Nad historkou o setkání tváří v tvář s medvědem se obě od srdce zasmějí – to ale ještě netuší, že druhý den se samy vypraví na opuštěné místo, kde kdysi bývala rybářská vesnice.

Park Cape Breton - Kanada

Zátoka Fishing cove

Park Cape Breton - Kanada

Medvěd?!

V zátoce Fishing Cove, kam se slečny hned druhý den ráno vypravily, kdysi panoval čilý ruch a byla zde i konzervárna humrů. To už bylo ale před mnoha lety a civilizace odsud už dávno vymizela. Občas lze narazit na zbytky základů domů či rybářské vybavení, většinu lidských stop už ale rozfoukal vítr, odplavil déšť a zakryly husté zelené porosty.  Od času vzniku národního parku na tomto ostrově v roce 1936 je zde pouze tzv. „backcountry camping area“ (kemping v odlehlé divočině), který je zároveň jediným místem v parku, kde je povoleno přespávat takto nadivoko.

Na večer dívky vyrážejí na cestu dlouhou cca 9 km, aby stihly západ slunce v zátoce. Často jsou zde vídány velryby, o to víc se tam těší. Cestou si vzpomenou na dobré rády strážců parku a vyberou si chodící hole, které se případně hodí na obranu proti kojotům. Kojoti v Nova Scotia (Nové Skotsko) se liší od ostatních tím, že jsou zkřížení s vlky a o to nebezpečnější a agresivnější mohou být. Hole slouží hlavně k tomu, aby člověk před zvířetem vypadal větší a strašlivější, případně s ním mohl bojovat. S kojoty se naštěstí dívky nesetkaly, pozorují cestou ale stopy jiných zvířat. Rozpoznávají například docela čerstvé stopy losa, který tudy procházel, na stromě se zase rýsují stopy medvědích drápků…

Park Cape Breton - Kanada

Park Cape Breton - Kanada

Slunce se schyluje k obzoru, když v silném větru (70km/hod) stavějí stan. Pečlivě shromažďují veškeré jídlo, zubní pastu a cokoliv, co voní do igelitového pytle, který později pomocí lana vytáhnou vysoko na strom. Na tomto místě je to nutné opatření, aby jídlo necítili medvědi a neměli tendenci se k lidem do stanu chodit nakrmit. Bohužel se vždy najdou lidé, kteří tyto pravidla nerespektují a nechávají různě povalovat jídlo a odpadky. Medvědi si pak zvyknou na pravidelnou „stravu v kempu“ a stanou se častými návštěvníky – což ohrožuje jak životy lidí, tak i životy samotných medvědů, kteří z bezpečnostních opatření musí být v těchto případech „odstraněni“.

Při večeři s vínkem na pláži u ústí řeky Fishing Cove river je navštíví obrovitánský los, klidně se brodí řekou, popíjí, pase se na blízkém paloučku, jako by ho lidská přítomnost vůbec nezajímala. Zemi pomalu zahaluje temno temná noc, hvězdy jsou na dosah ruky a vítr je stále silnější.

Park Cape Breton - Kanada

Při večeři s vínkem na pláži u ústí řeky Fishing Cove river je navštíví obrovitánský los...

Ups! Co je to? Ajéje, slečinky si postavily stan přímo vedle medvědího hovna. Navíc zjišťují, že před nimi zde kempovali velice neohleduplní lidé, kteří pod stanovacím místem zanechali haldu odpadků! „Takže my si vytahujeme všechny ty věci ze stanu, abychom nakonec spaly na hromadě odpadků, které medvědům moc voní? To ne! „. Na stěhování je moc pozdě, budou to muset nějak přetrpět.

Park Cape Breton - Kanada

Park Cape Breton - Kanada

Leží ve stanu, strachy namáčknuté k sobě. Příběh, kterému se včera tak smály, začíná ožívat v jejich představách a mění se v můru této noci…. „Jednou jsme s kamarádem kempovali v jedné zátoce. Uprostřed noci mnou kamarád začal zběsile cloumat. Vzbudila jsem se, otevřela oči a dovnitř do stanu na mně koukala medvědí hlava. Prohodili jsme pár slov, vyměnili názory a zmizel. Na stejném místě jsme měli zůstat ještě jednu noc. Druhý den jsme se ještě večer koupali, a když jsme se už v šeru vrátili ke stanu, byl roztrhaný na cucky. No což, sbalili jsme zbytky svých věcí a v noci se tmavým lesem vrátili domů.

Později jsme se dozvěděli, že ten medvěd nechtěl ublížit nám. Na stejné místo totiž pravidelně jezdila rodinka, která na pláži rybařila. Ryby pak před stanem čistili a zbytky po sobě neuklízeli, čímž vždy nevědomky krmili medvěda. Ten si na možnost snadně dosažitelné stravy zvykl a vždy, když měl hlad, hledal potravu tam. Jenže tentokrát tam nebyly zbytky ryb, ale celí a živí lidé, kteří naštěstí celí a živí zůstali :-) “.

Tma a silné poryvy větru ještě podněcují jejich představivost a umocňují pocit možné blízké přítomnosti dravých šelem. Pod sebou máme hromadu odpadků… jsme v zátoce… spíme na stejném místě, jako tehdy spala Munju???

Kdybyste onu deštivou noc navštívili Fishing Cove, nalezli byste je obě schoulené v promáčeném stanu, držící se křečovitě za ruce, vnímající každičký pohyb stanu a zoufale hlasitě zpívající jedinou písničku, kterou si dokázaly v té situaci vzpomenout – ruskou Katjušu! :D – doufajíc, že tím zastraší medvědy a dočkají se svítání. (Kdyby tak věděli soudruzi ze SSSR, k čemu byla jejich slavná píseň použita! :D ).

Lidi, nekrmte divokou zvěř a nenechávejte v lese odpadky, chci se někdy taky vyspat! ;-)

Foto: Zanka


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , ,