Mimo tu po vás nikdo poplatek chtít nebude nejspíš. Jídlo, vařič a všechno co chcete sebou si samozřejmě nesete na hrbu. Další ofišl info a možnost booknout permity najdete zde.

Hned na začátku nám Tasmánie ukázala svoji vlídnější tvář, takže jsme si to mastňácky štrádovali na sluníčku po chodníčcích z vyskládaných prken, tzv. „duck-board.“

Začátek Overland treku

Jenže už o pár hodin později se stezka začala šplhat od jezera prudce vzhůru po kamenech. Náš dobrosrdečný „účastník zájezdu“ Adam, začal vrávorat pod tíhou špičkové fotografické techniky a amatérské trekové výbavy.

Ostatní na tom nebyli o moc líp a funěli taky. Hlavně kvůli docela slušnému vedru, které bylo na místní podmínky hodně velký nezvyk. S plnou náloží jsme odhodlaně šplhali výš a výš, až jsme se nakonec otočili a… ten pohled rozhodně stál za veškerou námahu…

Crater lake

Za celou dobu nám skoro nezapršelo, měli jsme vážně obrovskou kliku na počasí! Spousta lidí se vrací z tohohle treku prokřehlá, promoklá a zmrzlá. Lhostejno v které roční době. Zasněží tu prý klidně uprostřed léta. No asi jako všude na horách. Ovšem s tím rozdílem, že tady byste v případě nouze hledali telefonní signál jen těžko. A mimo hlavní sezónu tu zas takovej „Václavák“ není…

Ačkoli na většinu z nás ještě doléhal „jet lag“ z 10-ti hodinového časového posunu, hned první den jsme se bičli a vydali se na vrchol Barn’s Bluff, někteří zvolili alternativně výstup na Cradle Mountain.

Barn’s Bluff byl o něco náročnější a tak většina výpravy nocuje na prvním tábořišti u Waterfall Hut. Tedy to se musí Tasmáncům nechat, eko-turistiku už tady mají hodně vychytanou. Podle pravidla „leave no trace“ tu mají u každé chaty taky suchou „eko-kadibudku“ s kyblíčkem jakýchsi otrub na zasypání našich výtvorů…

WC

Další den už všichni nocujeme na New Pellion Hut, kde se to už při večerním vaření kolem nás hemží všemi možnými loudícími zvířátky. Romana v noci statečně bojuje s vačicí o celý toastový chleba, který si ta drzá potvora sebevědomě držela v pacičce, zatímco neztrácela čas a z druhé tlapky už klíďo ukusovala z ukořistěného krajíce. Ocas měla nebezpečně naježený jako štětka, ale ani to jí při dopadení nepomohlo.

Zdejší vačice neboli „brushtail possum“ už tu obrali o proviant kdejakýho nic netušícího turistu. Bez potíží se dostanou do zavřeného batohu, zvlášť když ho chytře necháte v předsíňce stanu. Prostě si asi řeknou, aha! Tohle je Gemma, ta se otvírá takhle… tohle je Mammut… a do tohohle Deutera vlezu zespodu… :-D

Noční vetřelec - jak jinak než nevinnej possumek..

Po noci ve znamení boje s odrzlou faunou už raději většina z nás zavírá jídlo do chaty. Tak jak to tu všude píšou a říkají, že? :-) Ano, říkají. Obchází tu totiž pravidelně „rangeři“, kteří občas kontrolují platné passy. (Rozuměj povolenky na trek, ne cestovní pasy! na Toma už bohužel nevyšlo… :-( ).

Echidna

V dobrém úmyslu nás zahrnují velmi užitečnými informacemi, jakože máme chodit čůrat dál od potoka, nebo že se máme mazat krémem na opalování :-) . Je teda fakt, že Gaga si hned první den spletla opalovací krém s „after-sun“ a zbytek cesty trpěla jako zvíře. Ježura australská takový problémy řešit nemusí, kožíšek na to má dobře zařízený.

Text a foto: Áňa

Ve čtvrtek „dojdeme“ zbývající část treku a taky tu konečně najdete fotky dvou ze tří druhů jedovatých hadů, které se Anče povedlo vyfotit.


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také