Vítězný tým získá putovní vázu, musí si ji ovšem nejdřiv najít kdesi schovanou. Týmu Úterní hosté chyběl jeden člen, tak mě oslovili. Já neváhal ani vteřinu a hned kývl na účast. V našem týmu složeném ze Živy, Ivy, Toma a mě bylo (podle holek) hned všechno jasný. Cestou do Orlických hor padla legendární věta: „Zatím co my (holky) budeme luštit, tak vy (kluci) můžete obíhat vzdálené kontroly„. Tímto byla naše skupinka rozdělena na chytrý …no a ty silný.

LaVIna 2011 - Během snídaně jsme dostali první šifru. Luštili jsme ji pomocí dobře viditelných kelímků.

LaVIna 2011 - Během snídaně jsme dostali první šifru. Luštili jsme ji pomocí dobře viditelných kelímků.

Ráno v den D na horské chatě Šajtava nám organizátoři ještě během snídaně rozdali první šifru. Z hlav se nám kouřilo, ale řešení nikde. Když uteklo 30 minut od okamžiku, kdy odběhl poslední tým a my v jídelně seděli už samotní, začaly se v týmu objevovat hlasy, že mají být všichni přeřazeni do kategorie silných. Pak padla spásná myšlenka: trhnout záchrannou obálku. Ke každému kontrolnímu bodu dostal každý tým obálku se správným řešením pro případ neúspěšného luštění. To nám to pěkně začíná, ještě jsme ani nenazuli lyže a už máme půl hodiny sekeru na ostatní.

LaVIna 2011 - Chi, panáčkové mají černý brejle, asi aby je na lodi neboleli

LaVIna 2011 - Chi, panáčkové mají černý brejle, asi aby je na lodi nebolely oči

Tento závod naštěstí není jen o té fyzické rychlosti a to se ukazuje hned u druhé šifry. Na papíru byla jakoby modelářům dobře známá slepovačka lodě v plastikovém rámečku včetně námořníků. „Proč jen ty dílky jsou tak pravidelně uspořádány?“ říká silný1, „Chi, panáčkové mají černý brejle, asi aby je na lodi nebolely oči.“ říká chytrá1. „Brailovo písmo!“ vykřikne chytrá2. Po chvíli už si kmasíme pro další šifru. Na dalších místech byl průběh obdobný a my se pomalu začali propracovávat k čelu závodu.

LaVIna 2011 - Na Velký Deštný

LaVIna 2011 - Na Velký Deštný

Poslední šestá šifra nás dovedla do Masarykovy chaty pod Velkou Deštnou. Zde nás čekal nejtvrdší oříšek. Správně pozdravit posledního LaVInistu, pozvat ho na kmenový oblíbený nápoj a udělat ještě další formality, jen aby nám prozradil, kde najdeme vytouženou putovní vázu. Tahle poslední hádanka byla obzvlášť vypečená, ale díky důvtipu chytrých a systematičnosti silných se nám podařilo vše udělat tak, jak jednací protokol LaVInistů žádá a my získali poslední zprávu. To jsme ovšem ještě netušili, že je vlastně teprve předposlední.

LaVIna 2011 - Úterní hosté luští

LaVIna 2011 - Úterní hosté luští

Vybíháme do ztemnělých Orlických hor. Čelovky osvěcují cestu před námi. Vydáváme se směr Svatyně LaVInistů na slibném 2. místě. Vpřed nás tlačí myšlenka, že nás každou chvíli může dostihnout jiný tým. Proto přichází chvíle silných. Máme za úkol vyrazit a za pomocí své bejčí síly dorazit pro posvátnou vázu v co nejkratším čase. Bereme si od chytrých šifrovací klíče a všechny dosud získané materiály ke hře. Vše se zdá jasné, pojedeme napřed a se získanou vázou vyzvedneme chytré na křižovatce značených cest.

Bušíme na Velkou Deštnou a pak dál k prvnímu ŘOPíku pod kopcem Jelenka, kde má být váza. Cestu si zkracujeme přes holinu pod vrchem. Je krásná jasná noc, hvězdy svítí jak o život. Vychutnáváme třpytící se namrzlý sníh. Konečně jsme v ŘOPíku, ale co to, kde je váza? Je zde jen další vzkaz od posledního LaVInisty, tentokráte opravdu už poslední. Tak teď už zbývá jen poskládat

LaVIna 2011 - Ceremoniál s předposledním Lavinistou

LaVIna 2011 - Ceremoniál s předposledním Lavinistou

útržkovité věty ze záhlaví šifer a máme to. Nojo, ale ejhle, kde jsou: „Safra zůstali u holek v batohu, musely vypadnout při přendavání věcí.“brainstormují silní. Nojo, ale co teď? Snažíme se chytrým dovolat. Kombinace nedostatku signálu a velkého mrazu za jasné noci způsobila, že mobily vypověděly poslušnost. Můj sice fungoval, ale pro změnu jsem neměl číslo ani na jednu z holek. Hmm, co teď jak jim řekneme, že je potřebujeme a jak oni se bez čelovek a mapy dostanou domu?

K betonovému bunkru začali přijíždět další týmy. Začínalo nám být jasné, že jsme ztratili možnost bojovat o bednu. No co, tak najdeme signál, ohřejeme baterku a zkusíme se s chytrýma spojit. Jdeme pomalu na hřeben, kde tušíme, že si zavoláme. Když se konečně spojíme s druhou polovinou týmu, tak se ze sluchátka ozývají promrzlá děvčata a že rozhodně nikam už nejedou, že prý jedou v doprovodu dalších týmů směr silnice. OK, do nás se taky během ohřívací anabáze baterek dal mráz blížící se k 10 pod nulou.

LaVIna 2011 - Tuhle vázu jsme našli

LaVIna 2011 - Tuhle vázu jsme našli

LaVIna 2011 - .....ve váze se skrývalo 2,5 kg Gohaje - mňam, mňam

LaVIna 2011 - .....ve váze se skrývalo 2,5 kg Gohaje - mňam, mňam

Nu dobrá, závod je v trapu, ale aspoň, že jsme v pořádku a nikdo se neztratil. Jedeme dál cestou, ale co to, na konci dlouhého sjezdu vidíme v lese míhající se čelovky. Místo, kde máme sraz s chytrýma a spol to být nemůže. Přijíždíme blíž a rozeznáváme značky hry LaVIna. Přijíždíme ke skutečné ledové svatyni LaVInistů. Neváháme a ihned se vrháme ke svatyni vyměnit naší vázu za vázu, která tam na nás čekala. Dle pravidel platných pro VI. ročník hry, každý tým měl vytvořit kopii vázy, nést ji celý den na zádech a ve svatyni jí pak měl vyměnit za tu, kterou tam najde a tu pak odnést do chaty Šajtava.

Máme vázu, paráda, tak se nám svatyni přece jen podařilo najít. Tak a teď rychle do chaty abychom nezmrzli. Zima opravdu zle dotírá.

Na večerním vyhlášení se nestačíme divit, když jsme vyhlášeni jako třetí tým v celkovém pořadí. Tak jsme přeci jen tu bednu udělali. Začínáme se těšit na letní variantu této soutěže, tentokráte cyklistickou nazvanou Labyrint X.

Další foto z akce zde.

Foto: Břeh, Rodeista


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , ,