No a tak si sedíme v klídku v našich Hannah hangárech, když nás najednou vyruší telefon od kamaráda Porňase operujícího toho času shodou okolností nedaleko nás. „Co děláte volové, za chvíli se jede rafťáckej závod guidů a potřebuju doplnit posádku“. Na otázku kolik jich je odpovídá: „jen já“.

OK, dochází nám, že budeme muset použít náš, oproti norským raftům trochu těžší, však o to průbojnější Pulsar. V mžiku je naloženo a za půl hodiny se potkáváme s Porňasem, společně popíjíme předzávodní RedBull a okukujeme konkurenci. Malou vadou na kráse by se mohl zdát poněkud větší počet guidů na posádku než máme my a jejich jistá sehranost. Náš tým spolu pojede poprvé a zřejmě i naposled.

Bim, bác, hromadný start od Harlaug Bru a už valíme dolů. Závodní pole se dělí na ty, jež pochopili startovní pravidla správně (jsou vpředu) a na ty, jež je díky své brilantní angličtině pochopili úplně blbě (nejsou vpředu). Nicméně i druhá skupina se díky houževnatosti probojovává postupně kupředu a na konci je z toho pro nás sedmý flek. Na vavříny to úplně není, ale jsme spokojení, užili jsme si to. A jdeme celou záležitost prokonzultovat na proslulou Pimp´n´Ho party. Jazykové bariéry opadávají a konzultujeme do brzkých ranních hodin ;-)

Po procitnutí se psychicky i fyzicky připravujeme na náročnější team race na úseku řeky Sjoa “Asengjuvet“, zcela originálně přezdívaném Grand Canyon. Jedinou podmínkou účasti je počet minimálně tří kajakářů a férové chování. Hromadný start opět z vody a už se řítíme do peřejí s obtížností WW III – IV.

Store Ula Extreme race - Lenka boovičková na slajdech

Store Ula Extreme race - Lenka Borovičková na slajdech (foceno Nikonem D600)

Úsek měřící 14 km dáváme za 20minut, po vystoupení z lodi přesně podle pravidel odhazujeme kajaky a dobíháme 300 metrů po vlastních. Píšu sice po vlastních, ale lze na toto téma diskutovat. Vlastní nohy by měl člověk ovládat. To co nám visí od zadku dolů dělá všechno jen ne poslouchá.. Nohy se pletou, plíce hrozí roztržením a oči vidí fialovo růžové skvrny. Po protnutí pomyslné cílové pásky se svorně kácíme do prachu a pět minut vydýcháváme… Nicméně jsme si vedle hvězd jako trojnásobný mistr světa v extrémním pádlování Sam Sutton vyjeli páté místo a jsme spokojeni. Hromadný start téměř 40ti kajakářů, kteří se řekou ženou co jim síly stačí má něco do sebe.

Závěrečný skok za slajdy na Store Ule a cíl

Závěrečný skok za slajdy na Store Ule a cíl (Foceno Nikonem D600)

Tím končí „volnější“ závody a přitvrzuje se.. Další den je na řadě sprint na řece Store Ula v národním parku Rondane. Celý sprint je situovaný do oblasti parádních slidů končících pětimetrovým dropem.

Ještě jeden závěrečný skok

Ještě jeden závěrečný skok (Foceno Nikonem D600)

Slunce pálí o stošest, voda stříká a plejáda závodníků a především závodnic obohacují již tak atraktivní výhled :-) Z naší raftařské bandy i tady máme své želízko v ohni.. Tomáš obětoval 300NOK za startovné a už tvrdě piluje nájezd svojí ideální lajny. Nakonec končí na 16tém místě, 40 setin za finálovou patnáctkou. Další den všichni postupují do Boater crossu na peřeji Amot na Sjoe.

Jamie Sutton šampionem Sweet Rumble 2013! Na úvodní fotce je Lucka Šedivá při finálové jízdě

Jamie Sutton šampionem Sweet Rumble 2013! Na úvodní fotce je Lucka Šedivá při finálové jízdě (foceno Nikonem D600)

Poslední, finálový den… Amot není úplně zadarmo a i zkušení borci v rozjížďkách dělají chyby a nejeden z nich utopí své naděje na postup již při první rozjížďce. Fyzicky velice náročný závod, obzvláště pro ty, kteří postupují až do finále (vynášení lodí zpět na start je hodně únavné). Nakonec finálovou jízdu ovládnou bratři Suttonové a v kategorii holčiček vítězí naše Lucka Šedivá.

Tím se celý Sjoa river festival chýlí ke konci, již jen vyhlásit vítěze, naposledy pořádně zapařit a rozutéct se do všech koutů světa :-)

Fotogalerii ze závodu na Store Ule najdete zde. A kompletní výsledky a informace o festivalu na www.sjoariverfestival.cz

V Norsku jsme letos od 29.6. do 18.8. a to díky české cestovní kanceláři SMARTtravel, pro kterou tu pracujeme na české raftové základně na řece Sjoa.

Krom zmíněných v článku (Hannah a RedBull) se na závěr sluší poděkovat ještě firmě 3F Vision, která nás vybavila slunečními brýlemi (asi tušili, že letos bude slunce svítit opravdu téměř pořád) a firmě Caterpillar za odolný smartphone B15, který zvládá dvě simkarty zároveň a tudíž ho používáme i jako firemní s místní norskou simkartou – denně na vodě. Jeho recenzi a naše názory a zkušenosti s Cat B15 sepíšeme a zveřejníme také. A také firmě Drift, za parádní odolnou helmovou kameru Drift HD Ghost.

Foto: Rodeista (Foto-Tom)


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , ,