Místo, kde podle norských bájí a pověstí je možno propadnout do země plné soudruhů bušících srpy a kladivy na bránu demokracie.

Již mnohokrát jsme měli opravdu blízko k tomu se o pravdivosti téhle pověsti přesvědčit na vlastní kůži, vždy jsme ale vyvázli. Nejslibnější pokus proběhl asi před dvěma lety, kdy jsme však s kamarádem Offrouďákem na poslední chvíli zvolili příznivější alternativu a dali tak alespoň vzniknout sedmému raftovacímu povelu (bystrý čtenář si domyslí o jaký povel asi mohlo jít).

Ovšem ani tato situace se nevyrovná tomu, co si pro nás připravil „Šroll“ (slovní spojení výrazů „Šua“ a troll – óóó, jak jen je ten náš jazyk bohatý :-) )

Cesta na sever III.

Cesta na sever III.

Horkej letní den, před bouřkou.. A údolí halí temnej mrak.. Místo Vendy však vyjíždí skupina krásně modrých raftů. Toť se ví, vyjíždí s velkou opatrností, protože do maximálního hraničního stavu, kdy se řeka pro komerční rafting zavírá, chybí pár cm.

Naše bystré jitrnice brzy zpozorovaly, že přítomnost „sejfty“ kajaku a navíc ještě „órboutu“ (pro nezasvěcené: bezpečnostní raft s vesly) není tak úplně standartní a tato skutečnost z nich udělala lidi dočasně nedoslýchavé. Jedině tak si lze vysvětlit, že na povel „fórwrd“ kolektivně provedou „bekpedl“ a na povel „get daun“ vyskakují z raftu do vody.

Inu gajd musí být trpělivý a tolerantní (a hlavně mít u huby megafon) :-) Ale i přes tyto skutečnosti je celá plavba prakticky bezproblémová. Sebedůvěra začíná stoupat, soustředěnost opadat. Ostatně proč ne, blíží se poslední velká peřej, která v sobě skrývá „jen“ dva kraválce (další slovní spojení dvou zdánlivě nesouvisejících komodit) a končí výše zmiňovanou „Čajna hol“.

Cesta na sever III.

Cesta na sever III.

Dialog: (volně přeložen do češtiny)
Guid: A nyní nás čeká poslední peřej končící obrovským válcem zvaným „Čajna hol“
Jitrnice: Super
Guid: Kdybychom plavali, tak se prosím nedržte raftu a plavte na pravou stranu do vracáku
Jitrnice: My budeme plavat?
Guid: Nebudeme, ale co kdyby. Všechno jasné? Bojíte se? Jste připraveni?
Jitrnice: yes, no, OK

Obligátní „háááj fááájf“ a raft začíná nabírat rychlost. Objíždíme první válec přes několik obrovských vln. Zatím jde všechno jak po másle. Před námi se tyčí k nebesům další masa bílé vody.

„To projedeme, bude sranda“ křičí levá přední část výkonné jednotky. „Ól rajt, zákazník platí, zákazník poroučí“. Lehce nasměruju raft a povelem „hárd fórwrd“ dávám impulz k projetí balíku vody, mírně se velikostí podobajícímu autobusu kamaráda Zajíce.

To co se událo poté by mohl velice pěkně vyjádřit krátký telegram – Rychlost velka, STOP. Uplne k nicemu, STOP. Srotovacka jako pes, STOP.Sezvejkany jak Hubba Bubba, STOP. Ritime se do Ciny, STOP. Bude sranda, STOP.

Levá přední část výkonné jednotky si již nemyslí, že to je taková sranda, ale pořád se usmívá a spořádaně se, spolu s ostatními drží raftu a čeká co bude dál.

„Nic se neděje, jen se nejspíš podíváte do Číny“ řekne gajd a mocně se odrazí od raftu se smělým plánem „Čajna hol“ obeplavat a pod ní poskytnout účinnější záchranu. Plán smělý, leč naprosto stupidní.

Cesta na sever III.

Cesta na sever III.

A tak zatímco „gajd“ plave jak o život, ostatní ze břehu i z vody pobaveně sledují skupinku jitrnic poskakujících v olbřímím válci, zoufale se držící obvodového lana raftu. Do Číny se jim evidentně nechce. Škodolibá fotografka, normálně líná jak cukrářův pes, mačká zběsile spoušť a evidentně si to užívá. A do toho všeho „gajd“ stále plave jako o život. :-)

Cesta na sever III.

Cesta na sever III.

No, nebudu to prodlužovat.. Plán se nakonec podařilo uskutečnit, ikdyž s časovým skluzem poněkud větším než bylo předpokládáno. Raft je otočen zpět, všechny pohonné jednotky včetně levé přední, která už se ani neusmívá, naloženy a jede se dál. Pravda, bez dvou ztracených pádel a s kyslíkovým dluhem snad všech členů posádky, to není to pravé, ale alespoň je to opravdu „extreme“ rafting.

Ano přátelé, je to tak. I „gajd“ je jen člověk dělající chyby. Naštěstí pro tentokrát je chyba vykoupena pouze lehkým rýpáním z řad spolupracovníků a balíkem 30ti piv.

A tak, zatím co já sepisuju tento příběh pro pobavení lidí známých i neznámých, moji kamarádi rafťáci do sebe jak o život lámou litry zlatavého moku z mé spíže. Snad mi taky jedno dají ;-)

Víc fotek najdete tu.

Foto: Jacquie


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , ,