Tentokrát hned dvě zprávy.

Pozdrav z Andaman

Posíláme první zprávu z cesty na Andamanské a Nikobarské ostrovy. Po příletu do zdejšího hlavního města Port Blair, jsme bez problému získali permit, kde jsou vyjmenovány ostrovy, které je povoleno navštívit. Stejně jako při předcházejících expedicích, jsou centrem našeho zájmu Negrité – poslední živí svědkové pravěku. A ti zdejší jsou opravdu ze všech nejmenší a nejčernější :-)

1. západ slunce na pobřeží malého Andamanu.


Naše pátrání začalo na ostrově Little Andaman vzdáleném 120 km od Port Blairu. Na místě jsme však zjistili, že pro cizince je zcela nemožné získat povolení k návštěvě kmene Onge v rezervaci na Dugong Creeku. Přesto se nám podařilo zahlédnout 6 Ongiju v nemocnici v RK Puru. Právě se tam narodil nejmladší příslušník tohoto kmene, který v tuto chvili čítá pouhých 96 osob. Svolení k filmováni a focení jsme však nedostali.

Nikobarci jsou obyvatelé Nikobarských ostrovů. Na Malý Andaman se přestěhovali v r. 1973.


Samotný ostrov je opravdu nádherný a turistikou zcela nezasažený. Pět dní jsme zde strávili poznáváním liduprázdných písčitých pláží, korálových útesů a hlavně života místních lidí. Dříve ostrov o délce asi 50 km patřil jen Ongijum, od šedesátžch let minulého století byl ale otevřen přistěhovalcum. Jsou to Nikobarci a hlavně Indové (Madarasi, Bengálci atd..). Je zde bezpečno, levno a vedro. Teplota moře určitě přes třicet stupňů.

Nyní jsme zpět v Port Blairu, kde je zřejmě jediný (a strašně pomalý) internet. Zítra se chystáme podniknout výpravu po nově vybudované silnici, která prochází územím rezervace kmene Jarawa.

Text a foto: Alena a Dany, Port Blair 22.08.2009

Pozdrav z Andaman 2

Ahoj všichni, jsme zase po několika dnech na netu… Čtyři dny teď byly deštivé – období monzumů ještě neskončilo. Průtrže mračen střídaly vytrvalou monotónost drobného deště. Nic většího se nedalo podnikat. Přesto jsme absolvovali první jízdu po silnici Andaman Trunk Road, která protíná území rezervace Jarawu. Kmen Jarawa byl až do roku 1998 k pristěhovalcům nepřátelský. Cesta (vede napříč celým Velkým Andamanem) byla budována od roku 1973 bez jejich souhlasu a již dříve jsme četli zprávy, jak se dodnes stává, že bojovní Jarawové po projíždějících autech střílí z luku a hazí kameny. Že cesta probíha za přísných bezpečnostních opatření za ozbrojeneho doprovodu.

U řek nápisy beware of crocodile jsou časté, ale krokodýli jsou to hodní.


Nic takového se ale nekonalo. Opravdu jsme nahaté Jarawi viděli, ale z našeho jedoucího autobusu je nešlo vyfotit ani filmovat. Navíc je jakýkoliv kontakt s nimi přísně zakázán na což dohlíží policisté. Jarawové jsou známí tím, ze milují červenou barvu. Pro setkáni s nimi máme připraveny dárky, ale tentokrát zůstaly nevyužity.

Ale naštěstí i za deště je v okolí Port Blairu co dělat. Vystoupili jsme na nejvyšší kopec Jižního ostrova Mt.Harriet, navštívili ostrov Ross se zarustajícími rozvalinami britského osídlení. Dnes to vypadá s počasím již lépe. Zítra máme v plánu podruhé podniknout cestu po ATR, tentokrát malým autem.

Text a foto: Alena a Dany, Port Blair 25.8.2009

Web cestovatelů – HORIZONT


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také