OHŇOSTROJE
O silvestrovské půlnoci jsme vylezli na nejvyšší patro vícepodlažního parkoviště, odkud je výborný výhled na City a těšili se, že uvidíme úžasné ohňostroje. Soukromě ohňostroje, na které jsme zvyklí u nás, jsou v Austrálii nelegální. Nesmíte si tu odpálit ani malou raketu. Vzhledem k tomu, že všechny baráky jsou víceméně dřevěné a bushfire hrozí každým okamžikem, je to pochopitelné. Ten jeden byl avizovaný předem v centru města. Pyrotechnici odpalovali ze všech mrakodrapů a vypadalo to úžasně. Dovolím si malé srovnání toho, co jsem viděl. Pokud porovnáte tento silvestrovský, americký ohňostroj 4. července (na Den Nezávislosti) a český Ignis Brunensis (na brněnské přehradě), tak suveréně vítězí brněnská show na hudbu a na chvostu jsou Amíci se svou prosťoučkou kanonádou pánubohu do oken.

JÍDLO
Australská kuchyně neexistuje. Pokud se zeptáte na typické australské jídlo, odpověď bude Fish & Chips (ryba smažená v těstíčku a hranolky), což je britské národní jídlo. Steaky z klokana nebo krokodýla jsou výjimečné jako u nás. Klokaní maso sice najdete v supermarketu, ale většina lidí zde ho nikdy ani neochutnala. Vzhledem k národnostnímu mixu nabízí ulice Melbourne pestrý výběr specialit z celého světa. U nás je sushi luxusní delikatesou. Tady máte sushi bar na každém rohu. Proste levná rychlovka, kterou sníte cestou na autobus. Není ani problém dostat vegetariánské sushi, kuřecí nebo hovězí. Populární rychlovkou je také sandwich, který vám v pouličních bistrech udělají dle vašich přání. Prostě si vybere každý.

AUSTRALIA
Na konci prosince měl v Čechách premiéru film Australia. Tady ho promítli o měsíc dřív a jednalo se o velikou událost. Místní tvrdí, že australský herec, kterého do filmu neobsadili, jako by neexistoval. Australané ve filmu hrdě ukazují přírodu a zároveň (již ne tak hrdě) předvádějí, jak se v minulosti chovali k původním obyvatelům (Aborigincům). Žil jsem v přesvědčení, že nepřekonatelnou špičkou emocionálního příběhu postaveného na historické události je Titanic. Australia se tomu minimálně vyrovnala. Dojemné scény vás rozpláčou téměř zaručeně (i já ukápnul… slzu samozřejmě). Film stojí za to zhlednout už jen kvůli nádherné australské přírodě.
Pozn.: Pokud považujete klokany za roztomilá zvířátka, tak prosím zavřete oči při scéně, kdy klokaní stádo běží vedle auta. Mohla by vám způsobit silnou duševní ujmu. Jinak vězte, že klokani prostě… skáčou.

KRÁLOVSTVÍ, KDE MĚLI LÍNÉ PAVOUKY
Pamatujete si pohádku Tři Veteráni? Jak přišli do království, kde měli líné pavouky a mouchy musel zabíjet prostý pobíječ much… “flajboj” Eda? Tak to byla Austrálie! Místní mouchy začínají být děsně otravné. Když jdu ve volné přírodě, tak kolem sebe mávám jak větrný mlýn. V minulosti používali Australani takovou fintu – na krempu klobouku si zavěsili korkové špunty a jak se houpaly, obehnaly mouchy. Vypadalo to sice blbě, ale fungovalo to. (Zase jsem si vzpomněl na filmovou klasiku: Ooo, jak primitivní. Ale jak účinné!). Chtěli jsme si to vyrobit, ale ihned jsme narazili na problém. 99 % lahví od vín tady mají šroubovací uzávěry. Stejně už mají všichni repelent. Pavouci tu jsou všude. Týden nejezdíte autem a musíte se probíjet k zámku přes vrstvu pavučin. Ty nejjedovatější mají naštěstí na severu, ale pár jich je i tady. Ten neznámější je Red Back Spider, který je blízkým příbuzným Černé Vdovy a je neméně jedovatý. Neustále jsem se v duchu ujišťoval, že ve městě přeci žít nemůže. Opak je pravdou. V divočině se téměř nevyskytuje a rád se schovává pod starými plechy či trámy. Teď se v garáži pohybuji dost opatrně a rozmyslím si, kam sáhnu holou rukou. Místňáci mu neustále slibují, že mi nějakého chytí a ukážou… ani nevim, zda o to stojím.

BODYBOARD
Tak jsem byl na krmítku pro žraloky…rozumějte koupat se s bodyboardem. Bodyboard = prkno 100 cm x 40 cm, které máte upevněné dvoumetrovým provázkem k ruce (aby jste ho nemuseli hledat, až vás sešrotuje vlna resp. abyste se na něm uškrtili), ležíte na něm a snažíte se surfovat na vlnách. Šikovnější používají surf, ale naučit se na něm trvá docela dlouho, takže mně stačí bodyboard. Na doporučení známého jsem si ještě koupil ploutve a vyrazili jsme na pláž akorát včas. Příliv nabíral na síle a vlny dorůstaly do dvou metrů. Surfaři se předváděli asi 50 m od břehu a asi třicet bodyboardistů se snažilo chytit vlnu blíž u břehu. Zde se projevila výhoda ploutví. Byl jsem jediný, kdo je měl, tak jsem si mohl odplavat mezi surfaře na pořádné vlny. První dvě, které jsem okusil, mi ujely. Třetí vlna byla osudná. Načasoval jsem to téměř dokonale a nabral nevídanou rychlost. Po ďábelské jízdě moje prkno plynule zastavilo, já vyplivl slanou břečku, otevřel oči a zjistil, že ležím na pláži asi 10 m od vody… SUPER!!! …a už jsem mazal zpátky. Nejtěžší je vybrat tu správnou vlnu a načasovat si to. Ve finále je to tak, že 10 min někam plavete nebo čekáte a potom 10 s se vrháte ohromnou rychlostí přímo na pláž, kde se zastavíte. Další nevýhodou je všudypřítomný písek, který máte všude. Abych předešel všetečným dotazům, tak zdůrazňuji, že ÚPLNĚ VŠUDE. Nepomůže vám sprcha, ručník, ženská asistentka…prostě nic.

Kakadu


DOMÁCÍ ZVÍŘECTVO
Naši oblíbenci (Šašek a Debil) dostali nová označení… Teroristi. Debil (papoušek) neustále řve, jako by ho brali na pekáč (což stejně brzo udělám). Dokonce jsme ve schránce objevili anonym, který nám vtipně sděloval, že naše činnost by mohla být považována za trápení zvířat, a pokud to ne, tak trápení sousedu určitě. Šašek (pes) zase kňučí. Při každém nádechu a výdechu vydá takový ublížený zvuk. Mám podezření, že sežral gumovou pískací hračku a ta se mu zasekla v krku. Mimochodem zmizela moje gumová kačenka, se kterou jsem si hrával ve vaně, tak nevim, jestli to má nějakou souvislost.

KRIKET
O kriketu jsem již psal, ale od té doby jsem na něj změnil náhled. Pochopil jsem, že víc než o sport jde o společenskou událost. Od Vánoc hraje Austrálie proti Jihoafrické republice. Jedná se o velice důležitou část sezony. Hrají proti sobě šest zápasů, každý trvá pět dní a každý den hrají asi 8 hodin. Zápasy se samozřejmě vysílají v přímém přenosu. Všude se o tom mluví, rozebírají se šance australského týmu a reklamy jsou plné místních kriketových hvězd. Momentálně se hraje teprve druhý zápas …. POMÓÓÓÓÓC.

Pro dnešek je to vše a stále očekávám výsledky vašich pokusů s vodním vírem. Par jich sice přišlo, ale na seriózní výzkum je toho ještě málo. Zdar.

Text: Pepák

Foto: převzato z rajče.net, kde najdete i jejich další fotky


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také