Začínali jsme ze Sydney, takže celou západní část Austrálie jsme vynechali, což možná byla škoda, protože podle průvodce to vypadá prostě skvěle a opuštěně.

V celé Austrálii je minimum míst na takové “normální” výlety. Ve všech národních parcích jsou krásné cesty na procházky – tak 2km dlouhé. Pak už je jenom druhý extrém – procházka třeba 90km, samozřejmě rozdělená na etapy, s možností ubytování, … ale v podstatě žádný, třeba 20km okruh, jak to známe od nás. Snad jedinou výjimkou je Lamington NP. A pak Blue Mountains, tam to je asi ještě lepší.


Východní pobřeží je snad nejpopulárnější – všichni, kteří mají jenom pár dní či týdnů vyráží tam. Když to ale člověk srovná s vnitrozemím, tak je tu hrozný stres, spousta lidí, nikdo se nezdraví. Zkrátka a prostě typická Evropa. A hlavně – moc tam toho není. Nahoře je Cairns, skvělé na potápění.


Ještě nad ním je Daintree NP, kde je deštný prales a … to je asi tak všechno. Příroda je v každém případě skvělá.


Pak je to asi 1 000km do Bundabergu, kde je výrobna zdejšího rumu a hlavně tam želvy kladou vejce. To bylo fajn, obojí (přestože jsme želvy neviděli).


Už jenom kousek na Fraser Island – největší písečný ostrov světa. Tak tam bych vyjel ještě. Projížďka čtyřkolkou po písku je úžasná zkušenost, klidně bych tam zůstal týden a procestoval ostrov po těch cestách, kterými se normálně nejezdí (a kde můžete zůstat viset pěkných pár hodin, takže vybavení s sebou). Jinak tam toho moc není, člověk většinu času stráví v nějakém jezeře koupáním, protože po pláži se může jezdit pouze pár hodin denně. Relax to byl ale super.


Pak už jsme v Brisbane, což není vůbec ošklivé město a kolem něj jsou zábavní parky a hlavně Australia ZOO.


Určitě bych ještě jednou navšívil již zmíněný Lamington NP a Bald Rock NP. Bald Rock je prostě úžasný, pro mě osobně větší zážitek než Uluru. Barvy toho kamene (nebo spíš skály) jsou prostě úžasné, jedině škoda, že je to v lese a nedá se to obdivovat v celku jako to Uluru.


Dál na jih je Sydney, které prostě vynechat nejde. Zašel bych do botanické, kouknul se na Operu, vynechal bych Bondi Beach (ale zašel bych na procházku z Bondi Beach na Coogee).


Takřka určitě námořní muzeum v Darling Harbour a pravděpodobně procházka na Manly (Scenic Walk byl prostě kouzelný).


Pak ještě do Power House muzea a China Town, možná na zdejší věž (tu jsme nezvládli), zajet do Blue Mountains a Hunter Valley a hurá dál.


Osobně bych nevynechal Canberru. To město je sice umělé, ale skoro všechno je tam zadarmo a muzea, parlamenty a další atrakce jsou prostě skvělé.


Při cestě jsme vynechali Byron Bay i Surfers Paradise, což můžou být skvělá místa na krásné koupání v moři a serfování, ale to nás moc nebralo. Naopak bych zajel do Sněžných Hor, které by mohly být opravdu hezké.

Tak to byl východ, nebyl špatný, vypadá to, že atrakcí je tam spousta, což je nakonec asi pravda i když nám to při cestě tak nepřipadalo.

Dole je Tasmánie, tam jsme nebyli, což je škoda a zajet bychom tam chtěli. Pak je na jihu Melbourne, což je prostě úžasné město, klidnější a od pohledu starší než Sydney. Centrum je relativně malé, ohraničené turistickou tramvají a tak je jasné, kde hledat místa, na která se podívat.


Zlatokopecké městečko Ballarat je prostě úžasné, naprosto umělé a pořád skvělé. Určitě zopakovat.


A pak zopakovat celou Great Ocean Road, hlavně její začátek (ve směru od Melbourne) a tentokrát bych nevynechal národní parky, které ji lemují.


Podruhé bych přemýšlel co s Kangaroo Islandem. Ostrov byl pěkný, Remarkable Rocks úžasné, ale cena za ferry prostě šílená. Asi bych do něj šel i podruhé.


Pak už hurá do středu kontinentu. Uluru nebylo špatné, ale Kata-Tjuta se mi líbila víc, procházka tam byla úžasná. A cestou tam či zpět bych se stavil v Kings Canyon, zní to lákavě.


Cestou nahoru do Darwinu určitě nevynechat Devil’s Marbles ani termální prameny Mataranka či Litchtfield NP.


Darwin není vůbec špatný, ale zase žádný hit. Vynechal bych podruhé Kakadu NP a pokud bych nevyrážel na západ, ale směrem na východ a měl spoustu času a čtyřkolku, tak bych to vzal po té nejsevernější cestě co tam vede. Prý je naprosto opuštěná, takže to chce mít pořádnou výbavu a hodně času, ale mohlo by to být super.


Když srovnám cestu po východním pobřeží s cestou středem, tak je vidět, že na tom východě jsem na takřka stejné vzdálenosti doporučil víc míst. Ale stejně bych znovu zamířil do středu. Klid, příjemní lidé, všichni se zdraví a co je možná největší rozdíl – ta příroda kolem se neuvěřitelně mění, pořád je na co koukat. Ale vlastně tam nic není, je tam prázdno. Krásné prázdno.

Závěr

Závěr to nemá, vyražte kam chcete, připravte se na ohromné vzdálenosti končící u něčeho malého, ale ve finále přijdete na to, že to cestování bylo stejně super.

Současně se pomalu ale jistě dokopáváme k promítnutí těch nejlepších fotek co máme a nějakému povídání co koho bude zajímat, na což snad někteří z vás pořád ještě čekají. V souvislosti s tím přemýšlíme, kolik vás asi tak může mít zájem a zda to udělat spíš v nějaké restauraci u dobrého jídla a pití nebo pronajmout nějaký sál a promítnout to tam. Máte nějaký tip, kde by se to dalo uskutečnit? Chtěli byste dorazit? Dejte vědět, pomůžete nám tím.

Text: Humpa

Foto: Humpa, Jana


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také