Takže jak nato? Jsou dvě možnosti – buď už je použitý font na webu nahraný – stačí pouze přidat české znaky a znova ho nahrát na web a nebo druhá varianta – font na webu nahraný nemáte, tudíž je potřeba krom přidání diakritiky a nahrání na web také upravit css soubor – přidat cestu k použitému fontu, kam jste ho na webu nahráli. Pokud bojujete s fontem Bebas Neue Regular, tak ten už jsem upravil a včetně českých znaků je ke stažení zde.

Pokud na úpravy nemáte čas nebo se vám nedaří, nebaví vás pátrat, bádat a zkoušet, napište mi a přidám vám všechny české znaky (malá i velká písmena ě, š, č, ř, ž, ď, ň, ť,  á, é, í, ó, ú, ů, ý) do vašeho fontu já za cenu 700 kč (fakturu vystavím, nejsem plátce DPH). Uvedená cena je za úpravu jednoho řezu – tzn pouze klasické, nebo pouze tučné, pouze kurzíva..= počet řezů x 700kč = celková cena. V případě menších úprav nebo naopak větších se samozřejmě domluvíme individuálně – pište na tomas uzenáč h2omaniaks tečka com. Dostanete ode mně všechny soubory (.svg, .eot, .woff i nové .tff) potřebné k nahrání na web, případně pomohu i s aplikací do CSS stylu vašeho webu. Pokud čas máte a chcete ušetřit, níž je postup, jak nato. První úprava pár hodin zabere (já se s tím poprvé – bez tady toho popisu) pral dost beznadějně dlouho :-)

Tímto způsobem samozřejmě nemusíte přidávat pouze české znaky, ale můžete si vytvořit komplet vlastní font. Ale počítejte s tím, že to zabere hodně hodně času :-)

1) Pokud máte font na webu nahraný:

a) stáhněte si z webu soubor s fontem (.ttf), ten budeme upravovat. Pravděpodobně máte na webu nahrané ještě další 3 soubory se stejným názvem, akorát s jinými koncovkami (.svg, .eot a .woff). Ty pak pouze přepíšeme nově vytvořenými. Před pokračováním dále si rozhodně zálohujte původní .ttf soubor!!

b) vygooglete si nějaký křivkový font editor, ve kterém je možné fonty upravovat a vytvářet (velmi dobrý je Font Creator, jeho 30ti denní trial verze umožňuje komplet všechny úpravy, ale výtvor následně nejde uložit…)

c) v editoru přidejte – namalujte – všechny potřebné české znaky – tedy určitě vždy malá a velká písmena ě, š, č, ř, ž, ď, ň, ť,  á, é, í, ó, ú, ů, ý (tzn celkem třicet znaků) Stačí samozřejmě okopírovat dané písmeno a k němu domalovat háček, čárku, případně kroužek..pokud možno ve stejném grafickém stylu

d) teď je potřeba novým písmenkům „říct“ co jsou zač – bez toho by nefungovaly. Takže zde jsou hodnoty, které je potřeba doplnit (kde to v daném programu doplňovat musíte vypátrat sami, doporučuju otevřít nějaké z původních písmenek a hledat možnost nastavení hodnoty ve tvaru například $004D )

e) Pokud už víte, kde ve vašem editoru dané hodnoty měnit, otevřete si třeba klasický font Arial a v něm dohledejte hodnoty pro nově přidaná písmenka a ty následně zapište do těch vámi vytvořených.

f) uložte si nový .ttf soubor

g) jděte například na stránku http://convertfonts.com, a nově vytvořený .ttf soubor prožeňte tímhle nástrojem. Po zkonvertování se vám stáhne .zip soubor s připravenými soubory .ttf, .svg, .eot a .woff + .css soubor – ten nepotřebujete, můžete smazat.

h) Soubory na webu nahraďte těmi nově vytvořenými a mělo by vše šlapat :-)

2) Pokud jde o nějaký klasický font z pc, který nepodporuje diakritiku a české znaky

a) – f) je stejné jako v předchozím případě

g) stejné jako předchozí, akorát .css nemazejte

h) do css dle staženého .css souboru přidejte definici, kam jste na web nahráli všechny vytvořené soubory. Pokud si nevíte rady se styly a nikdy jste to nedělali, tak opatrně, dá se tam i hodně pokazit ;-)

Pozor! Je důležité si zjistit, pod jakou licencí daný font je a jestli vůbec umožňuje použití na webu, komerční, nekomerční.. V případě, že vám font budu upravovat já – viz nahoře, neručím za případné porušení těchto licencí. Je na každém z vás, abyste si toto ošetřili sami, dle vašeho konkrétního použití a typu fontu.

A na závěr drobná reklama – naše H2Omaniaks production nabízí krom vytvoření webových stránek a úpravy fontů především foto a video produkční službynatáčení reklamních videí, produktových a image klipů, zvučení koncertů či konferencí, překladatelské služby, nafocení fotografií pro Váš web atd, nafocení akce, fotoobrazy do bytu i kanceláře.. Nezapomínejte, že kvalitní fotky a poutavé texty jsou základ webu, který zaujme! Více informací  na www.production.h2omaniaks.com (případně foto-reference na www.foto-tom.cz)


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , ,