Ve videu vás čeká kromě pádlování na Fox River také návštěva Pancake rocks a uhelného dolu Denniston.

Nový Zéland očima kajakářů 7. – Westcoast, Hokitika a Fox river - movie (6min 37s) Made by H2Omaniaks production
(kamera: Rodeista, Břeh, Humpa; střih: Rodeista, namluvený komentář: Humpa)

Čtrnáct dní po našem pádlování na Fox river, z deníčku kamarádky Markéty (my touto dobou jsme na cestě do Hokitiky z východního pobřeží..)

Ráno vstávačka v 8, jedeme na pumpu vyčistit si zuby a zjistit do info centra, jak to vypadá s naším zarezervovaným vrtulníkem v tomhle počasí „že bys psa nevyhnal“. Sdělují nám, že odlet byl odložen na 12hod. Je něco před 9, dáváme teda vydatnou snídani a zamíříme k jezeru Matheson.

Je to krásný jezero, kolem kterého jsou hory s ledovci Fox a Franz Josef a nádherně se v jezeře odráží jako v zrcadle. Dáváme prochajdu, fotíme, přestalo pršet a vysvitlo sluníčko. Ale nad naším ledovcem se pořád ještě vznášej mraky. Uvidíme.. ve 12 nám v centru sdělují, ať ještě počkáme do 3 nebo v půl 4 je náhradní program 3-4hodinova tůra na ledovec ze zdola.Totiž výlet vrtulníkem zahrnuje let, výklop na ledovci a několikahodinovou prochajdu po ledovci s průvodcem. Jenže.. už máme domluvenej spich s klukama vodákama v Hokitice, což je na 4hoďky jízdy odsud. Usmlouváme nakonec kancelář na individualní tůru, fasujeme precizního průvodce a v 1 vyrážíme ještě s jedním klukem směr ledovec Fox.

Průvodce nám navléknul speciální kožený boty, rozdal rukavice, mačky a vypráví a vypráví. O kamenech, o stáří ledovce, o modrých jezírkách, proč jsou modrý a hluboký 4 metry, o pohybu a složení ledovce, o deštném pralese kolem, o teplotě a klimatických změnách.. no, hltáme jeho každý slovo a užíváme si, že jdeme jen 3 a on.

Normálně je skupina o 15ti lidech a člověk si to podle mě tak neužije. Náš průvodce prožil celý život na horách a dělá 36let u záchranný horský služby. Vypráví i o nerozvážnostech, co jsou lidi schopný vymyslet, o smrtelných úrazech.. míjíme ledovcovou jeskyni, ze který se valí ledovcová řeka, pozorujeme ledový útvary, led je pohybem porůznu pokroucenej a popraskanej, prochazíme se po ledovci, je to fakt supr zážitek.Po třech hoďkách sestupujeme dolů a brodíme se řekou. Jak si tak jdeme, slyším takový divný rány a praskání, přemýšlím co to tak může být. Asi že ledovec pracuje, jen je mi divný, že cestou tam jsem to neslyšela. Najednou se průvodce otáčí, vytřeštěný oči a říká „koukej, koukej!!“ Ještě vezme Zdenku za rameno a otáčí jí taky.. všichni zíráme směrem k ledovcový jeskyni.

Z jejího stropu padají neuvěřitelně ohromný kusy ledu. Je jich čím dál víc, až najednou padá celej strop, za nim se řítí i kus ledovcovýho jazyku. Řeka, co vytejkala ven, mizí a je ticho.. lidi, co byli v okolí jeskyně, jdou blíž zkoumat kry a fotit se. Průvodce nám jen ukáže na kopec opodál se slovy „Vylezete na něj, za chvilku se tudy povalí řeka!..“ a jde rychle upozornit lidi ať zdrhají pryč. Jenže jsme fakt strašně daleko. jen tak si přemýšlím, jestli náhodou nemám jít s nim a případně resuscitovat mrtvoly..

Bezmocně koukáme, jak lidi skáčou po šutrech pořád blíž, najednou jedni začnou utíkat, docvakne to i ostatním a už prchaj. Přes ledovou hráz se převalí voda a už to jede. Masa se valí, vláčí kusance ledu, je to hukot. Lidi docela rychle zdrhaj, náš průvodce je naviguje taky na protější kopec. Pár postaviček nesmyslně stojí a fotí s vodou po kolena. Tají se nám hrůzou dech, jestli je to smete nebo ne.

Nechápu, ale nakonec se fakt nikomu nic nestalo.. čekáme na průvodce až se k nám vrátí, pozorujeme ten živel a klepou se nám z toho nohy. Všechno je v pohodě, nikdo nemluví. V kanceláři vracíme vybavení, děkujeme a mlčky si to kmasíme směr Hokitika, s plánem dát si po dojezdu pořádnýho panáka. Dorážíme v 9 večer, čekaj na nás kluci a plnej talíř bramboráků. MŇAM!!! Dáváme sprchu, otvíráme whisku, dlabem bramboráky a vyprávíme a smějem se až do 4 do rána..!! =o) …Markétě patří naše velké díky, za svolení použít její text. A co se to tam vlastně stalo? Jak se jeskyně začala řítit, přehradila tím řeku. A když se jeskyně naplnila, voda přetekla, hráz praskla a všechno se vyvalilo ven… Jsem rád, že jsme tam pádlovali čtrnáct dní před tím a ne až teď s holkama…

(Fox river je kajakáři běžně ježděný terén, zapsaný i ve vodáckých průvodcích a kilometrážích)

Text: deníček Markéta, zbytek H2Omaniaks
Foto: H2Omaniaks

A prosba na závěr – pokud máte někdo nějakou kapelu (v podstatě jakýkoli styl) případně někoho známého v nějaké hudební skupině, byli bychom rádi za možnost poslechnout si ukázku tvorby a případně hudbu používat k našim videím. Zato můžeme nabídnout prostor v rubrice “podporujeme”, prezentování akcí a koncertů a samozřejmě prezentování použité hudby vždy v daném videu. Tak jako tam nyní můžete vidět Flattus a JET8.


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také