Kajakování na Dagali

Kajakování na Dagali

Ke konci července jsme se vypravili na Dagali. Po příjezdu nás čekalo milé přijetí na Williamově raftové základně a ještě ten samý večer jsme se rozpádlovali na „Five Holes“.  V širokém okolí Dagali nebyla žádná jiná možnost pádlování, proto jsme u Williama pár dnů zůstali. Ani v těchto několika dnech jsme ale bez raftování nevydrželi.

Co by Pepák pro pobavení ostatních neudělal ;-)

Co by Pepák pro pobavení ostatních neudělal ;-)

Né, že bychom osedlali rovnou čluny místních společností, ale neubránili jsme se pokušení dělat aspoň safetykajak. V jedné jízdě přes peřej „Angel’s pathway“ si Pepák, snad pro pobavení jitrnic, dokonce i zaplaval. Jak je vidět na fotce, tak krysa diváky dost pobavila. Smál jsem se i já s Cyrilem, to jsme ještě nevěděli, že za 14 dní si oba vylovíme každý jednu krysu z Finny.

Záchranný člun ze zaoceánské lodě

Záchranný člun ze zaoceánské lodě

Předposlední večer na Dagali William odněkud přitáhl záchranný člun ze zaoceánské lodě. Snažili jsme se ho přesvědčit, že je to ideální plavidlo do peřejí. Nebyl ale stejného názoru, tak z jízdy velkokapacitního raftu se střechou nic nebylo :-D

Výlet k chatě Rondvassbu v Rondane parku

Výlet k chatě Rondvassbu v Rondane parku

Náš další výlet jsme naplánovali do národního parku Rondane. Ve skrytu duše (a trochu naivně) doufáme, že na řece Store Ula bude stále dostatek vody a my konečně zdoláme legendární vodopády, dokonce i předpověď hlásí slunečno. Po příjezdu jsme ale shledali, že v korytě je o vodu nouze. Dochází na plán B. Nazouváme pohorky a vydáváme se k chatě Rondvassbu. Návrat oklikou přes Peer Gynthytte se nám poněkud protáhl. Příště už budeme časovým údajům na ukazatelích věřit.

Maják Kråkernes na ostrově Vågsøy

Maják Kråkernes na ostrově Vågsøy

Náš poslední výlet vedl do námi dosud neprobádaných končin. Vyrazili jsme západním směrem s tím, že se podíváme k moři. Za cíl byl vybrán ostrov Vågsøy.  Lákal nás jeho nejzápadnější výběžek, na němž je maják Kråkernes. Já si na cestu naprosto zištně přibalil rybářskou výbavu.

Houba Kannesteinen

Houba Kannesteinen

Po příjezdu k majáku jsme zapomněli na útrapy dlouhé cesty. Na západ od nás jen hučelo moře a na stráni nad námi se tyčí maják jako z filmu. Pokračujeme k další pozoruhodnosti ostrova a to k pobřežní skále Kannesteinen. Po tisíce let mořem bičované skalisko bylo vymodelováno do tvaru jakési houby. Můžete si na „houbu“ klidně sáhnout nebo i vylézt. Že byste ji poškodili nehrozí, je totiž z pravé norské žuly.

Moje první ryba!

Moje první ryba!

V městečku Måløy je třeba doplnit zásoby a zatímco ostatní míří do obchodu, já vytahuji za jejich uštěpačných pohledů rybářskou výbavu. Ten den je to již podruhé a první pokus u mola za městem byl neúspěšný.

Rybářské štěstí zkouším přímo ve městě u přístavního mola. Jen co partička zmizela v obchodě, já nahodil. V tu ránu jsem měl na háčku rybu. Moje první ryba! Protože ryba splňovala velikostní limit, putovala na náš gril.

Ledovec Jostedalsbreen a výlet ke splazu Brattebakbreen.

Ledovec Jostedalsbreen a výlet ke splazu Brattebakbreen.

Cestou zpět jsme ještě odbočili k ledovci Jostedalsbreen. V plánu byl dopolední výlet k jednomu jeho splazu pojmenovaném Brattebakbreen.

Raftováníčko

Raftováníčko

Po návratu na Randsverk nás čekalo opět raftováníčko na Sjoe. Voda v řece bohužel stále nemilosrdně klesala. Sice vodní síla slábla, ale neoprény jsme statečně i s našima jitrničkama dokázali vykoupat pokaždý.

Zatáhnout za flipku a je to :-D

Zatáhnout za flipku a je to :-D

Při jedné jízdě to vypadalo, že už se se mi nepodaří raft otočit. Pomohla mi malá, přibližně 2 m dlouhá finta – flipšňůra. To bylo aby nebyla koupel!!

Redbull nás tahá z únavy

Po každém raftovacím dnu je třeba vybalit a pověsit mokré neopreny a ostatní věci. Protože guidovské desatero jasně říká, že „Guid se nikdy nenudí“ tak i při takové rutině jako je vybalování bývala prdel …někdy i dvě.

Prdele!?

6 týdnů v Norsku opět uteklo jako voda. Zbývalo vyfouknout rafty, složit Hannah stany a ostatní věci do transportního stavu a vše nacpat do auta. Čekal nás závěrečný přesun všeho materiálu a personálu základny do Čech.

Na trajektu z Göteborgu

Teprve když stojím na zádi trajektu, pozoruji brázdu za lodí a Göteborg se postupně zmenšuje v dáli je mi jasné, že další úžasné léto v Norsku je definitivně pryč.

V duchu si promítám co jsme letos zažili a přemýšlím, kdy mě zas osud zanese do země trollů, vikingů a obrovských borůvek. Doufám, že brzy!!

Odjezd z Göteborgu

Plánujete příští rok cestu do Norska? Stavte se za námi raftovat na Sjoe! Více info o raftování na Sjoe na www.smarttravel.cz. Případně mrkněte na filmek Práce snů, který jsme o této raftové základně natočili.

foto: Břeh, Dagi, William


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , , , , ,