S ranečkem buchet, lyžákama a slivovicí vyrážíme přes Bratislavu, Budapešť a Мукачеве (Mukačevo) do oblasti Podkarpatské Rusi. Cesta ubíhá rychle, jelikož alpibus je plný lidí, kteří mají také svůj raneček s buchtami a slivkou..

Kola našeho mountain busu se zastavují až v Ясіня (Jasiňa ), kde v příjemném dřevěném baráčku máme spát tři noci a vyrážet odtud směrem na Буковель ( Bukovel ). Bukovel je místní lyžařské středisko, které nabízí alpský standart jak na cca 50ti km sjezdovek, tak i v místních Kolibách.

Po celodenním ježdění kopců všech obtížností se večer družíme s místním obyvatelstvem, soupeříme v počtu kliků na láhvi od vodky a hrajeme jim písně české, skoro české a jiné :-)

Ruský koráb Gruzavik

Ruský koráb Gruzavik

Nicméně to hlavní z celého zájezdu nás teprve čeká.. To hlavní je Драгобрат ( Dragobrat )!! Драгобрат je vesnička v cca 1400 m.n.m, kam se lze dostat pouze ruským korábem Gruzavik a odkud se vyráží na nejlepší freeridy celé Ukrajiny.

Sruby, ve kterých jsme ubytovaní, jsou naprosto bezkonkurenční. Ty nejlepší mají dokonce teplou vodu a svůj záchod! Co dozajista stojí za pozornost, je místní kuchyně oplývající zejména množstvím omaštěného jídla ráno i večer. Jakožto ortodoxnímu „milovníkovi“ rýže mi palačinka s rýží na litru másla k snídani a párek s rýží k večeři úplně dobře nedělal. Ovšem maminka moje i maminky kamarádů vydatně napekly a tak jsem hlady neumřel :-)

Ski-alpo - tele free výlet

Ski-alpo - tele free výlet

Další den zkoušíme lehčí freeridík s naším průvodcem Martinem, ale pak se od skupiny trháme a na skialpech vyrážíme v počtu šesti lidí pod vrchol Bliznice (1882 m.n.m), traverzem na nejbližší „jetelný“ žebro a pak už jen super „rajd“ dolů. Svítí slunce, z šesti skialpinistů jsou čtyři krásné holky, je po kolena prašanu… Nevypadá takhle nějak ráj?

Při sjezdech dolů je k vidění pár ukázkových „nekoordinovaných dopadů“, při nichž se rozvíjí debata o smyslnosti a nesmyslnosti volné paty neboli telemarku. K výsledku jsme nedošli, ve sněhu se válely obě skupiny :-)

TELE Majkl (myšleno telemarkista! ;-) )

TELE Majkl (myšleno telemarkista! ;-) )

Další dny jsou opět ve znamení báječného freeridu proloženého stoupáním do vrcholků hor, kde jediné co ruší božský klid, je krafání naší partičky. Parádní atmosféru dokreslují večírky v místních kolibách, kde jako správní turisté ochutnáváme vše, co daný podnik nabízí, zejména však šašlik, šampáňo a vodku :-) Vlivem místního časového posunu nám však obsluha večírky dost krátí (pro vysvětlení: čas na našich hodinkách zůstává stále „český“ ), nám to ale i tak stačí.

Nácvik nebo ostrá akce? Přiznají se účastníci v diskuzi pod článkem?

Nácvik nebo ostrá akce? Přiznají se účastníci v diskuzi pod článkem? :)

Pobýt by se tady dalo opravdu dlouho, ale všechno pěkný musí jednou skončit a tak i my po pár dnech „na vrcholu“ nakládáme bagáž zpět do Gruzaviku, na nohy bereme lyže, prkna, boby – prostě co kdo má, a vyrážíme zpět do Jasiňe na bus a poté směrem k domovu..

Co víc k tomu říct… Bylo to hodně prima a povím vám… Nevědět, že hned večer po návratu budu zpátky na horách, tak bych byl asi dost naštvanej… 8-) Try it!!

...

...

Pár dodatečných Info:
- cesta Gruzavikem se nedoporučuje po bujarém večírku.. Houpání při jízdě přesahuje únosnou mez pro žaludek podrážděný místním nápojem
- čekejte opravdové kulinářské záhady.. rýže na 1000 + 1 způsob
- chlapy z místní horské služby jsou skutečně frajeři.. pípáky a sondy se k nim dostaly teprve před dvěma lety a teď už jen čekají na baterky
- na cestu mohu vřele doporučit dodržovat veškerá nařízení a limity pro přechod Maďarsko-Ukrajinské hranice. Tamní celníci jsou opravdu vostrý chlapy, kteří se nebojí použít ani svého služebního jezevčíka

Foto: Grázl, Anička, Majkl

Případně další čtení o Ukrajinském lyžování, frýrajdění a telemarkování sepsal Majkl na freeride.cz a ještě jiné včetně pár informací o točení nového filmu s pracovním názvem TELEfilm na jejich webíku.


Líbil se Vám příspěvek? Nebojte se kliknout níž ;o)Přečtěte si také

Tags: , , , , , ,