Tato čísla jsou rekordem jak v počtu přihlášených filmů, tak v počtu zúčastněných zemí. Dalším rekordem je počet měst, kde se festival uskuteční. Diváci se nejen na filmy, ale i bohatý doprovodný program mohou těšit ve 25 městech České republiky v termínu 7. října – 4. prosince 2010.

„Poprvé ve své osmileté historii bude festival pořádán na tolika místech“, konstatuje ředitel festival Jiří Kráčalík, „a celkem vlastně proběhne na 36 místech.“, dodává. Novými místy, kde festival proběhne je Zlín, Havířov, Litomyšl, Kralupy n.Vlt., Dobřany, Malá skála a Pec pod Sněžkou. Festival tak získal nejvýše položené místo konání, a to v Krkonoších na chatě Luční bouda.

Český prvosjezd Brahmaputry na MFOF

Foto z filmu o českém prvosjezdu Brahmaputry na MFOF

Taktéž došlý počet přihlášených filmů prolomil hranici z předloňského roku, kdy přišlo 120 filmů. Festivalu se tak zúčastní filmaři z 21 států světa, z nichž i spousta exotických, jakými je Indie, Kolumbie, Indonésie, Japonsko nebo Brazílie. Největší počet filmů však samozřejmě festival přijal od českých filmařů, velké zastoupení mají také filmy z Německa, Slovenska, Polska, USA, Kanady nebo Itálie. Filmy v těchto chvílích hodnotí porota a snímky, které nejsou na úrovni vyřazuje. Novým členem poroty letošního ročníku se stal režisér Karel Janák (Snowboarďaci) a po roční odmlce moderátorka Studia 6 na ČT 24 Jolka Krásná. Porota bude letos rozdělovat ceny opět ve čtyřech kategoriích (adrenalinový sport, hory, voda a cestopis) a navíc udělí nově cenu za amatérský film a cenu za mimořádný přínos v oblasti outdoorového filmu, sportu a aktivit. Vítězní filmaři obdrží ceny v celkové hodnotě půl milionu korun.

Soutěžní filmy budou doplněny také nesoutěžními snímky, které pořadatelům poskytl Krátký film. Tyto historické dokumenty se věnují expedičnímu lezení, vodnímu slalomu a také filmovému portrétu českého fotografa a horolezce, který tragicky zemřel před 40 lety v Peru, Vilému Heckelovi. Diváci se tedy mohou těšit na úchvatné filmy z různého období, mnoha světových oblastí a širokého záběru outdoorovéch sportů.

Foto z filmu Red Bull Nordic - Boží dar

Foto z filmu Red Bull Nordic - Boží dar

Oficiální zahájení festivalu proběhne 15. října v Ostravě a zakončení opět v Praze, ale nově v kině Lucerna 4. prosince, kde bude mít přístup také široká veřejnost. Oba dva slavnostní večery moderuje Pavel Anděl a bude se jich účastnit mnoho hostů sportovního a kulturního světa.

Nejen slavnostní ceremoniály jistě zpestří dění ve festivalu, ale také chystaný doprovodný program. Vedle filmových projekcí, kterých je naplánováno asi 200, proběhnou besedy významných osobností z outdoorového a cestovatelského světa. Za upozornění stojí beseda letošního čestného hosta spisovatele, cestovatele, náčelníka indiánského kmene dr. Miloslava Stingla, který v letošním roce oslaví osmdesáté narozeniny. Dalšími významnými osobnostmi, se kterými se mohou diváci v rámci festivalu setkat budou Pavel Bém, Václav Sůra, Libor Uher, Leopold Sulovský, Robin Kaleta a další. Festival také bude doplňovat řada fotografických výstav včetně fotosoutěže, která proběhne ve Zlíně či setkání s protagonisty festivalu v Ostravě.

MFOF 2010 plakát

MFOF 2010 plakát

Festival budete moci zaznamenat také z médií. V letošním roce bude opět pokračovat 8. dílný pořad o festivalu a outdooru s názvem Minuty dobrodružství na programu České televize ČT 4, který bude probíhat v průběhu festivalu. Také je potvrzeno vysílání dvouhodinového pořadu o festivalu a outdooru na programu ČT2 s názvem pořadu – Večer na téma – outdoorové sporty a filmy. Premiéra pořadu bude 21. listopadu.

Hlavními mediálními partnery se v letošním roce opět stala Česká televize – ČT 4, Český rozhlas a outdoorový internetový portál Horydoly.cz A hlavními partnery se stala společnost HUDY, která je největší sítí outdoorových prodejen vČeské a Slovenské republice s tradicí, která se vyvíjí od roku 1990 a a sportovní značka LOAP, tradiční výrobce sportovního oblečení a vybavení pro volný čas a pobyt v přírode.

Záštitu nad festivalem převzalo ministerstvo kultury České republiky, hejtman Moravskoslezského kraje, statutární město Ostrava, primátorka statutárního města Zlín, hejtman Zlínského kraje.

V letošním roce převzala organizaci festivalu nově vzniklá ostravská distribuční společnost OUTDOOR FILMS s.r.o., které mimo festivalu začíná distribuovat outdoorové filmy do kin České republiky. Prvním filmovým pásmem, které z její produkce přijde do kin, budou dobrodružné dokumentární filmy slovenského režiséra Pavla Barabáša z K2 studia, Carstensz – sedmá hora, Na kolech přes Himaláje a Bhútán – hledání štěstí. Premiéra bude 15. září 2010.

Informace: www.outdoorfilms.cz

Kontakt pro média: Eva Bílková, tel. 596620500, 739466016, info zavináč mfof.cz, info zavináč outdoorfilms.cz

Akce patří do rubriky podporujeme.


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také