Přišel čas na další krok první pomoci, na Reaguj. Minule jsem psal o kroku prvním (rozhlédni se), kde je důležité zajistit bezpečnost situace, odhadnout mechanismus úrazu a kontrola množství raněných. Na konci jsem se ještě pokusil shrnout jak volat záchranku a proč (v ČR) 155 a ne 112. A nyní tedy Reaguj!

Reaguj

a) Vědomí – začnu oslovením raněného, pokračuju dotykem, bolestivým podnětem (nejlépe prstem zatlačit pod uchem- koho by to zajímalo a neznal by to, rád předvedu). Kdo reaguje jen na bolest, je ohrožen udušením!

Tady existuje fajn pomůcka- zkratka BOReC

B – bdělý?

O – oslovitelný?

Re – reagující na bolest?

C – jako cep.

(tohle je také dobré použít k přiblížení stavu raněného při volání záchranky- viz minulý díl)

b) Dýchání / c) krevní oběh – pokud nereaguje na oslovení, dech zkontroluju přiložením svého ucha k ústům raněného a zároveň položením ruky na jeho břicho (svojí ruky).

Nedýchá??

Vyndám mu vše z pod hlavy. Zakloním mu jí (tím „vytáhnu“ případně zapadlý jazyk). Pokud následuje zřetelný nádech, dál jeho dýchání kontroluju. Pokud ne (lapavé nádechy jako kapr nestačí), volám 155! A až poté zahájím resuscitaci (puls se již nekontroluje, je to jen zbytečné zdržování se)

pozn.: Zde záleží na situaci, samozřejmě pokud jste v kaňonu bez signálu a k silnici je daleko, rovnou resuscitujte. V kaňonu totiž většinou nejste sami, takže někoho dalšího pošlete hledat signál a další pomoc (celkově, když je vás víc, jeden volá, druhej zachraňuje)
Resuscitace (30/2) (v poslední době se poměry a celkově pohled na resuscitaci dost měnil, čerpám s posledních a snad finálních informací – viz web zdrsem.cz a dokument v rubrice odkazy)

Na pevné a tvrdé zemi! (ne na nafouklém raftu) Začínám masáží srdce (vyjímky dále) – stlačuji prostředek hrudníku patou dlaně, obě ruce mám napnutý a opírám se celým tělem. Slačuji 30 krát (s frekvencí cca 100 stlačení za minutu), pak následují dva malé a klidné vdechy. A opět masáž… Takhle až do příjezdu záchranky nebo do probrání raněného (na kurzu jsme si zkoušeli resuscitovat 15 minut v kuse- jde to. Člověk s rozumnou fyzičkou by s tim neměl mít problém. Samozřejmě, pokud vás je na záchranu víc, střídáte se)

Vyjímky: U malých dětí, dusících se a po tonutí se začíná vdechováním (u malého dítěte je pravděpodobné, že něco spolklo – nejdřív zkusíme uvolnit dýchací cesty – poklepat mezi lopatky v poloze hlavou šikmo dolů, přitom mu držím hlavičku). U malého dítěte také nejdřív zahájím resuscitaci- cca 1 minutu a až pak volám 155 (protože je velmi pravděpodobné, že ho rozdýchám během té minuty)

Krvácení

Viditelné – zastavím tlakem v ráně (ale pokud nedýchá, je sice fajn, že ztratí málo krve, ale udusí se…tedy, dýchání má přednost! Ovšem pokud z něj krev stříká proudem, nejdřív zastavím krvácení. Záleží na konkrétní situaci – nejdříve prostě řeším ten největší problém). Raněnou končetinu se snažím dát nad úroveň srdce.

Vnitřní – poznám podle mechanismu úrazu (viz minule – poranění trupu). Volám 155. Zvednutím nohou „přesunu“ k srdci asi 0,5l krve. Vnitřní krvácení také poznám zvyšujícím se tepem (i když je v klidu, protože srdce pumpuje víc- snaží se tím dohnat klesající tlak krve – klesající protože někde uniká..)

Kdo křičí, je zdráv, kdo chrčí, končí.

__________

A co stabilizovaná poloha? (taková ta na boku)

Tu použijte, jen pokud od raněného potřebujete někam odejít (třeba připravit cestu záchrance, o tom více příště)

Co poranění páteře?

Pokud máte podezření na poranění páteře, opět má dýchání přednost- tedy pokud po předsazení čelisti nezačne dýchat, nedá se nic dělat. Musíte s nim pohnout a resuscitovat (protože mrtvý, ale s páteří v pořádku, už je taky k ničemu ;-) )

Podchlazení?

Snažte se raněného položit na něco, nějak ho izolovat od země. Protože od země prochladne nejrychleji (pokud je nutná resuscitace, má přednost pevná podložka- tvrdá a rovná země)

Co ještě?

Udělejte si kurz. Protože resuscitace se nedá popsat, je potřeba jí natrénovat!

__________

Příště (za týden až dva) bude následovat krok Rozmýšlej, na konci pak pár věcí, které by se něměly podceňovat (pak bude následovat minimálně ještě jeden díl)

Na článku spolupracoval: Jícha (kajakar.cz)


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také