A tak tady je nějakej textík a fotky o tom, jaký to vlastně bylo. Krátce a jednoduše – veliký a super!


Řeka Tysselva padá několika obrovskými vodopády a slajdy do fjordu Bolstadfjorden, nedaleko města Voss na jihozápadě Norska. Slajd a sjetý úsek je ohraničen dalšími absolutně nesjízdnými vodopády. Kajakáři a raft guidi Matěj Holub, Vláďa „Břeh“ Fořt a Tomáš Mähring se stali prvními Čechy, kteří tento slajd sjeli.


„K řece jsme zajeli v podstatě náhodou, při návratu z města Bergen. Když jsme ale viděli ohromné prudké slajdy s ideálním vodním stavem, všichni tři jsme věděli, že to chceme dát“, říká Tomáš Mähring. „Samozřejmě ale ještě před sjezdem jsme řeku a celý úsek prohlédli, rovnou dvakrát, jednou večer a znova pak ještě dopoledne před sjezdem, naplánovali jsme přesně každý pohyb, případnou záchranu i místa, odkud budeme fotit“, upřesňuje Vláďa Fořt, mezi vodáky známý jako Břeh.


Podle místních obyvatel voda v této řece bývá obvykle pětkrát nižší, tento vodní stav není vůbec obvyklý. Byly dvě možnosti  jak nasednout pod nesjízdným vodopádem, buď slanit spolu s kajaky z vrchu od silnice, nebo naopak vylézt zespoda od konce slajdu nahoru. Kluci nakonec zvolili druhou variantu, protože při lezení zespoda mohli dole naplánovat focení a mohli si celý úsek ještě jednou pořádně prohlédnout.


První jel Matěj, Vláďa fotil a jistil nahoře u válce v nájezdu a Tomáš čekal, jistil a fotil dole. Válec nahoře Matěj najel podle plánu zleva, trochu ho přesadil na střed a už se řítil dolů. Tříštící se voda o skalní plotnu zhruba ve třetině ho vymrštila do vzduchu a kus i s kajakem letěl. Dopad ustál skvěle a svíštěl dál po slajdu dolů, pouze jízdu korigoval pádlem a hlídal, aby jel rovně. Jízda rovně dolů je v podstatě nutností, přetočení lodě na bok by znamenalo okamžité převržení.


Po dojetí dolů Matěj plný dojmů a adrenalinu řekl: „Že pojedu rychle jsem věděl, ale že až takhle jsem teda nečekal. Už síla proudu nahoře v nájezdu je větší, než se zdá.“ Druhý jel Vláďa, ten najel válec v nájezdu zprava, polet ve třetině si dal také a také dojel v pořádku, vysmátý a nadšený dolů. Poslední jel Tom, ten najel válec stejně jako Matěj zleva, dokonce se mu podařilo udržet se v levé části slajdu a vyhnul se tak kamenné plotně, která Břeha i Matěje vymrštila do vzduchu. Také dojel dolů bez problémů a už si jen užíval pocity, které jsou těžko popsatelné.„Celou atmosféru sjezdu a naše pocity ještě umocnilo to, že večer před sjezdem jsme byli pozvaní na párty u místňáků, kteří se jmenují Tyssenovi. Celé místo a hlavně řeka je pojmenováná právě po jejich rodu“, upřesňuje Tomáš už u auta, „však také celá rodina Tyssenů se přišla podívat, jak jedeme „tu šílenou část jejich řeky“. I jejich podpora ze břehu nám moc pomohla, nemohli jsme si dovolit tyhle hodné a milé lidi zklamat neúspěchem“.

Ze sjezdu Tysselvy chystáme také pár dalších článků pro časopisy a jiné weby. V případě zájmu o cokoli, nás neváhejte kontaktovat.


Děkujeme CK Smart travel za možnost v Norsku pracovat, dále pak firmám Železný za plastové kajaky a firmě Boatpark za oblečení na vodu, firmě Hannah za outdoorové oblečení a stany, firmě Sportkamery.cz za speciální kamery na helmu a firmě RedBull za křídla sbalená na cesty v plechovkách.

Text a foto: H2Omaniaks production

Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také