Trať je tvořena okruhem dlouhým 3,3 km v okolí harrachovské biatlonové střelnice, kde je také start i cíl. Která z dvojic ujede nejvíc kol, během zmiňovaných 12 hodin, vyhrává.

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: Předstartovní foto.

Nojo, ale ono to neni jen tak kroužit 12 hodin na stadionu a nepadnout u toho. Naštěstí bylo možno doplňovat iontové nápoje během závodu, případně si mohl jeden z dvojice, který právě neběžel, odskočit na lehké jídlo. V prostotu startu a cíle bylo servisní místo. Ovšem každý se o své lyže musel starat sám. Služby servismana pravidla závodu výslovně zakazují.

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: Byl odstartován boj o Stříbrnou Vojtěchovskou lyži.

V hlavním závodu byly vypsány vedlejší kategorie a to:
Nestor – pro nejlépe umístěnou nejstarší dvojici (omezení – dvojice musí mít v den závodu  minimálně 90 let).
Tučňák – pro nejtěžší dvojici (vážení po závodě)
Harmony – cena pro nejlépe umístěný manželský pár
Junior – cena pro nejlépe umístěnou dětskou dvojici (dvojice může mít v den startu dohromady maximálně 28 let)

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: V průběhu závodu

Závod byl odstartován 9:35h. Jako první se na trať vydaly, jak praví pravidla, ženy. Taktiku si každá z dvojic zvolila dle svých možností, ovšem ženy musely absolvovat minimálně třetinu ujetých kol. Každému závodníkovy se pečlivě zapisoval počet kol a čas ujetého kola.

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: Pečlivý zapisovatel

Tento závod je krom neobvyklé délky také unikátní i tím, že se nejezdí o medaile, ale o putovní ceny. Ty každý rok mění své majitele.

Protože se jednalo o jubilejní 25. ročník byl pro letošek také zařazen zvláštní vložený závod “Sláva čtvrtstoletí” v kategoriích: Sólo muži a ženy, dvojice smíšené a juniorské. Na rozdíl od hlavního závodu je tento “jen” 4 hodinový.

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: Chvála čtvrtstoletí startuje

Po celý den bylo možno na trati potkávat závodníky, kteří srdnatě bojovaly s každým metrem. Letos bylo velké umění nepromazat. Snad na každých 20 metrech se měnily sněhové podmínky.

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010:  Padla tma, konec závodu bude až ve 21:35h.

Atmosféra v depu byla veselá a čím víc se blížila noc, diváci i závodníci byli stále uvolněnější. Aby ne, k dispozici tu byl sud piva a komu už lezla zima za nehty mohl si dát svařák.

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: V depu vládne dobrá nálada.

S Martinem, se kterým jsem jel vložený závod “Chvála čtvrtstoletí” jsme se shodli, že nám 4 hodiny sólo usilovného běžkování docela stačilo. Bujarý pozávodní večírek ke každé obdobné akci neodmyslitelně patří. Ani zde nechyběl.

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: Příprava na velké finále.

Když jsme odjížděli, hlavní organizátor závodu Hynek Adámek se s námi rozloučil slovy: “Doufám, že příští rok s váma můžu počítám na dvanáctku.” Odpověď zněla: Jasně!

Harrachov - Vojtěchovská lyže 2010: Závěrečný sprint.